Przez dziesięciolecia odwiedzającym nie wolno było fotografować arcydzieła, nawet bez lampy błyskowej.
Museo Reina Sofia w Madrycie po cichu zniosło zakaz fotografowania kultowego obrazu Picassa Guernica.
Dzieło sztuki zostało przeniesione z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku do Hiszpanii w 1981 roku i od tego czasu przyciąga miliony zwiedzających.
Jednak przez dziesięciolecia widzom nie wolno było fotografować arcydzieła, nawet bez lampy błyskowej.
Oto dlaczego galeria zdecydowała się na uchylenie zakazu i dlaczego w przeszłości budziło to kontrowersje.
Dlaczego nie mogłeś zrobić zdjęć Guernicy Picassa?
Do niedawna zakaz fotografowania obowiązywał od lat, aby chronić słynne dzieła Picassa z czasów II wojny światowej przed lampami błyskowymi aparatu, statywami i kijkami do selfie, a także poprawiać doświadczenia odwiedzających poprzez zmniejszenie korków.
W czerwcu 2022 r. Gość przypadkowo uszkodził scenografię baletową muzeum Reina Sofia autorstwa Alberto Sáncheza podczas robienia selfie.
W tym samym miesiącu Mick Jagger prywatnie obejrzał Guernicę i wywołał kontrowersje, zamieszczając swoje zdjęcie z arcydziełem.
W mediach społecznościowych pojawiła się reakcja na to oczywiste nagięcie zasad, ale muzeum odmówiło komentarza.
Możesz teraz robić zdjęcia obrazu Picassa Guernica
Manuel Segade, nowo mianowany dyrektor Museo Reina Sofia, podjął decyzję o zniesieniu zakazu fotografowania Guerniki Picassa od 1 września tego roku.
Segade wyjaśnił, że zmiana polityki ma na celu poprawę wrażeń odwiedzających muzeum i umożliwienie im uchwycenia wspomnień z wizyty.
„Naszym zamiarem było po prostu to, że można to zrobić normalnie, a nie ogłaszanie tego prasie czy coś w tym stylu” – powiedział Segade.
„(Nas) nieustannie zapośredniczają kamery, kiedy idziemy na koncert, kiedy jedziemy na jakiekolwiek wydarzenie kulturalne. Uważamy, że to bez sensu, że „Guernica” nie ma tej samej kultowej postaci, na jaką zasługuje.”
Zakaz fotografowania dotyczył całego pomieszczenia, w którym znajdował się obraz Guerniki. Chociaż zostało to zniesione, niektóre zasady nadal obowiązują.
Zwiedzającym nie wolno używać urządzeń stabilizujących, kijków do selfie, statywów ani lamp błyskowych.
„Chciałbym, abyśmy osiągnęli stuprocentową dostępność fotograficzną, zwłaszcza dla młodej publiczności, która żyje przefiltrowana przez ekran. Myślę, że warto też zwrócić uwagę na ich podejście do rzeczywistości” – dodał reżyser.