O nas
Kontakt

Mówię o moim pokoleniu: od boomersów po zoomerów, prosty przewodnik dla każdej grupy wiekowej

Laura Kowalczyk

Mówię o moim pokoleniu: od boomersów po zoomerów, prosty przewodnik dla każdej grupy wiekowej

Niezależnie od języka, którym mówisz, wydaje się, że pewne słowa, terminy lub akronimy z powodzeniem przekroczyły granice językowe, jak na przykład LGBTi. Bez wątpienia słyszałeś już o milenialsach, pokoleniu Z i boomersach… ale co dokładnie mają na myśli? Oto nasz miniprzewodnik, jak być na bieżąco.

Millenialsi, pokolenie Z, boomers… Wszyscy słyszeliśmy już te terminy w kulturze popularnej i prawdopodobnie odnosiły się do nich zarówno w pozytywny, jak i negatywny sposób.

Jako społeczeństwu nie są nam obce wojny pokoleniowe – pokolenie Z często kpiło z pokolenia milenialsów za ich obcisłe dżinsy, częste używanie emoji 😂 i opisywanie dorosłości jako „dorosłej”, żeby wymienić tylko kilka.

Przeciwnie, milenialsi ostro zareagowali na pokolenie Z za ich obsesję na punkcie TikTok, a nawet przyjęli termin „OK boomer”, aby odrzucić i osłabić starsze pokolenie.

Jeden z odcinków serialu „The White Lotus” wywołał w Internecie wściekłą debatę na temat przesadnego wyczucia mody i stereotypowych cech osobowości noszącej kapelusz kubełkowy asystentki z pokolenia Z, Portii (w tej roli Haley Lu Richardson).

Ale co właściwie oznaczają te wszystkie terminy?

Przyjrzyjmy się każdej kohorcie pokoleniowej i dowiedzmy się więcej o tym, jakie atrybuty są jej na ogół przypisywane.

Ciche pokolenie

Grupa ewakuowanych z Bristolu przybywa na stację kolejową Brent niedaleko Kingsbridge w Devon, 1940 r.
Grupa ewakuowanych z Bristolu przybywa na stację kolejową Brent niedaleko Kingsbridge w Devon, 1940 r.

Pierwsza grupa pokoleniowa odnosi się do osób urodzonych pomiędzy 1926 a 1945 rokiem – a więc ludzi, którzy przeżyli II wojnę światową, a jej nazwa wywodzi się z przekonania, że ​​dzieci, które w tym czasie dorastały, bardzo ciężko pracowały, ale przede wszystkim zachowywały spokój.

Widziano ich, ale nie słyszano.

Termin „ciche pokolenie” został po raz pierwszy użyty w artykule magazynu Time opublikowanym w 1951 r., w którym czytamy: „Najbardziej zaskakującym faktem dotyczącym młodszego pokolenia jest jego milczenie. Z kilkoma nielicznymi wyjątkami młodość nie jest nawet w pobliżu mównicy„.

Osoby te charakteryzują się postawą patriotyczną, nastawieniem na pracę przed przyjemnościami, dużym szacunkiem dla władzy i poczuciem obowiązków moralnych.

Kluczowe cechy:

– Silna etyka pracy

– Tradycyjne wartości

– Wyznawcy zasad

Baby Boomers

Na tym zdjęciu z pliku z 6 stycznia 1953 roku dzieci w wieku szkolnym oglądają nauczyciela udzielającego im lekcji za pośrednictwem telewizji w domu w Baltimore
Na tym zdjęciu z pliku z 6 stycznia 1953 roku dzieci w wieku szkolnym oglądają nauczyciela udzielającego im lekcji za pośrednictwem telewizji w domu w Baltimore

Pokolenie wyżu demograficznego definiuje się jako osoby urodzone w latach 1946–1964.

Kohorta ta była wynikiem silnej gospodarki po II wojnie światowej, w której wiele osób miało pewność, że będzie w stanie utrzymać większą liczbę dzieci, co spowodowało ogromny wzrost urodzeń.

W mediach wiele osób krytykowało członków tego pokolenia za ich opór wobec zmian technologicznych, zmian klimatycznych i sprzeciw wobec zmieniających się wartości młodszych pokoleń – stąd popularność internetowego zwrotu „Ok boomer”.

Z drugiej strony w USA osoby z pokolenia wyżu demograficznego są określane mianem pokolenia „siły kwiatów” ze względu na ich rolę we wspieraniu ruchu na rzecz praw obywatelskich, antywojennych protestach przeciwko wojnie w Wietnamie i powstaniu rewolucji seksualnej.

Kluczowe cechy:

– Konkurencyjny

– Zadufany w sobie

Generacja x

Pokolenie X napisane na sylwetce głowy
Pokolenie X napisane na sylwetce głowy

Pokolenie X ogólnie definiuje się jako osoby urodzone w latach 1965–1980.

Grupę tę często określa się jako pokolenie „zagubionego” i „średniego dziecka”, ponieważ wywodzi się z dobrze znanego pokolenia wyżu demograficznego i poprzedza milenialsów.

Wielu jej członków dorastało w czasach, gdy liczba rozwodów była wyższa i więcej kobiet zaczęło wchodzić na rynek pracy, w związku z czym wiele przedstawicieli pokolenia X było „dziećmi na klucz” i spędzało więcej czasu bez nadzoru dorosłych.

Osoby urodzone w tym pokoleniu również dorastały w okresie, w którym technologia szybko się rozwijała, ale nie była ona tak dostępna jak obecnie.

Pokolenie X jest powszechnie określane jako „pokolenie MTV” w nawiązaniu do popularnego kanału z teledyskami, który został uruchomiony 1 sierpnia 1981 roku.

Kluczowe cechy:

– Niezależny

– Zaradny

Generacja Y

Milenijni koledzy dobrze się bawią podczas spotkania
Milenijni koledzy dobrze się bawią podczas spotkania

Powszechnie znani jako milenialsi (ponieważ wielu z nich dorosło na przełomie tysiącleci), pokolenie Y to osoby urodzone w latach 1981–1996.

Millenialsi są często negatywnie postrzegani jako leniwi, uprawnieni i mający obsesję na własnym punkcie, przez co zyskują przydomek „Pokolenie Ja”; z drugiej strony są bardziej otwarci na zmiany i świadomi kwestii środowiskowych i społecznych niż jakiekolwiek pokolenie przed nimi.

Kohortę tę określano również jako „cyfrowych nomadów”, ponieważ dorastali w epoce Internetu. Byli świadkami rozwoju mediów społecznościowych, komunikatorów internetowych, laptopów i rewolucji smartfonów.

Kluczowe cechy:

– Pewny siebie

– Świadomy społecznie

– Kwestionowanie władzy

Pokolenie Z

Nastolatek pokazuje znak tekstowy
Nastolatek pokazuje znak z tekstem „#GEN Z”

Pokolenie Z najczęściej definiuje się jako osoby urodzone w latach 1997–2012.

Nazywa się ich potocznie „zoomerami”, co, co zaskakujące, nie zostało wymyślone od usługi czatu wideo Zoom, ale jest grą terminu „boomers” i odnosi się do szybkiego tempa wychowania pokolenia Z w obliczu eksplozji technologii i kultury.

Osoby należące do pokolenia Z z trudem przypomną sobie czasy, kiedy ekrany nie stanowiły istotnej części ich codziennego życia.

Pozytywną stroną jest to, że dostępność technologii i Internetu zapewniła pokoleniu Z mnóstwo informacji, umożliwiając im poszerzanie wiedzy i proaktywną naukę, co czyni ich pokoleniem najbardziej obeznanym z technologią i społecznie akceptowalnym data.

Jednak pokolenie Z jest również uważane za pokolenie najbardziej przygnębione i pesymistyczne ze względu na wzrost wielu nacisków społeczno-politycznych, takich jak groźba przemocy, pojawienie się mediów społecznościowych i obawy dotyczące zmiany klimatu.

Według badania z 2019 roku opublikowanego w Journal of Abnormal Psychology, w latach 2009–2017 częstość występowania depresji wzrosła o ponad: 47% wśród osób w wieku 12–13 lat, 60% wśród nastolatków (14–17 lat) i 46% wśród młodych dorosłych ( 18-21 lat).

Kluczowe cechy:

– Znający się na technologii

– Postępowy

– Ciekawy

Pokolenie Alpha

Dziecko bawi się inteligentnym tabletem
Dziecko bawi się inteligentnym tabletem

Rośnie nowe pokolenie, o którym niewiele osób słyszało.

Za kilka lat przewyższą liczebnie pokolenie wyżu demograficznego i wielu z nich dożyje XXII wieku – tak, mówimy o pokoleniu alfa.

Pokolenie Alpha, technicznie rzecz biorąc, obejmuje osoby urodzone po 2010 roku, które w konsekwencji dorastały w całkowicie cyfrowym świecie, zdominowanym przez technologię, streaming i media społecznościowe.

Pomimo tego, że osoby należące do Pokolenia Alfa są nadal dziećmi, do czasu osiągnięcia pełnoletności będą najbardziej wykształconym pokoleniem wszechczasów, dzięki dostępowi do dostępnych im informacji.