O nas
Kontakt

Młodzieżowy aktywizm klimatyczny i spektakularne nowe gatunki: pozytywne historie o środowisku od 2024 r

Laura Kowalczyk

An unusual sighting of glass octopuses intertwined, captured by the Schmidt Ocean Institute research team.

Niepokój klimatyczny jest bardzo realny, ale te dobre wiadomości z 2024 r. udowadniają, że jest nadzieja dla naszej planety.

Eko-lęk, zagłada klimatyczna, egzystencjalny strach przed środowiskiem – jako ekologiczni dziennikarze widzimy, że te terminy są często używane – i często sami je odczuwamy.

Chociaż kryzys klimatyczny i przyrodniczy jest się czym martwić, nie możemy tracić nadziei, ponieważ beznadziejność rodzi apatię.

Media mają do odegrania ważną rolę w walce z zagładą klimatyczną. Naszym zadaniem jest przedstawianie sprawozdań zgodnie z prawdą i dokładnością, a nie bagatelizowanie sytuacji lub zaciemnianie sytuacji. Ale naszym zadaniem jest także pokazanie, że jest nadzieja.

W 2023 r., w ramach naszych ciągłych wysiłków na rzecz rozwiązania problemu lęku ekologicznego (zarówno naszych czytelników, jak i naszych własnych), przez cały rok śledziliśmy wszystkie pozytywne wiadomości dotyczące ochrony środowiska. Zebraliśmy ponad 200 historii o ekoinnowacjach, ekologicznych przełomach i zwycięstwach klimatycznych – ponad dwukrotnie więcej niż w 2022 r., co stanowi niewątpliwą oznakę dynamiki.

Jesteśmy pewni, że w 2024 r. dobre wieści będą nadal napływać, ponieważ energia odnawialna będzie gwałtownie rosnąć, wrażliwe ekosystemy zyskają prawa, a protokoły klimatyczne zaczną przynosić korzyści.

Ten artykuł będzie regularnie aktualizowany o najnowsze dobre wieści. Może to być coś małego i lokalnego, coś głupiego, co wywołało uśmiech, lub coś ogromnego i potencjalnie zmieniającego świat.

Jeśli natkniesz się na świetną, pozytywną historię, o której tu nie pisaliśmy – skontaktuj się z nami na Instagramie lub X podzielić się swoimi pomysłami.

Pozytywne historie dotyczące ochrony środowiska ze stycznia 2024 r

„Bądź akcjonistą”: inspirujące przesłanie pioniera ochrony środowiska skierowane do aktywistów klimatycznych z Davos

Od dziecka uwięzionego przez burzę po chodzenie po salach władzy – życie 31-letniego Davida Saddingtona zostało ukształtowane przez przebieg zmian klimatycznych i działania klimatyczne w Wielkiej Brytanii.

„Już w 2005 roku było jasne, że kwestia «zmian klimatycznych» będzie miała wpływ na moje życie i przyszłe pokolenia” – mówi TylkoGliwice Green ze Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) w Davos. „Więc podjąłem się zrobienia hałasu w mojej szkole”.

Jednak jego raczkujący aktywizm klimatyczny przybrał niezwykły obrót, gdy w wieku 14 lat został zaproszony na Downing Street, aby omówić tę kwestię z ówczesnym premierem Tonym Blairem. Poprosił premiera o uwzględnienie kwestii zmian klimatycznych w krajowym programie nauczania – rozwiązanie przyjęte w 2007 roku.

Europejska Zielona Stolica 2024: Co Walencja planuje na ten rok w centrum uwagi?

Najbardziej zielone miasto w Europie oficjalnie podniosło poprzeczkę od bałtyckich wybrzeży Estonii po hiszpańskie Morze Śródziemne.

W zeszłym tygodniu Walencja przejęła od Tallina funkcję Zielonej Stolicy Europejskiej podczas ceremonii, inicjując ponad 400 zrównoważonych wydarzeń w 2024 r.

„Walencja zdobyła tytuł Zielonej Stolicy dzięki swojej ambitnej strategii zrównoważonego rozwoju i wyciągnęła wnioski z doświadczeń z przeszłości” – mówi unijny komisarz ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa Virginijus Sinkevičius.

„Wyjątkowa różnorodność biologiczna”: Naukowcy odkrywają cztery nowe gatunki ośmiornic u wybrzeży Kostaryki

Naukowcy odkryli co najmniej cztery nowe gatunki ośmiornic na obszarze o powierzchni około 260 kilometrów kwadratowych u wybrzeży Kostaryki.

„Dzięki ciężkiej pracy nasz zespół odkrył nowe źródła hydrotermalne u wybrzeży Kostaryki i potwierdził, że znajdują się w nich wylęgarnie ośmiornic głębinowych i charakteryzują się wyjątkową różnorodnością biologiczną” – mówi dr Beth Orcutt z Bigelow Laboratory for Ocean Sciences, która współprzewodniczyła wyprawom w Instytucie Oceanicznym Schmidta Falkor (też).

Nowy rząd Polski zobowiązuje się do włączenia się w unijną „walkę” ze zmianami klimatycznymi

Powrót do władzy polskiego premiera Donalda Tuska może oznaczać, że jeden z najmniej entuzjastycznych zwolenników działań klimatycznych w Europie w ostatnich latach skupi się na radykalnym nowym celu redukcji emisji do roku 2040.

Nowy rząd Polski obiecał nowy termin wycofywania węgla, sygnalizując poparcie dla 90-procentowej redukcji emisji gazów cieplarnianych netto w całej UE do 2040 roku.

Kości kurczaka zmielone na pastę mogą pomóc w ograniczeniu marnotrawstwa żywności i emisji

Naukowcy zajmujący się żywnością znaleźli sposób na zrobienie nuggetsów z kurczaka i placków rybnych z wyrzuconych w przeciwnym razie kości i twardych tkanek.

Pomysł polega na zmniejszeniu marnotrawstwa żywności i emisji gazów cieplarnianych z hodowli zwierząt poprzez zwiększenie wydajności mięsa, co oznacza konieczność hodowli mniejszej liczby zwierząt w celu uzyskania tej samej wydajności.

„Spektakularny” wzrost odnawialnych źródeł energii w 2023 r. sprawia, że ​​zobowiązanie COP28 jest w zasięgu ręki, twierdzi IEA

Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) w 2023 r. globalne moce produkcyjne w zakresie energii odnawialnej rosły w najszybszym tempie od 20 lat, co może sprawić, że świat będzie w stanie osiągnąć kluczowy cel klimatyczny do końca dekady.

Agencja z siedzibą w Paryżu stwierdziła, że ​​głównym czynnikiem napędzającym był szybki rozwój energii słonecznej w Chinach, ponieważ świat dodał prawie 510 gigawatów – co wystarczy do zasilenia prawie 51 milionów domów przez rok – przy czym rekordowy wzrost odnotowano także w Europie, Stanach Zjednoczonych i Brazylii.

Energia słoneczna w pomieszczeniach: Ogniwa te mogą pobierać energię z dowolnego źródła światła dla urządzeń bez baterii

Ogniwa słoneczne działające przy słabym oświetleniu mogą pomóc Twoim urządzeniom działać bez baterii.

Kalifornijska firma Ambient Photonics pracuje nad wewnętrznymi ogniwami słonecznymi od 2019 roku, poprawiając wydajność i cenę tej powstającej technologii.

Ogniwa można „drukować” w niemal dowolnym rozmiarze i kształcie do użytku w urządzeniach codziennego użytku, takich jak piloty i klawiatury bezprzewodowe, co potencjalnie eliminuje potrzebę stosowania baterii i zmniejsza rozmiar i wagę elektroniki.

„Historyczne zwycięstwo zwierząt”: Korea Południowa zakazuje sprzedaży i produkcji psiego mięsa

Parlament Korei Południowej przyjął przełomowy zakaz produkcji i sprzedaży psiego mięsa.

Chociaż w Korei Południowej tylko niewielka mniejszość ludzi nadal spożywa psie mięso, starożytna praktyka stała się przedmiotem ostrej krytyki ze strony zagranicznych mediów i obrońców praw zwierząt. W ostatnich latach młodsze pokolenia w kraju przyłączyły się do wezwań do zakazania tego.

We wtorek, 9 stycznia, parlament posłuchał ich wezwań.

Recykling papierosów: Słowacja przekształca filtry w asfalt do dróg

Bratysława jest pionierem nowego sposobu recyklingu niedopałków papierosów.

Przedsiębiorstwo zajmujące się gospodarką odpadami komunalnymi w stolicy Słowacji ogłosiło w 2024 r. nową akcję zbierania i ponownego wykorzystania wyrzuconych papierosów.

Podczas miejskich jarmarków bożonarodzeniowych grupa wypróbowała specjalne pojemniki przeznaczone do zbierania zarówno standardowych filtrów papierosowych, jak i tych, które można znaleźć w nowoczesnych podgrzewanych urządzeniach tytoniowych, takich jak waporyzatory.

Miasto planuje wykorzystać wyrzucony materiał do produkcji asfaltu na drogach.

Zgodnie z nowymi przepisami Wielkiej Brytanii pompy ciepła będą dozwolone w budynkach historycznych

Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił, że złagodzi zasady planowania dotyczące budynków chronionych w Anglii, aby umożliwić instalację pomp ciepła i paneli słonecznych.

Środki te stanowią część szerszych wysiłków mających na celu osiągnięcie celów zerowych netto.

Francja wprowadza obowiązkowe kompostowanie. Oto, jak pomoże to w ograniczeniu emisji

Od 1 stycznia 2024 r. recykling odpadów organicznych jest we Francji obowiązkowy na mocy nowych przepisów dotyczących „obowiązkowego kompostowania”.

Przy wsparciu rządowego Zielonego Funduszu gminy muszą zapewnić mieszkańcom możliwości sortowania bioodpadów, w tym resztek jedzenia, obierek warzywnych, przeterminowanej żywności i odpadów ogrodowych.

Według Komisji Europejskiej marnowanie żywności odpowiada za około 16 procent całkowitych emisji z systemu żywnościowego UE.

Nasza ulubiona historia o pozytywnym środowisku z 2023 roku

Najbogatszy kraj w Europie świętuje trzy lata darmowej komunikacji miejskiej

Jeśli mieszkasz w maleńkim państwie UE – Luksemburgu, od trzech lat masz już dostęp do bezpłatnego transportu publicznego.

Nic dziwnego, że w rocznicę tej powieści i pozornie bardzo kosztownej inicjatywy publicznej prawie wszyscy, którzy korzystają z tramwajów, autobusów i pociągów w maleńkim państwie UE, mówią, że są z tego zadowoleni.

„Ponieważ jest bezpłatny, łatwiej jest szybko podjąć decyzję i wybrać między transportem publicznym a prywatnym samochodem. Oznacza to, że jest to rozwiązanie bardzo pozytywne dla środowiska i praktyczne” – powiedział jeden z mężczyzn, jadąc tramwajem w Luksemburgu.

Aby uzyskać więcej dobrych wiadomości na temat środowiska z zeszłego roku, zapoznaj się ze wszystkimi pozytywnymi artykułami dotyczącymi ochrony środowiska z 2023 r. opublikowanymi przez TylkoGliwice Green.