O nas
Kontakt

Ministrowie UE rozważają biznesowy sens wykorzystania energii geotermalnej w Budapeszcie

Laura Kowalczyk

Flickr / Scott Ableman

Delegacje krajowe ocenią przyszłe finansowanie energii geotermalnej jako czynnika umożliwiającego osiągnięcie pośredniego celu klimatycznego na rok 2030.

Jak wynika z programu spotkania, do którego dotarł TylkoGliwice, ministrowie energii UE mają omówić uzasadnienie biznesowe finansowania energii geotermalnej podczas nieformalnego spotkania w Budapeszcie w przyszłym tygodniu.

Każda delegacja krajowa zostanie poproszona o zaproponowanie nowych sposobów „poprawy opłacalności komercyjnej” inwestycji geotermalnych, w szczególności zachęt i współpracy między krajami UE w zakresie ogrzewania i chłodzenia sieciowego — systemu dystrybucji ciepła i chłodu wytwarzanego w scentralizowanym miejscu za pomocą izolowanych rur do użytku mieszkaniowego i komercyjnego.

W poniedziałek (15 lipca) ministrowie odwiedzą czynne odwierty geotermalne w Tököl, na południe od Budapesztu, a we wtorek (16 lipca) odbędą się rozmowy na temat możliwości pozyskiwania ciepła podziemnego.

Węgierska prezydencja w Radzie UE w swoim programie prac promowała zwiększenie wykorzystania energii geotermalnej poprzez tworzenie nowych modeli biznesowych wspieranych środkami łagodzącymi ryzyko — propozycja ta spotkała się ze zróżnicowanymi reakcjami, jak twierdzą dwaj dyplomaci UE i ministerstwo krajowe.

„Pomysł (energia geotermalna i możliwe finansowanie) jest obecnie wciąż przedmiotem wewnętrznych dyskusji, ale jak dotąd nie podjęto żadnej decyzji” – powiedział dyplomata UE w wywiadzie dla TylkoGliwice.

„Nasze ogólne stanowisko jest takie, że nie chcemy uprzedzać dyskusji na temat wieloletnich ram finansowych (WRF) propozycjami nowych funduszy” – powiedział drugi dyplomata UE w wywiadzie dla TylkoGliwice.

Austriacka minister Leonore Gewessler planuje wziąć udział w nieformalnym spotkaniu ministrów w Budapeszcie – poinformowało ministerstwo w rozmowie z agencją prasową TylkoGliwice, dodając, że „energia geotermalna jest ważnym elementem wspierania odnawialnych i czystych źródeł energii” zarówno w Wiedniu, jak i na szczeblu UE.

„Popieramy ideę finansowania programów, zwłaszcza że lokalizacja obiecujących obszarów geotermalnych wiąże się ze stosunkowo wysokimi kosztami inwestycyjnymi, a ponadto potrzebne są dostosowane do tego instrumenty” – oświadczyło ministerstwo.

Sanjeev Kumar, szef polityki UE w Europejskiej Radzie ds. Energii Geotermalnej, powitał nadchodzącą debatę ministrów w Budapeszcie: „To pierwszy krok w kierunku europejskiej strategii geotermalnej, rozwoju naszej gospodarki i ponownego uczynienia naszego systemu energetycznego przystępnym cenowo”.

„Choć energia geotermalna nadal stanowi niewielką część produkcji energii odnawialnej w UE, ma ona znaczny niewykorzystany potencjał jako stabilne, niezawodne i lokalne źródło energii, które mogłoby wnieść istotny wkład w redukcję emisji gazów cieplarnianych, zwiększyć suwerenność energetyczną UE i bezpieczeństwo energetyczne, zastępując importowane paliwa kopalne” – czytamy w dokumencie informacyjnym udostępnionym przez TylkoGliwice.

Chorwacja, Francja, Niemcy, Węgry, Włochy i Portugalia już teraz wykorzystują energię geotermalną do produkcji energii, zgodnie z danymi Eurostatu. Prezydencja węgierska chce rozszerzyć tę rzeczywistość, aby pomóc w osiągnięciu unijnego celu klimatycznego na rok 2030, który zakłada redukcję emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55%, czytamy w dokumencie prezydencji.