O nas
Kontakt

Na „dachu świata”: Dlaczego Tadżykistan to raj dla wspinaczy i turystów pieszych

Laura Kowalczyk

Na „dachu świata”: Dlaczego Tadżykistan to raj dla wspinaczy i turystów pieszych

W tym śródlądowym kraju w Azji Środkowej znajdują się jedne z najwyższych gór świata, które pozostają nieznane tłumom przybywającym na Everest.

Rozciągające się na długości ponad 13 000 kilometrów przez surowy krajobraz Tadżykistanu, Góry Pamir są zapierającym dech w piersiach widokiem dla poszukiwaczy przygód, którzy odważą się zdobyć dramatyczne szczyty tego pasma.

Nazywane „Dachem Świata” Góry Pamir oferują trasy trekkingowe na wysokości ponad 4000 metrów, które zabierają turystów i wspinaczy dosłownie w chmury.

Rdzeń ośnieżonego, odosobnionego pasma górskiego, które rozciąga się do Afganistanu, Chin i Kirgistanu, znajduje się w Tadżykistanie. Co sprawia, że ​​ten śródlądowy kraj Azji Środkowej jest idealnym miejscem dla tych, którzy chcą podbić jego wyżyny.

„Około 93 procent terytorium Tadżykistanu to góry” – mówi TylkoGliwice Travel Kamoliddin Muminzod, przewodniczący krajowej komisji ds. turystyki. „Ten stan daje nam dobrą szansę na rozwój turystyki górskiej, która obejmuje turystykę przygodową, rafting, piesze wędrówki i wiele innych”.

Tadżykistan chce, aby jego góry były dostępne dla każdego turysty, zarówno doświadczonych wspinaczy, jak i tych, którzy chcą po prostu wybrać się na przyjemną wędrówkę.

„Nie możesz wspiąć się na szczyt najwyższej góry, jeśli nie jesteś doświadczonym alpinistą, ale są inne zajęcia, które możesz wykonywać” – mówi Muminzod.

Lato to najlepsza pora na trekking w górach Pamiru w Tadżykistanie.
Lato to najlepsza pora na trekking w górach Pamiru w Tadżykistanie.

Co można zobaczyć w Górach Pamiru?

Góry Pamir wznoszą się na terenie parku narodowego, który w 2013 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Odwiedzający nie powinni przegapić jeziora Sarez, utworzonego w 1911 roku przez ogromne osuwisko, odległego miejsca, do którego można dotrzeć jedynie po długiej wyprawie. Albo jezioro Karakul, największe jezioro w paśmie górskim i w Azji Środkowej.

Surowe warunki panujące w górach, rzadkie opady deszczu i mroźne zimy, a także niesamowita wysokość sprawiają, że krajobraz Pamiru jest dość jałowy. Ale nadal możesz spotkać niesamowitą przyrodę.

Wędrowcy mogą spotkać niedźwiedzie brunatne, wilki, świstaki i – co najrzadsze – lamparty śnieżne. Ponieważ potrafią tak dobrze kamuflować się w śnieżnym krajobrazie gór, trudno byłoby je dostrzec.

Szczyt Ismoil Somoni to najwyższy punkt w Tadżykistanie na wysokości 7495 metrów, następnie szczyt Ibn Sina na wysokości 7134 metrów, Szczyt Korzehnevskoi na wysokości 7105 metrów i Szczyt Niepodległości na wysokości 6940 metrów.

Miłośnicy przyrody powinni pamiętać, że w górach Pamiru znajduje się także jeden z najdłuższych lodowców poza kręgami polarnymi: lodowiec Fedczenko o długości 77 kilometrów. Inne lodowce w Pamirze odczuwają obecnie skutki zmian klimatycznych.

Kiedy jest najlepszy czas na wizytę w Pamirze?

Przez większą część roku w górach Pamir jest zimno i sucho, ale zima jest szczególnie sroga. Lodowato niskie temperatury panujące od listopada do marca sprawią, że wizyta będzie szczególnie trudna.

Wiosną i latem temperatura wynosi zwykle około 20 stopni Celsjusza. Ze względu na brak deszczu w tym sezonie wędrowcy nie muszą się martwić, że będą musieli odwołać swoje plany z powodu złej pogody.

Sezon trekkingowy trwa zwykle od lipca do września, kiedy pogoda jest idealna, a dni są długie.

Jak dojechać w Góry Pamiru

Choć dotarcie w Góry Pamiru nie jest łatwe, podróżnych nagradza jedna z najbardziej spektakularnych wycieczek samochodowych na świecie. W góry można dostać się tylko na dwa sposoby: z Duszanbe, stolicy Tadżykistanu, lub z Osz w Kirgistanie.

Dojazd do Pamiru z Duszanbe zajmuje około 16 godzin.

Poszukiwacze przygód powinni być przygotowani na wielodniowe wędrówki po górach Pamiru, w których nie można spotkać żadnych oznak cywilizacji.
Poszukiwacze przygód powinni być przygotowani na wielodniowe wędrówki po górach Pamiru, w których nie można spotkać żadnych oznak cywilizacji.

Czy warto wynająć przewodnika?

W zależności od rodzaju aktywności i jej trudności warto rozważyć wynajęcie przewodnika.

O ile Pamir można zwiedzać samodzielnie, podążając łatwiejszymi ścieżkami, o tyle w celu zdobycia szczytów pasma bezpieczniej będzie skorzystać z pomocy doświadczonego lokalnego przewodnika.

Gdzie się zatrzymać w Górach Pamiru

Wędrowcy i wspinacze pragnący poznać odległy krajobraz Pamiru mogą spodziewać się wielodniowego trekkingu po górach, odnajdując jedynie ograniczone oznaki cywilizacji.

Chętni mogą zabrać ze sobą własny namiot i rozbić obóz pod gwiazdami wśród spektakularnych krajobrazów Pamiru.

Osoby poszukujące komfortu i pełniejszego zanurzenia się w lokalnej społeczności mogą znaleźć kwatery prywatne i pensjonaty w niektórych z bardziej żyznych dolin.