O nas
Kontakt

Na pokładzie pływającego laboratorium naukowego, które krąży po europejskim wybrzeżu

Laura Kowalczyk

Tara ocean boat at Lyon. January 2024.

Od kwietnia 2023 r. zespół naukowców zbiera dane z całego wybrzeża Europy w ramach misji, która potrwa do lipca 2024 r.

Łódź Tara Europa może wydawać się zwykłą żaglówką, ale w rzeczywistości jest pływającym laboratorium naukowym.

„Celem misji Tara Europa Trek jest pomiar wpływu działalności człowieka na wybrzeże, które jest miejscem o ogromnej różnorodności biologicznej” – wyjaśnia Henri-Bernard Costa, dyrektor ds. spraw publicznych w Fundacji Tara.

Nie ma granic dla zanieczyszczeń,

Od kwietnia 2023 r. zespół naukowców żegluje po wybrzeżu Europy, oceniając poziom zanieczyszczenia i stan jej wód.

Ich celem jest pokrycie aż 25 520 kilometrów wybrzeża, a misja dotrze do Aten w lipcu.

Ocena poziomu zanieczyszczenia wód Europy jest pilną sprawą, biorąc pod uwagę, że 40% ludności Europy żyje w regionach przybrzeżnych.

„Zanieczyszczenia przemieszczają się, cząsteczki chemiczne także. Zanieczyszczenia nie mają granic, musimy mieć świadomość, że wszystko, co wpływa na jedną część przyrody, wpływa również na nią jako całość” – stwierdza Costa.

„Naszym celem jest uzyskanie holistycznej wizji tego, co dzieje się na całym kontynencie, aby ocenić, którym kwestiom należy nadać priorytet, aby zapewnić dobry stan naszych oceanów” – dodaje.

Wyśledzono już 4000 substancji chemicznych

W sercu Tary znajduje się przebudowana kabina dla łodzi, w której zespół naukowców gromadzi swoje maszyny. Chociaż naukowcy zebrali już ogromną ilość danych, upublicznienie wyników ekspedycji może zająć nawet dekadę.

Po pobraniu próbki wody są wysyłane do innych laboratoriów w celu zbadania, co jest długotrwałym procesem.

Naukowcy „wyśledzili już około 4000 substancji chemicznych, pestycydów i produktów farmaceutycznych znajdujących się na liście. Sprawdzają, czy są one już wykrywalne na lądzie i morzu, a także analizują, w jaki sposób wchodzą w interakcje z mikroorganizmami” – wyjaśnia Martin Heraut, kapitan statku łódź Tara Europa.

Nie jest to jednak pierwsza wyprawa Fundacji: od 2003 roku organizacja przeprowadziła już siedem dużych misji eksploracji naukowej.