TylkoGliwice Business szczegółowo opisuje najnowsze dane giełdowe
Europejskie akcje osiągnęły najwyższy poziom od prawie dwóch lat, wzrost o 0,5% w ciągu dnia o godzinie 08:29 czasu GMT, w związku z spekulacją inwestorów na temat możliwych obniżek stóp procentowych banku centralnego w 2024 r.
Akcje banków w strefie euro (.SX7E) osiągnęły najwyższe poziomy od 2018 r. Londyński FTSE 100 (.FTSE) wzrósł o 0,2%, niemiecki DAX (.GDAXI) wzrósł o 0,8%, a MSCI World Equity Index (.MIWD00000PUS) pozostał stabilny, spadła w ciągu dnia o niecałe 0,1%.
„Czuje się, że nadchodzi poluzowanie (monetarne) i wygląda na to, że w krótkoterminowym ożywieniu gospodarczym jest jeszcze długa droga” – powiedział agencji Reuters Jan von Gerich, główny analityk Nordei.
„Uważam, że istnieje ryzyko spadków dla akcji, ale dynamika jest obecnie silna”.
Ceny ropy poszybowały w górę po potyczce morskiej na Morzu Czerwonym, a mieszane dane ekonomiczne osłabiły chińskie akcje.
Chiński indeks największych spółek onshore (.CSI300) spadł o 1,3%, podczas gdy indeks Hang Seng (.HSI) w Hongkongu odnotował spadek o 1,5%.
Chiński sektor produkcyjny znajduje się pod presją słabego popytu w 2023 r., na który wpływ ma kryzys na rynku nieruchomości, czynniki geopolityczne i ostrożne wydatki konsumenckie, a wszystko to osłabiło ożywienie po pandemii.
Indeks dolara amerykańskiego wzrósł nieznacznie o około 0,1 procent do 101,44, utrzymując stabilność po spadku o prawie 2 procent w zeszłym roku w związku z oczekiwaniami na obniżkę stóp procentowych w USA.
Rentowność 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych, która ogółem wzrosła w 2023 r., wzrosła do 3,9425%.
Euro do dolara spadło o około 0,1% do 0,91 euro.
Główne banki centralne, takie jak Europejski Bank Centralny (EBC) i Bank Anglii (BoE), ogłosiły zamiar utrzymania na razie stóp procentowych na obecnym poziomie, pomimo nadziei na obniżkę.
W Europie wstępne dane o inflacji w strefie euro zostaną opublikowane w piątek, uznane przez analityków z RBC Capital Markets jako „prawdopodobnie najważniejsze dodatkowe dane przed styczniowym posiedzeniem EBC”.
Tymczasem szef koncernu energetycznego E.ON (EONGn.DE) ostrzegł, że niepokoje na Bliskim Wschodzie mogą spowodować znaczny wzrost cen energii.