O nas
Kontakt

MTS nakazuje Syrii, aby zrobiła wszystko, co w jej mocy, aby zapobiec torturom

Laura Kowalczyk

MTS nakazuje Syrii, aby zrobiła wszystko, co w jej mocy, aby zapobiec torturom

Zarządzenie tymczasowe ma na celu ochronę potencjalnych ofiar, podczas gdy sprawa oskarżająca Syrię o naruszenie konwencji dotyczącej tortur toczy się przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości, a proces prawdopodobnie zajmie lata.

Sąd Najwyższy Organizacji Narodów Zjednoczonych nakazał w czwartek rządowi syryjskiemu „podjęcie wszelkich środków w jego mocy”, aby zapobiec torturom, w sprawie, w której Holandia i Kanada oskarżają Damaszek o wieloletnią kampanię torturowania swoich obywateli.

Zarządzenie tymczasowe ma na celu ochronę potencjalnych ofiar, podczas gdy sprawa oskarżająca Syrię o naruszenie konwencji dotyczącej tortur toczy się przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości, a proces prawdopodobnie zajmie lata.

Prezes sądu Joan E. Donoghue powiedziała, że ​​panel nakazał Damaszkowi „podjęcie wszelkich środków, jakie są w jego mocy, aby zapobiec aktom tortur oraz innemu okrutnemu, nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu albo karaniu”.

Trybunał wezwał także Syrię do „zapewnienia, że ​​jej urzędnicy, a także wszelkie organizacje lub osoby, mogą podlegać jego kontroli, kierownictwu lub wpływom, nie dopuszczają się żadnych aktów tortur ani innych aktów okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania albo karania .”

Sąd nakazał następnie Damaszkowi „podjęcie skutecznych środków, aby zapobiec zniszczeniom i zapewnić zachowanie wszelkich dowodów związanych z zarzutami popełnienia czynów objętych” Konwencją w sprawie zakazu stosowania tortur, powiedział O’Donoghue.

Kanada i Holandia w zeszłym miesiącu zwróciły się do sądu o wydanie zakazu stosowania tortur. Syria zbojkotowała rozprawę w październiku i nie jest jasne, jak zareaguje na nakazy Trybunału Światowego.

Od pokojowych protestów po wyniszczającą wojnę domową

Konflikt w Syrii rozpoczął się od pokojowych protestów przeciwko rządowi Assada w marcu 2011 r., ale szybko przekształcił się w pełnowymiarową wojnę domową po brutalnym stłumieniu protestujących przez rząd. Sytuacja odwróciła się na korzyść Assada przeciwko grupom rebeliantów w 2015 r., kiedy Rosja zapewniła kluczowe wsparcie wojskowe Syrii, a także Iranowi i libańskiej grupie bojowników Hezbollah.

Podczas rozpraw w zeszłym miesiącu prawniczka rządu kanadyjskiego Teresa Crockett nalegała, aby sąd nałożył na Syrię wiążący nakaz, ostrzegając, że: „Jeśli Syria pozostanie bez kontroli, Syria będzie w dalszym ciągu naruszać” międzynarodową konwencję zakazującą tortur.

Organizacja Human Rights Watch z radością przyjęła to orzeczenie.

„Ponieważ systematyczne i powszechne tortury w Syrii nadal są rzeczywistością, wykonanie tego orzeczenia będzie kwestią życia lub śmierci dla wielu Syryjczyków przebywających w ośrodkach detencyjnych w całej Syrii” – stwierdził w oświadczeniu Balkees Jarrah, zastępca dyrektora ds. międzynarodowego wymiaru sprawiedliwości w tej grupie praw .

„Po ponad dziesięciu latach tortur ze strony władz syryjskich orzeczenie Trybunału Światowego może okazać się kluczem do przerwania cyklu nadużyć i bezkarności, który świat obserwował z przerażeniem” – dodał Jarrah, wzywając inne rządy na całym świecie do „zapewnić wykonanie nakazu sądu, aby położyć kres przyszłym nadużyciom i pociągnąć do odpowiedzialności”.

Nakazy sądu są prawnie wiążące, ale nie zawsze są przestrzegane przez kraje zaangażowane w postępowanie. W zeszłym roku sędziowie wydali takie postanowienie w innej sprawie, w której wzywali Moskwę do zaprzestania działań wojennych na Ukrainie.

Nakazy sądu ONZ wydano w czwartek dzień po wydaniu przez francuskie władze sądowe międzynarodowych nakazów aresztowania prezydenta Syrii Bashara Assada, jego brata i dwóch generałów armii pod zarzutem współudziału w zbrodniach wojennych i zbrodniach przeciwko ludzkości związanych z użyciem broni chemicznej w Syrii w 2013.