O nas
Kontakt

MTS częściowo odrzuca sprawę Ukrainy o „terroryzm”, ponieważ Rosja i Ukraina wymieniają się jeńcami wojennymi

Laura Kowalczyk

Recently swapped Ukrainian prisoners of war covered in national flags sit in a bus after a prisoner exchange on the Ukrainian Russian border, on Wednesday, Jan. 31, 2024.

Wszystkie najnowsze wydarzenia na temat wojny na Ukrainie.

Rosja i Ukraina wymieniają się punktami jeńców wojennych pomimo napięć związanych z katastrofą lotniczą w zeszłym tygodniu

Rosja i Ukraina wymieniły po około 200 jeńców wojennych – podały w środę oba kraje pomimo napięć wynikających z zeszłotygodniowej katastrofy wojskowego samolotu transportowego, który według Moskwy przewoził ukraińskich jeńców wojennych i został zestrzelony przez siły Kijowa.

Po katastrofie samolotu Ił-76 24 stycznia w obwodzie Biełgorodu w pobliżu granicy z Ukrainą w Rosji niektórzy rosyjscy urzędnicy publicznie kwestionowali możliwość przyszłej wymiany jeńców wojennych.

Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało, że oba kraje wymieniły po 195 jeńców wojennych. Po opublikowaniu oświadczenia prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że uwolniono 207 Ukraińców. Nie było bezpośredniego wyjaśnienia tych różnych liczb.

„Pamiętamy o każdym Ukraińcu w niewoli. Zarówno wojownicy, jak i cywile. Musimy sprowadzić ich wszystkich z powrotem. Pracujemy nad tym” – powiedział Zełenski w X, dawniej Twitterze.

Dmytro Lubinets, ukraiński rzecznik praw człowieka ds. praw człowieka, powiedział w mediach społecznościowych, że była to 50. taka wymiana zdań od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na pełną skalę prawie dwa lata temu, podczas której repatriowano ogółem 3035 jeńców wojennych.

Wśród uwolnionych Ukraińców byli członkowie sił zbrojnych, Gwardii Narodowej, Służby Granicznej i policji krajowej – powiedział Andrii Jermak, szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy. Dodał, że część z nich została schwytana podczas obrony Mariupola, Azovstalu i Wyspy Węży.

Rosyjskie wojsko oświadczyło, nie podając szczegółów ani dowodów, że rosyjscy jeńcy wojenni, którzy zostali wymienieni w środę, „w niewoli stanęli w obliczu śmiertelnego niebezpieczeństwa” i zostaną przewiezieni samolotem do Moskwy w celu leczenia i rehabilitacji.

Moskwa podała, że ​​na pokładzie transportu wojskowego, który rozbił się 24 stycznia, znajdowało się 65 ukraińskich jeńców wojennych. Ukraińscy urzędnicy potwierdzili, że wymiana miała się odbyć tego dnia, i została odwołana, ale nie widzieli żadnych dowodów na to, że samolot przewoził jeńców wojennych.

Spotykając się w Moskwie z personelem kampanii w związku ze zwiększaniem się swoich kandydatur do reelekcji, prezydent Władimir Putin powiedział, że rosyjscy śledczy doszli do wniosku, że Ukraina użyła dostarczonych przez USA systemów obrony powietrznej Patriot do zestrzelenia samolotu transportowego. Ukraińscy urzędnicy nie zaprzeczyli zestrzeleniu samolotu, ale nie wzięli na siebie odpowiedzialności i wezwali do wszczęcia międzynarodowego śledztwa.

Putin powiedział, że Rosja nie tylko z zadowoleniem przyjmie, ale „nalega” na międzynarodowe dochodzenie w sprawie tego, co określił jako „zbrodnię” Ukrainy.

Sędziowie MTS w dużej mierze odrzucają sprawę Ukrainy o „terroryzmie” przeciwko Rosji

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTS) odrzucił w środę prawie wszystkie roszczenia Ukrainy wobec Rosji naruszającej Międzynarodową konwencję o zwalczaniu finansowania terroryzmu.

Sąd Najwyższy Organizacji Narodów Zjednoczonych odrzucił dużą część sprawy wniesionej przez Ukrainę, zarzucając, że dziesięć lat temu Rosja finansowała separatystycznych rebeliantów na wschodzie kraju i dyskryminowała wieloetniczną społeczność Krymu, Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości orzekł w środę, że Moskwa naruszyła artykuły dwa traktaty.

Rosja nie wypełniła swoich zobowiązań tylko w zakresie jednego postanowienia konwencji – stwierdziła prezes MTS Joan Donoghue podczas odczytu decyzji w Hadze.

„Rosja nie dopełniła swoich obowiązków w zakresie prowadzenia dochodzeń wobec osób, które rzekomo mogły finansować terroryzm na Ukrainie” – stwierdziła.

Większość roszczeń Ukrainy wynikających z Międzynarodowej Konwencji w sprawie Likwidacji Wszelkich Form Dyskryminacji Rasowej również została uznana za bezpodstawną.

„Trybunał odrzuca wszelkie inne roszczenia Ukrainy w związku z Konwencją w sprawie likwidacji wszelkich form dyskryminacji rasowej” – czytamy w postanowieniu.

Dodał jednak, że Rosja naruszyła swoje zobowiązania wynikające z art. 2 i 5 konwencji, wdrażając na Krymie po 2014 r. swój system edukacji w zakresie nauczania w języku ukraińskim.

Choć odrzucił znacznie więcej roszczeń Kijowa wynikających z traktatów, Anton Korynewycz, prawnik reprezentujący Ukrainę przed MTS, powiedział, że to „naprawdę ważny dzień”, ponieważ sąd nadal orzekł, że Rosja „naruszyła prawo międzynarodowe”.

Ukraina pozwała Rosję za naruszenie obu konwencji w 2017 roku i nazwała separatystyczne regiony Doniecka i Ługańska „organizacjami terrorystycznymi finansowanymi przez Rosję”.

Kijów upierał się także, że Rosja rzekomo prowadzi na Krymie ukierunkowaną kampanię dyskryminacji rasowej wobec Tatarów krymskich i Ukraińców.

Sąd odrzucił także wniosek Ukrainy do Moskwy o zapłatę odszkodowań za ataki we wschodniej Ukrainie, za które obwinia się prorosyjskich ukraińskich rebeliantów, w tym za zestrzelenie samolotu Malaysia Airlines Flight 17 w dniu 17 lipca 2014 r., w wyniku którego zginęło 298 pasażerów i załogi.

Brygada Azowska używa haubicy do ostrzeliwania rosyjskich pozycji we wschodniej Ukrainie

Jednostka artylerii Brygady Azowskiej we wschodniej Ukrainie użyła haubicy do ostrzelania pozycji rosyjskich, ponieważ siły ukraińskie w dalszym ciągu borykają się z niedoborami amunicji.

Jednostka osadzona w lesie w pobliżu Lymanu stwierdziła, że ​​siły rosyjskie próbowały posuwać się naprzód, a ich praca była kluczowa, aby je powstrzymać.

Sytuacja na kierunku Kreminna jest napięta, Rosjanie codziennie dokonują ataków – mówią żołnierze.

„Jak na całej linii frontu, tutaj jest dość napięta, ponieważ trwają aktywne ataki, które odpieramy, a to wymaga dużej ilości amunicji” – powiedział „Wiarag”, dowódca kalkulacyjny haubic Brygady Azowskiej.

Brygadzie brakuje amunicji i części do naprawy amerykańskich haubic, które otrzymali we wrześniu ubiegłego roku.

Na razie mają tylko 10% całkowitej liczby żołnierzy potrzebnych do walki z Rosjanami – powiedział jeden z dowódców dywizji artylerii.

Brygada stwierdziła, że ​​stale wymyśla nowe strategie walki, aby odstraszyć Rosjan, ale aby przeprowadzić kontratak i wygrać, potrzeba więcej amunicji.

Nawet przy braku amunicji żołnierzom nie brakuje motywacji.

Spotkanie Putina w sprawie rozwoju okupowanych terytoriów ukraińskich

Prezydent Rosji Władimir Putin przewodniczył w środę spotkaniu na temat rozwoju gospodarczego okupowanych terytoriów Ukrainy.

Moskwa wydała w ubiegłym roku prawie dwa biliony rubli na „kompleksowy” program rozwoju kontrolowanych przez Rosję części obwodów donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego, powiedział Putin.

Dodał, że ponad dwa miliony tamtejszych mieszkańców otrzymuje już świadczenia z ubezpieczenia społecznego.

„Gospodarka, w tym przemysł, stopniowo się ożywia. Ponad półtora tysiąca przedsiębiorstw z branży budowy maszyn, hutnictwa, górnictwa i innych ważnych gałęzi przemysłu we wszystkich tych regionach wznowiło pracę.

Uruchomiono wsparcie dla rolników, działają banki i sklepy” – stwierdził Putin.

Namawiał rosyjskie banki do rozpoczęcia pracy na okupowanych terytoriach.

„Wszystko, czego obawiano się wcześniej – sankcje – już się wydarzyło. Czego się bać? Trzeba wkroczyć na te terytoria i tam aktywniej działać” – powiedział Putin.