O nas
Kontakt

„Możemy zapomnieć o błędach”: Zełenski mówi o pomyłce Bidena podczas międzylądowania w Irlandii

Laura Kowalczyk

Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy is greeted by Irish Taoiseach Simon Harris at Shannon Airport, Ireland, Saturday July 13, 2024.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się w sobotę z premierem Irlandii Simonem Harrisem na lotnisku Shannon na zachodzie Irlandii. O przejęzyczeniu prezydenta Bidena na szczycie NATO powiedział: „Możemy zapomnieć o błędach”.

Prezydent Ukrainy Zełenski zatrzymał się na krótko w Shannon w Irlandii w drodze powrotnej ze szczytu NATO w Waszyngtonie.

Zełenski spotkał się z irlandzkim premierem Simonem Harrisem i kiedy dziennikarze zapytali go o powód, dla którego prezydent Biden przedstawił go jako „prezydenta Putina”, odpowiedział, że to był „błąd” i że ponieważ USA „wiele zrobiły” dla Ukrainy, „możemy zapomnieć o niektórych błędach”.

W czwartek, na ostatniej konferencji prasowej szczytu NATO, Biden pomylił Zełenskiego z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem, a także nazwał wiceprezydent Kamalę Harris „Trumpem”.

Zełenski podziękował następnie Irlandii za pomoc w zapewnieniu schronienia uchodźcom.

„Dziękuję bardzo za wasze wsparcie, dziękuję mieszkańcom Irlandii za przyjęcie wielu ukraińskich uchodźców. Jesteście z nami od samego początku (tej) rosyjskiej inwazji. Dziękuję bardzo” – powiedział Zełenski.

Premier Ukrainy poinformował, że odwiedzi stolicę Ukrainy Kijów „w nadchodzących tygodniach”.

Harris potwierdził również, że obaj przywódcy omawiali potencjalne dwustronne porozumienie w sprawie rozminowywania, energetyki, pomocy humanitarnej i bezpieczeństwa żywnościowego.

Oświadczył: „Oczywiście, Irlandia jest neutralna militarnie, ale nie jesteśmy w żaden sposób neutralni pod względem rozumienia różnicy między dobrem a złem, złem a dobrem, wolnością a uciskiem. I udzieliliśmy Ukrainie bardzo praktycznej pomocy w zakresie promowania ich sprawy członkostwa w UE”.

Harris obiecał także podjąć działania mające na celu sprowadzenie do domu ukraińskich dzieci porwanych przez siły rosyjskie.

Rząd Irlandii przekazał Ukrainie 250 mln euro na nieśmiercionośną pomoc wojskową w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju, a kraj przyjął ponad 108 tys. Ukraińców na mocy unijnej dyrektywy w sprawie tymczasowej ochrony.