O nas
Kontakt

MKOl zawiesza Rosyjski Komitet Olimpijski za włączenie ukraińskich regionów sportowych

Laura Kowalczyk

MKOl zawiesza Rosyjski Komitet Olimpijski za włączenie ukraińskich regionów sportowych

W ciągu ostatniej dekady wiele międzynarodowych organizacji sportowych wydało zakaz uprawiania Rosji za naruszenia dopingowe i agresję geopolityczną.

Po prawie 20 miesiącach prowadzenia wojny na Ukrainie Rosja została zawieszona przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) za naruszenie Karty Olimpijskiej poprzez włączenie rad sportowych w czterech regionach wschodniej Ukrainy.

Zarząd MKOl nałożył zawieszenie w czwartek, tydzień po tym, jak rosyjscy urzędnicy olimpijscy sprowokowali spór, „przyjmując” na swoich członków rady ukraińskich obwodów: donieckiego, chersońskiego, ługańskiego i zaporożskiego.

„Jednostronna decyzja” – stwierdził MKOl w oświadczeniu wydanym w Bombaju w Indiach – „stanowi naruszenie Karty Olimpijskiej, ponieważ narusza integralność terytorialną Narodowego Komitetu Olimpijskiego Ukrainy, uznaną przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) zgodnie z Karty Olimpijskiej.”

Wszystkie cztery przedmiotowe regiony zostały nielegalnie zaanektowane przez Rosję, przy bardzo niewielkim uznaniu międzynarodowym. Donieck i Ługańsk zostały po raz pierwszy przejęte po rosyjskiej inwazji w 2014 roku, natomiast Chersoń i Zaporoże znalazły się pod częściową kontrolą Rosji od czasu inwazji rozpoczętej w zeszłym roku.

Droga do roku 2024

Zawieszenie nie dotyczy od razu żadnego Rosjanina, który wraca do startów w międzynarodowych imprezach sportowych w charakterze neutralnych sportowców. Sugerowało to jednak rosnącą frustrację MKOl i jego prezydenta Thomasa Bacha, którzy ostatecznie mogą podjąć decyzję o nałożeniu całkowitego zakazu udziału wszystkich rosyjskich sportowców w przyszłorocznych Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu.

MKOl stwierdził, że „zastrzega sobie prawo do podjęcia we właściwym czasie decyzji o udziale indywidualnych neutralnych sportowców posiadających rosyjski paszport w Igrzyskach Olimpijskich Paryż 2024 i Zimowe Igrzyska Olimpijskie Milano Cortina 2026”.

Rosyjski Komitet Olimpijski skrytykował MKOl za „kolejną decyzję przynoszącą efekt przeciwny do zamierzonego, mającą oczywiste motywacje polityczne”.

Jednak podczas trwającego dziesięć lat skandalu dopingowego MKOl pod przewodnictwem Bacha był często postrzegany jako zbyt przychylny Rosji. Nigdy nie wykluczyła wszystkich sportowców i drużyn z kraju z jakichkolwiek igrzysk olimpijskich pomimo udowodnionych zarzutów o wspierane przez państwo oszustwa i fałszowanie dowodów.

Najnowsza decyzja Zarządu MKOl zapadła siedem miesięcy po publicznym wsparciu rosyjskich sportowców, doradzając organom zarządzającym sportami olimpijskimi, aby znalazły sposoby na włączenie ich do zawodów kwalifikacyjnych do Igrzysk w Paryżu.

Polityka MKOl zakładająca złagodzenie całkowitego zakazu była sprzeczna z wezwaniami prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i wielu ukraińskich sportowców do utrzymania wykluczenia sportowców z Rosji i Białorusi.

Prezydent Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) Thomas Bach (w środku) przemawia pierwszego dnia posiedzenia zarządu komitetu w roku 2023.
Prezydent Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) Thomas Bach (w środku) przemawia pierwszego dnia posiedzenia zarządu komitetu w roku 2023.

Procesy sprawdzające prowadzone przez różne organizacje sportowe będą kontynuowane pomimo nałożonego w czwartek zawieszenia MKOl, które nie dotyczy Białorusi.

„Zawieszenie Narodowego Komitetu Olimpijskiego nie wpływa w żaden sposób na udział niezależnych sportowców” – powiedział rzecznik MKOl Mark Adams na konferencji prasowej po posiedzeniu zarządu.

Adams powiedział, że Rosyjski Komitet Olimpijski został poinformowany o zawieszeniu zawodów, zanim MKOl ogłosił je publicznie.

Rosja pozostaje wykluczona z międzynarodowych wydarzeń w sportach zespołowych pomimo krótkotrwałej i nieudanej próby podjętej w tym miesiącu przez europejską organizację piłkarską UEFA, aby umieścić rosyjskie drużyny do lat 17 w grupach kwalifikacyjnych do Mistrzostw Europy.

Nowy zakaz pozbawia RKP prawa do pozyskiwania funduszy od MKOl z siedzibą w Szwajcarii, których wartość wynosi miliony dolarów w każdym czteroletnim cyklu finansowania igrzysk olimpijskich. Według doniesień rosyjscy urzędnicy rozważają podjęcie kroków prawnych, aby uzyskać dostęp do pieniędzy, które nie zostały wypłacone podczas wojny.

Rosyjski Komitet Olimpijski może zaskarżyć decyzję MKOl do Sportowego Sądu Arbitrażowego w Lozannie w Szwajcarii.

„ROC, jako uczestnik międzynarodowego ruchu sportowego, zastrzega sobie prawo do ochrony własnych interesów, a także interesów sportowców i organizacji suwerennego kraju, które w dobrej wierze reprezentujemy” – oznajmił rosyjski organ olimpijski.