Modernizacja szkoły muzycznej w Gliwicach już na półmetku
Remont szkoły muzycznej przy ulicy Księcia Ziemowita 12 w Gliwicach powoli zbliża ku półmetkowi prac modernizacyjnych.
Modernizacja szkoły muzycznej w Gliwicach idzie pełną parą i zaraz będzie na półmetku prac remontowych. PSM dla młodych talentów ma być przeniesione do wyremontowanego budynku z początkiem nadchodzącego roku szkolnego, czyli we wrześniu. Miasto sprawdziło co się zmieniło od wejścia ekipy remontowej do gliwickiej szkoły.
– Modernizacja budynku przy ul. Księcia Ziemowita na potrzeby szkoły muzycznej to jedna z najważniejszych miejskich inwestycji w obecnym roku i cieszymy się, że pomimo okresu pandemii oraz związanych z tym trudności na rynku budowlanym prace adaptacyjne idą pełną parą. Od wielu lat dyrekcja PSM sygnalizowała problemy lokalowe – brak miejsca ograniczał możliwości rozwoju. W nowej siedzibie szkoły uzdolniona muzycznie młodzież będzie miała do dyspozycji dwa razy więcej przestrzeni niż obecnie i zdecydowanie lepsze warunki do nauki. Podniesie się też standard pracy pedagogów – podkreślił Mariusz Śpiewok, zastępca prezydenta Gliwic.
Modernizacja szkoły muzycznej w Gliwicach
Budynek składa się z dwóch pięter i trzech segmentów. W przestrzeni szkoły muzycznej I i II stopnia znajdą się komfortowe i funkcjonalne sale edukacyjne, sale prób dla orkiestry i chóru oraz biblioteka. Powstanie również sala koncertowa taka z prawdziwego zdarzenia, która pomieści nawet do 300 widzów. Przemieszczanie się między piętrami ułatwi osobom z niepełnosprawnościami nowoczesna winda, która pozwoli także na transport instrumentów muzycznych.
Co już dotychczas wykonano, a co będzie robione?
W głównym budynku szkolnym w 2021 roku wzmocniono fundamenty, wymieniono stropy, wykonano tynki renowacyjne w piwnicach i zamontowano windę. Aktualnie na finiszu jest wymiana pokrycia dachowego wraz z obróbkami blacharskimi, rynnami i rurami spustowymi. Zaczęły się także prace elewacyjne, a ekipa remontowa piaskuje betonowe elementy i naprawia poszczególne części attyki, na której wymienili ostatnio część ozdobnych kul.
Wnętrze budynku szkoły dostanie nowe życie. W celu odtworzenie poprzedniego charakteru korytarzy wraz z strefami wejściowymi do placówki – czyszczone są ponad stuletnie cegły na łukach, sklepieniach, lampierach i pilastrach. Jest sporo pracy, bo okazało się, że gdzieniegdzie elementy te były zakryte nawet siedmioma warstwami farby olejnej. Wymagało to zmiany sposoby czyszczenia z mechanicznego na chemiczny, tak by nie uszkodzić struktury zabytkowej i historycznej cegieł.
Zaawansowane prace są również w przyszłej sali koncertowej, w której w zeszłym roku wzmocnione konstrukcję dachu. Aktualnie gotowa jest także żelbetowa płyta pod widownię, stalowa konstrukcja nad sceną oraz żelbetowe murki oporowe pod elementy wejścia głównego, takie jak podjazd dla osób z niepełnosprawnościami, taras i hol wejściowy.
Na stronie gliwickiego magistratu czytam, że: „W części zaplecza sali pod widownią i na poziomie +1 za widownią trwa murowanie i montaż ścian w systemie suchej zabudowy. Rozpoczęto także montaż nowych warstw dachowych na dachu płaskim i – tak jak w głównym budynku szkolnym – prace instalacyjne. W ramach robót związanych z zagospodarowaniu terenu, między budynkiem głównym a salą koncertową wymieniono zewnętrzną instalację ciepła technologicznego, centralnego ogrzewania i wodną oraz część kanalizacji deszczowej przy sali koncertowej. Na tym nie koniec – docelowo na szkolnym dziedzińcu powstaną m.in. chodniki i parking na 61 miejsc, w tym 2 dla osób z niepełnosprawnościami. Przebudowane zostanie też oświetlenie gmachu i zjazd z ul. Królowej Bony.”
Tymczasowa lokalizacja szkoły muzycznej
Aktualnie muzyczna placówka edukacyjna znajduje się w obiekcie przy ulicy Siemińskiego. Uczy się w niej prawie pół tysiące osób, stąd rosnąca potrzeba większej siedziby, która zapewnia odpowiednie warunki do kształcenia młodych zdolnych umysłów i organizowania koncertów.
„Modernizację wskazanego przez miasto zabytkowego gmachu po dawnym Gimnazjum nr 1 przy ul. Ziemowita prowadzi firma Milimex SA z Siemianowic Śląskich, inżynierem kontraktu jest gliwicka spółka Inwestycje, Budownictwo, Handel „Inwest-Complex”. Przebudowa prowadzona jest pod nadzorem konserwatora zabytków. Jej szacunkowy koszt to ok. 25 mln zł” – informuje Urząd Miasta w Gliwicach.
Źródło informacji, zdjęcie: UM Gliwice