O nas
Kontakt

„Musimy mieć pewność, że sztuczna inteligencja nie wyrządza szkody” – mówi dyrektor WHO na Europę

Laura Kowalczyk

„Musimy mieć pewność, że sztuczna inteligencja nie wyrządza szkody” – mówi dyrektor WHO na Europę

W tym tygodniu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) była gospodarzem wydarzenia poświęconego wpływowi technologii cyfrowej na branżę opieki zdrowotnej.

Zdaniem dyrektora regionalnego Światowej Organizacji Zdrowia na Europę, prawdziwym zagrożeniem ze strony sztucznej inteligencji (AI) w opiece zdrowotnej jest „brak regulacji”.

„Pociąg sztucznej inteligencji odjechał. W tym sensie musimy go przyjąć i przyjąć pozytywne podejście” – powiedział dr Hans Kluge TylkoGliwice Next na marginesie sympozjum WHO na temat przyszłości zdrowia w epoce cyfrowej .

„Ma fantastyczne możliwości opracowywania nowych leków, na przykład także w badaniach przesiewowych” – dodał.

„Ale oczywiście prawdziwym zagrożeniem jest brak regulacji dotyczących sztucznej inteligencji. Podstawą medycyny jest primum non nocere: przede wszystkim nie szkodzić. I to jest kluczem do tego, aby rządy to robiły, aby regulować bez uduszenia” – Kluge powiedział TylkoGliwice Next.

Był to jeden z głównych tematów konferencji międzynarodowej agencji w Porto w Portugalii w tym tygodniu i według dyrektora regionalnego stanowi „główne przesłanie” dla 53 państw członkowskich Europejskiego Biura Regionalnego.

W rozmowie z TylkoGliwice Next Kluge omówił także przyszłe zagrożenia dla zdrowia, przygotowania do ewentualnego rozprzestrzeniania się wirusa Covid-19 w zimie oraz niedobory pracowników służby zdrowia w wielu krajach europejskich.

„Ważny jest ciągły nadzór”

Kluge powiedział, że chociaż kraje europejskie są „lepiej przygotowane” na przyszłe fale Covid-19, kilka krajów „ogranicza nadzór lub go zatrzymuje”.

Dodał, że bardzo ważne jest na przykład kontynuowanie nadzoru nad ściekami oraz kontynuowanie szczepień zarówno przeciwko Covid-19, jak i grypie.

Według najnowszej aktualizacji Europejskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (ECDC) w ciągu ostatnich kilku tygodni nastąpił wzrost przenoszenia wirusa „z wcześniej bardzo niskiego poziomu”.

Pojawiły się również pewne obawy dotyczące nowych pojawiających się podwariantów Omicron, takich jak EG.5 i BA.2.86.

Firmy farmaceutyczne Pfizer i Moderna stwierdziły, że ich zaktualizowane szczepionki przeciwko Covid-19 są skuteczne przeciwko nowym wariantom.

Tymczasem zdaniem Kluge dwa inne duże zagrożenia dla zdrowia obejmują wojnę na Ukrainie i zmiany klimatyczne.

„Bardzo ważne jest, aby misja wspierania ukraińskich pracowników służby zdrowia nie powodowała zmęczenia” – powiedział TylkoGliwice Next.

W maju agencja podała, że ​​od początku wojny w lutym 2022 r. doszło do ponad 1000 ataków na ukraińską służbę zdrowia.

Odnosząc się do roli, jaką zmiany klimatyczne będą odgrywać dla zdrowia, Kluge powiedział, że zagrożenie nie pojawia się w przyszłości, ale raczej „tu i teraz”.

„Nowy sposób organizacji opieki zdrowotnej”

Lekarze w kilku krajach europejskich wyrazili obawy związane z przyjmowaniem zbyt dużej liczby pacjentów i pracą w godzinach nadliczbowych. Portugalskie związki lekarzy pojawiły się nawet na konferencji WHO w Porto, aby wyrazić swoje obawy dotyczące trwających negocjacji z rządem w sprawie wynagrodzeń.

Kluge powiedział, że lekarze i pielęgniarki nie czują się doceniani, a po pandemii panuje „rodzaj złego samopoczucia”.

Podkreślił również, że rządy muszą zaplanować przyszłość, ponieważ wielu lekarzy w całym regionie osiągnie wiek emerytalny.

„Ponad 40 procent naszych lekarzy pierwszego kontaktu osiąga lub osiągnęło wiek emerytalny. Musimy zatem pomyśleć o nowym sposobie organizacji opieki zdrowotnej, na przykład przejść od indywidualnych praktyk lekarzy pierwszego kontaktu do praktyk wielodyscyplinarnych” – stwierdził. powiedział.

Dodał, że należy zmniejszyć obciążenia administracyjne spoczywające na lekarzach i że kraje muszą planować z wyprzedzeniem, aby uwzględnić „starzenie się społeczeństwa na kontynencie”.