Wielu obawia się, że rozwiązanie mające na celu ochronę delfinów może spowodować wzrost cen ryb i pozbawić ludzi pracy.
Od poniedziałku rano łodzie rybackie zmuszone są na miesiąc zacumować w Zatoce Biskajskiej, aby chronić delfiny.
Po raz pierwszy od 1945 r. pracownicy sektora rybołówstwa zostali zamknięci w porcie.
Eksperci szacują, że co roku w Zatoce Biskajskiej ginie około 9000 delfinów po przypadkowym złapaniu w narzędzia połowowe.
Pomimo rekompensat finansowych sięgających 80 procent sprzedaży rybacy i kobiety są zaniepokojeni i obawiają się, że w dłuższej perspektywie cała branża zostanie bez pracy.
Według Comité National des Pêches zakaz dotyczy 70 procent łodzi, czyli 450 statków i 9000 osób pracujących w przemyśle rybnym.
Konsumenci obawiają się również wzrostu cen ryb. W Les Sables-d`Olonne w Vendée sprzedawcy ryb niepokoją się:
„To nasz ostatni dzień z mniejszą ilością ryb, których nie zobaczymy przez miesiąc, mimo że mamy środek sezonu na labraksa i solę. Mówią o suwerenności żywnościowej, ale co się dzieje Czy tak się stanie? Wszyscy skupimy się na imporcie” – powiedziała handlarka ryb Christelle Biboneau.
„Solę, morszczuka i żabnicę można kupić za około 10 euro, podobnie jak morszczuk za nawet 15 euro” – ostrzegł sprzedawca ryb Guillaume Quentin.
Miejski krzykacz Cyril Baudin troszczy się nie tylko o rynek, ale także o ludzi przewożących ryby: „Nie pomyśleli o nas” – powiedział. „Ustawę uchwalono w dwóch etapach, bez zastanowienia się, co stanie się z nami w przyszłości”.
W La Rochelle rybacy na łodzi rybackiej Jeannot pracowali do niedzieli do końca dnia, po czym wrócili do portu, gdzie pozostaną w zadokowaniu przez miesiąc.
„Istnieją kategorie łodzi, którymi łowi się delfiny, i są takie, które w ogóle ich nie łowią” – zauważa rybak Raymond Millet.
„Działajmy, to wszystko. Nie potrzebujemy pieniędzy (…) A czy w przyszłym roku będą to dwa miesiące? Trzy miesiące? Wreszcie będziecie spędzać czas w domu, zbierając dotacje!” – powiedział inny rybak, Raymond Millet.
Jednak niektórzy klienci w Les Sables-d`Olonne zgadzają się z tym rozwiązaniem: „Musimy chronić delfiny, nie ma powodu, aby je zabijać w ten sposób” – powiedział jeden z nich.
„Musimy znaleźć rozwiązania, bo oczywiście musimy chronić delfiny, ale musimy także chronić naszych rybaków, którzy mają ciężkie życie” – dodał inny.