O nas
Kontakt

„Musimy powitać Ukrainę w NATO” – mówi nowy premier Łotwy podczas pierwszej wizyty w Brukseli

Laura Kowalczyk

„Musimy powitać Ukrainę w NATO” – mówi nowy premier Łotwy podczas pierwszej wizyty w Brukseli

Kilka dni po nominacji na stanowisko premiera Łotwy Evika Siliņa poleciała do Brukseli i dała jasno do zrozumienia, że ​​popiera ambicje Ukrainy, by zostać członkiem zarówno Unii Europejskiej, jak i NATO.

„Naszym wspólnym zadaniem jest dalsze wspieranie Ukrainy aż do zwycięstwa. Aby zagwarantować długotrwały pokój w Europie, musimy powitać Ukrainę w NATO” – powiedział w środę premier przemawiając w siedzibie sojuszu.

„Pomagając Ukrainie, musimy także budować nasze zdolności odstraszania i obrony, aby chronić każdy centymetr terytorium sojuszu”.

Siliņa został w zeszłym tygodniu zatwierdzony przez łotewski parlament, zastępując Krišjānisa Kariņša, który w sierpniu ogłosił swoją dymisję po upadku koalicji rządzącej. Siliņa, wywodząca się z tej samej centroprawicowej partii co Kariņš, zawarła nowy sojusz z dwiema mniejszymi partiami i zapewniła sobie głosy niezbędne do utworzenia większości rządzącej.

Podczas swojej pierwszej wizyty w Brukseli premier odbyła osobne spotkania z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen i sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem i obiecała utrzymanie „silnego” wsparcia militarnego i finansowego dla Ukrainy, które szacuje na 1,3% PKB kraju.

Siliņa wezwała UE do przyspieszenia integracji Ukrainy w bloku, a jest to temat, który przyciąga coraz większą uwagę w kontekście trwającego sporu dotyczącego eksportu zboża z Ukrainy, który przez wielu postrzega jako preludium do tego, co mogłoby się stać, gdyby rozdarty wojną naród, główny producent rolny , kiedykolwiek uzyskało członkostwo.

„Mój rząd będzie utrzymywał wyraźnie proeuropejskie podejście. Łotwa może być silna i zamożna tylko tak silna, jak silna jest Unia Europejska” – powiedziała Siliņa obok von der Leyen.

Premier wezwał do dalszych działań w sprawie sankcji wobec Rosji i wszczęcia postępowania sądowego w celu zapewnienia „odpowiedzialności” za zbrodnię agresji Moskwy.

Komisja Europejska pracuje obecnie nad planami zakazu importu rosyjskich diamentów i wykorzystania unieruchomionych aktywów Banku Centralnego Rosji na finansowanie odbudowy Ukrainy. Obydwa projekty są koordynowane na poziomie G7.

Siliņa potępiła także „ataki hybrydowe” przeprowadzone przez prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki na wschodnie granice UE, które latem zaostrzyły napięcia i postawiły kraje sąsiednie w stanie pogotowia.

„Wpisuje się to w szerszy trend destabilizujący w naszym regionie, który wymaga wyraźnej reakcji UE” – stwierdziła.