O nas
Kontakt

Młodzi ludzie w całej Europie odchodzą z pracy, a firmy starają się wypełnić luki

Laura Kowalczyk

Młodzi ludzie w całej Europie odchodzą z pracy, a firmy starają się wypełnić luki

Z nowego raportu około dwóch trzecich menedżerów zajmujących się rekrutacją twierdzi, że odejście młodszych pracowników jest jednym z głównych powodów, dla których nie mogą uzupełnić braków w kwalifikacjach.

Z nowego raportu wynika, że ​​młodzi ludzie w całej Europie odchodzą z pracy, co staje się jedną z największych przeszkód w rozwiązaniu problemu niedoboru umiejętności w przedsiębiorstwach.

Nowe dane pokazują, że 60 procent menedżerów talentów twierdzi, że tendencja do odchodzenia młodszych pracowników odchodzi z pracy oraz ich wysiłki, aby przyciągnąć nowych pracowników posiadających odpowiednie umiejętności, oznaczają, że nie są w stanie wypełnić braków w kwalifikacjach.

Pandemia i wynikająca z niej niestabilność gospodarcza, która doprowadziła do rekordowego poziomu inflacji, która wciąż nie uległa obniżeniu w dużej części Europy, zapoczątkowały takie trendy, jak tzw. „wielka rezygnacja” i „ciche rezygnujenie”.

Zwłaszcza wielu młodszych pracowników uważało, że nie dostają uczciwej umowy, często pracując ciężej za mniej, ponieważ ceny rosły szybciej niż ich płace.

Ankieta przeprowadzona wśród tysięcy menedżerów talentów, specjalistów ds. uczenia się i rozwoju oraz pracowników różnych szczebli w firmach w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech i USA ujawniła, w jak poważnych trudnościach stawiają firmy te trendy.

Wysoka rotacja młodszych pracowników na rynku pracy była szczególnym problemem dla menedżerów zajmujących się rekrutacją w Wielkiej Brytanii – 60 procent z nich stwierdziło, że było to największe wyzwanie, przed jakim stanęli, związane z niedoborem wykwalifikowanej siły roboczej.

W raporcie Global State of Upskilling and Reskilling za rok 2023 analitycy platformy edukacyjnej 360Learning ujawnili, że dla ponad jednej trzeciej ankietowanych menedżerów ds. rekrutacji najważniejsza przeszkoda była dla starszego pokolenia przechodzącego na emeryturę utratą wiedzy.

We Francji i USA największym wyzwaniem było znalezienie wystarczającej liczby nowych pracowników z odpowiednimi umiejętnościami.

Według Davida Jamesa, dyrektora ds. kształcenia w 360Learning, kryzys umiejętności wywiera „znaczną presję” na wiele rodzajów przedsiębiorstw ze względu na utratę wiedzy instytucjonalnej w wyniku odchodzenia na emeryturę i rotację młodszych pracowników.

„W rezultacie popyt na talenty znacznie przewyższa podaż. Aby temu zaradzić, pracodawcy muszą stworzyć kulturę ciągłego uczenia się i zapewnić swoim zespołom narzędzia i możliwości rozwijania umiejętności” – powiedział.