O nas
Kontakt

Muzeum El Prado nalega na bardziej włączający i pełen szacunku język

Laura Kowalczyk

El Prado museum gallery

Jedno z najbardziej znanych muzeów sztuki na świecie zmienia język w opisach dołączonych do swoich obrazów, aby zwiększyć włączenie społeczne i promować równość.

Chcąc stawić czoła inkluzywności i równości, Muzeum El Prado w Madrycie zmienia język znajdujący się w krótkich opisach obok prezentowanych obrazów.

W sumie poprawiono 1800 kartuszy, ale oprócz galerii sporo pracy było także nad stroną internetową, która zawiera około 27 000 plików. Zmodyfikowano już kilkadziesiąt opisów obrazów.

Słowa i terminy takie jak „karłowatość”, „niepełnosprawny”, „żona” i „otyłość” zostały usunięte, aby używać bardziej inkluzywnego i mniej seksistowskiego języka.

Victor Cageao, szef Konserwatorstwa, powiedział: „Prado jest przekonany o konieczności dostosowania się do czasów i szanowania wszystkich ludzi. Tu nie chodzi o politykę, tu chodzi o terminologię, językoznawstwo i szacunek dla wszystkich.”

Zaznaczył jednak, że muzeum nie zmienia tytułu, jeśli malarz nadał dziełu taki właśnie tytuł.

Victor Cageao skłonił wydział konserwatorski do poszukiwania przykładów sformułowań, które – w obecnym czasie – mogłyby być postrzegane jako dyskryminujące lub obraźliwe.

Jak dotąd zmiana została dobrze przyjęta przez zwiedzających muzeum.

Pielęgniarka stażystka Ana Maria Rodriguez cieszyła się wczesnym obejrzeniem jednego z najsłynniejszych dzieł Diego Velaqueza „Las Meninas”. Uważała, że ​​zmiany były pozytywne. „To jest postęp w sensie równości i tego, że każdego należy cenić”. powiedziała.

Zmiana języka spowodowana zmianą konstytucji

W ubiegły czwartek hiszpański parlament głosował za zmianą konstytucji już po raz trzeci, polegającą na usunięciu terminu „niepełnosprawny” i zastąpieniu go terminem „osoby niepełnosprawne”.

Zmiana terminologii była od dawna żądaniem hiszpańskiej społeczności osób niepełnosprawnych.

Poprawka do art. 49 dodała również, że „administracje publiczne będą prowadzić politykę gwarantującą pełną autonomię i włączenie społeczne osób niepełnosprawnych.

Rządząca w Hiszpanii Partia Socjalistyczna i konserwatywna opozycyjna Partia Ludowa zgodziły się na dokonanie zmiany w rzadkim momencie konsensusu między największymi partiami politycznymi w Europie.

Nowelizację poparły także wszystkie pozostałe mniejsze partie w izbie, z wyjątkiem skrajnie prawicowej partii Vox. Została przyjęta większością głosów 312 do 32.