O nas
Kontakt

Model sztucznej inteligencji może usprawnić usuwanie guzów podczas operacji raka piersi – badanie

Laura Kowalczyk

Model sztucznej inteligencji może usprawnić usuwanie guzów podczas operacji raka piersi – badanie

Nowe badanie wykazało, że model wykorzystujący technologię sztucznej inteligencji (AI) może wykryć, czy podczas operacji raka piersi usunięto wszystkie komórki nowotworowe.

Naukowcy z USA twierdzą, że opracowali nowy model sztucznej inteligencji (AI), który może przewidzieć, czy tkanka nowotworowa została całkowicie usunięta podczas operacji raka piersi.

Mówią, że może to zwiększyć szanse na usunięcie wszystkich komórek nowotworowych i uniemożliwić pacjentom wielokrotne zabiegi.

Szybszy proces dla pacjentów

Zapobiegłoby to konieczności odsyłania pacjentów na drugą lub trzecią operację.

Kristalyn Gallagher

Profesor nadzwyczajny na UNC

Po usunięciu przez chirurga guza nowotworowego i niewielkiej ilości zdrowej tkanki wokół nowotworu tkanka jest poddawana mammografii przez specjalistów.

Patolog sprawdzi, czy na krawędzi usuniętej tkanki nadal obecne są komórki nowotworowe, aby określić, czy istnieje ryzyko, że tkanka nowotworowa pozostanie w piersi.

Jednak według autorów badania z Uniwersytetu Północnej Karoliny (UNC) badania patologa mogą zająć nawet tydzień.

„Niektóre nowotwory można wyczuć i zobaczyć, ale nie możemy zobaczyć mikroskopijnych komórek nowotworowych, które mogą być obecne na krawędzi usuniętej tkanki. Inne nowotwory są całkowicie mikroskopijne” – stwierdziła starsza autorka Kristalyn Gallagher, profesor nadzwyczajny na UNC.

„To narzędzie AI umożliwiłoby nam dokładniejszą analizę guzów usuniętych chirurgicznie w czasie rzeczywistym i zwiększyłoby szansę na usunięcie wszystkich komórek nowotworowych podczas operacji. Zapobiegłoby to konieczności odsyłania pacjentów na drugą lub trzecią operację” – dodała w oświadczeniu.

Model AI działał równie dobrze jak ludzie

Model sztucznej inteligencji opracowany przez badaczy opiera się na dużej ilości danych – w tym przypadku setkach obrazów mammograficznych i odpowiednich raportach patologów.

Ostatecznie modelowi udało się rozróżnić marginesy pozytywne od negatywnych na obrazach. Okazało się, że jest równie skuteczny jak ludzie, „jeśli nie lepszy” – stwierdzili naukowcy.

Wyniki opublikowano w czasopiśmie Annals of Surgical Oncology.

„To jakby zapewnić szpitalom dodatkowy poziom wsparcia, który być może nie miałby łatwo dostępnej wiedzy specjalistycznej” – powiedział Shawn Gomez, współautor i profesor inżynierii biomedycznej i farmakologii.

„Zamiast zgadywać, chirurdzy mogliby korzystać ze wsparcia modelu przeszkolonego na setkach lub tysiącach obrazów i uzyskiwać natychmiastową informację zwrotną na temat operacji, co umożliwiłoby podjęcie bardziej świadomej decyzji” – dodał.

Według Cancer Research UK większość leczenia raka piersi rozpoczyna się od operacji.

Naukowcy twierdzą, że potrzeba więcej badań, zanim model będzie mógł zostać zastosowany „klinicznie”, ale później może być pomocny dla szpitali dysponujących mniejszymi zasobami.