Wszystkie najnowsze wydarzenia z wojny na Ukrainie.
Moskwa grozi konfiskatą europejskich aktywów w Rosji
Czołowy urzędnik w Rosji ostrzegł, że jego kraj przejmie aktywa należące do państw Unii Europejskiej, jeśli blok „kradnie” zamrożone rosyjskie fundusze.
W piątek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że Bruksela pracuje nad propozycją wykorzystania skonfiskowanych rosyjskich pieniędzy na pomoc w odbudowie Ukrainy.
W artykule na Telegramie Wiaczesław Wołodin, przewodniczący izby niższej rosyjskiego parlamentu, nazwał plany UE „kradzieżą zamrożonych aktywów naszego kraju w celu dalszej militaryzacji Kijowa”.
„Skonfiskowane aktywa należące do nieprzyjaznych krajów będą znacznie większe niż nasze zamrożone zasoby w Europie” – powiedział, sugerując, że UE ma więcej do stracenia.
Przywódcy Unii Europejskiej poparli propozycję wykorzystania miliardów euro z podatków od nieoczekiwanych zysków z rosyjskich aktywów zablokowanych na Zachodzie na odbudowę Ukrainy.
Aktywa są zamrożone od lutego 2022 r., kiedy Zachód wprowadził szereg sankcji mających ograniczyć zdolność Rosji do finansowania wojny z Ukrainą, w szczególności poprzez zablokowanie dostępu Banku Centralnego do jego rezerw walutowych.
Depozyty te są warte 211 miliardów euro na całym terytorium UE, z czego ponad 180 miliardów znajduje się w posiadaniu Euroclear, firmy świadczącej usługi finansowe z siedzibą w Brukseli.
Zachód stara się rozszerzyć wojnę z Ukrainą na Azję, twierdzi rosyjski minister obrony
Siergiej Szojgu oskarżył Waszyngton o chęć wywołania niestabilności w Azji podczas przemówienia na Forum w Xiangshan, największym wydarzeniu poświęconym chińskiej dyplomacji wojskowej.
„Po sprowokowaniu ostrego kryzysu w Europie Zachód próbuje rozszerzyć potencjał kryzysowy na region Azji i Pacyfiku” – cytowały media państwowe rosyjskiego ministra obrony.
Powiedział, że NATO buduje swoje siły w regionie, zwiększając skalę ćwiczeń wojskowych i napędzając wyścig zbrojeń.
„Postawa Zachodu wobec Rosji stwarza ryzyko bezpośredniego konfliktu między mocarstwami nuklearnymi, który miałby katastrofalne skutki” – powiedział Szojgu.
Oskarżył także Waszyngton o próbę wykorzystania zmian klimatycznych i klęsk żywiołowych jako pretekstu do „interwencji humanitarnych”.
Szojgu dodał, że Moskwa jest gotowa do rozmów w sprawie pokonfliktowego rozwiązania wojny na Ukrainie i „współistnienia” z Zachodem, ale kraje zachodnie muszą zaprzestać szukania strategicznej porażki Rosji.
Seria ukraińskich dronów zestrzelonych przez Rosję
Rosyjskie Ministerstwo Obrony podało w niedzielę, że rosyjska obrona powietrzna przechwyciła 36 ukraińskich dronów nad Morzem Czarnym i Półwyspem Krymskim.
Władze lokalne w południowym rosyjskim regionie Krasnodarskim graniczącym z Morzem Czarnym poinformowały, że w niedzielę nad ranem w rafinerii ropy naftowej wybuchł pożar, ale nie podały przyczyny.
„Przyczyny zdarzenia są ustalane” – głosi oświadczenie władz lokalnych, wśród twierdzeń lokalnych mediów, że przyczyną zdarzenia był dron.
Ataki i ostrzały z dronów na rosyjskie regiony przygraniczne i zaanektowany przez Moskwę Krym są na porządku dziennym. Ukraińscy urzędnicy nigdy nie przyznają się do odpowiedzialności za ataki na terytorium Rosji lub Półwyspu Krymskiego.
Siły powietrzne Ukrainy oświadczyły w niedzielę, że zestrzeliły pięć irańskich eksplodujących dronów Shahed wystrzelonych przez Rosję w nocy.
Poza pewnymi wyjątkami większość ataków Kijowa prawie zawsze nie powoduje ofiar ani szkód i często jest przechwytywana przez rosyjską obronę powietrzną. Jaki więc jest cel wojny dronów Ukrainy z Rosją? Przeczytaj więcej o tej historii poniżej.
Tysiące Ukraińców biegnie, aby uczcić pamięć poległych na wojnie
W niedzielę w Kijowie około 2000 Ukraińców przebiegło kilometrowy bieg w numerach startowych, ubranych w numery startowe i nazwisko osoby.
Każdy biegacz wybrał jedną osobę, której zadedykował swój bieg. Małżonkowie, dzieci, przyjaciele, rodzeństwo, sąsiedzi i współpracownicy uciekali w poszukiwaniu znanej im osoby, która zginęła, została wzięta do niewoli lub została ranna podczas toczącej się rosyjskiej wojny na Ukrainie.
Tłum wiwatował biegaczy, a wielu widzów płakało, czekając na uczestników na mecie. Wśród tętniącego życiem ukraińskiego śpiewu w powietrzu unosiła się radość i smutek, podczas gdy życie toczyło się dalej pomimo wojny.
Organizatorzy biegu nazwali go „Najdłuższym maratonem świata” – „ponieważ żaden bieg nie trwał tak długo, jak Ukraina walczyła o swoją wolność”.
W wydarzeniu zarejestrowało się około 13 000 osób z całego świata. Uczestnicy rywalizacji na odległość mogli biegać na dowolnym dystansie, o czym zachęcano ich do umieszczania postów na ten temat w mediach społecznościowych.
Wołodymyr Rutkowski, 31-letni weteran, ukończył kurs pieszo. W połowie czerwca doznał poważnej kontuzji, gdy rosyjski pocisk trafił go w prawą nogę podczas ukraińskiej kontrofensywy w obwodzie zaporoskim.
Po miesiącach rehabilitacji używa teraz protezy i wziął udział w wydarzeniu, aby oddać hołd dwóm poległym towarzyszom, Zhece i Tykhyi, którzy zginęli we wschodniej Ukrainie.
„Zrobili wiele dla naszego kraju i, niestety, gdyby żyli, mogliby zrobić znacznie więcej” – powiedział. „Ale ich walka trwa nadal. Zrobimy wszystko dla nich i na ich cześć.”