MKOl w pierwszej rundzie decyzyjnej zatwierdził 14 rosyjskich i 11 białoruskich sportowców o statusie neutralnym do startu w Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu.
Komisja Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego oceniła pięć dyscyplin sportowych – z wyjątkiem tenisa, pływania i judo – w celu ustalenia, czy sportowcy wyrażali poparcie dla rosyjskiej inwazji na Ukrainę lub mieli powiązania z klubami sportowymi powiązanymi z wojskiem lub bezpieczeństwem państwa usługi.
W pierwszej kolejności oceniano kolarstwo, gimnastykę, taekwondo, podnoszenie ciężarów i zapasy, a listy sportowców innych dyscyplin olimpijskich prawdopodobnie pojawią się w ciągu kilku dni.
Wśród zatwierdzonych w sobotę sportowców są panujący mistrz olimpijski w trampolinie mężczyzn Iwan Litwinowicz z Białorusi i rosyjski kolarz Aleksandr Własow, który trzykrotnie w karierze zajmował miejsca w pierwszej dziesiątce Grand Tours.
Nadal nie jest jasne, ilu rosyjskich sportowców weźmie udział w igrzyskach olimpijskich, które odbędą się w dniach 26 lipca–26 sierpnia. 11. MKOl zakazał im już udziału w ceremonii otwarcia parady sportowców zaplanowanej na statkach pływających po Sekwanie.
Żaden sportowiec nie został zatwierdzony przez MKOl w taekwondo, gdzie rosyjska drużyna trzy lata temu zdobyła dwa z ośmiu złotych medali w Tokio za sprawą Władysława Łarina i Maksima Chramcowa.
„W niektórych dyscyplinach sportowych liczba uprawnionych sportowców może być niższa niż liczba uzyskanych miejsc” – stwierdził MKOl w oświadczeniu.
Rosja i Białoruś mają zakaz uprawiania sportów zespołowych na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu z powodu wojny na Ukrainie.
Indywidualni sportowcy posiadający paszporty rosyjskie i białoruskie mogli startować jako neutralni w zawodach kwalifikacyjnych w większości innych dyscyplin sportowych, a następnie ubiegać się o udział w igrzyskach olimpijskich.
Ukraińscy sportowcy, w tym medaliści olimpijscy i prezydent Wołodymyr Zełenski, wzywali MKOl i liderów sportowych do nałożenia całkowitego zakazu na wszystkich Rosjan. Zrobiła to lekkoatletyka, a organy piłkarskie FIFA i UEFA zakazały rosyjskim drużynom udziału w międzynarodowych meczach po inwazji, która rozpoczęła się w lutym 2022 r.
Dwuetapowy proces weryfikacji statusu neutralnego przechodzi przez organy zarządzające sportem, a następnie przez komitet MKOl, zanim możliwe będzie odwołanie do Sportowego Sądu Arbitrażowego.
Inne warunki nałożone na sportowców obejmują rywalizację w charakterze neutralnych sportowców indywidualnych, z francuskim akronimem AIN, bez rosyjskiej flagi i w strojach innych niż czerwono-biało-niebieskie.
Zakazuje się również hymnu Rosji, zastępowanego muzyką zamówioną przez MKOl, a zdobyte medale nie mogą pojawiać się w żadnej tabeli.