O nas
Kontakt

Na żywo. COP28: Miasta i transport w centrum uwagi 7. dnia konferencji klimatycznej ONZ

Laura Kowalczyk

Na żywo.  COP28: Miasta i transport w centrum uwagi 7. dnia konferencji klimatycznej ONZ

Szczyt ONZ w Zjednoczonych Emiratach Arabskich trwa, a nowy raport ostrzega, że ​​planeta znajduje się na krawędzi pięciu katastrofalnych punktów krytycznych dla klimatu.

08:31

Rok 2023 jest oficjalnie najgorętszym rokiem w historii

Było to już praktycznie pewne, ale Copernicus, europejska służba ds. zmian klimatycznych, ogłosiła teraz, że rok 2023 będzie najcieplejszym rokiem w zarejestrowanej historii.

Listopad był szóstym z rzędu miesiącem, w którym pobito rekordy: średnia dzienna temperatura wyniosła 14,22 stopnia Celsjusza, przekraczając rekord z 2020 roku o 0,32 stopnia.

„Nowe rekordy padają przez sześć miesięcy z rzędu i dwa sezony. Ten niezwykły listopad oznacza, że ​​rok 2023 będzie najcieplejszym rokiem od rozpoczęcia pomiarów” – mówi Samantha Burgess, zastępca dyrektora serwisu.

Tutaj więcej na temat tej historii: Kopernik: 2023 oficjalnie najgorętszy rok w historii

08:07

Dzień dobry z COP28 w Dubaju!

Konferencja zbliża się do połowy, a negocjatorzy wkrótce przekażą ministrom prace nad ostatecznymi szczegółami kluczowych tekstów na temat globalnego przeglądu, paliw kopalnych i nie tylko.

Wokół tego rdzenia negocjacyjnego dzisiejsza uwaga skupia się na transporcie, urbanizacji i środowisku zabudowanym – kolosalnych sektorach, które wymagają pilnej dekarbonizacji.

Opublikowano je po opublikowaniu raportu dotyczącego globalnych punktów krytycznych, z którego wynika, że ​​istnieje już ryzyko przekroczenia pięciu kluczowych progów. Według Tima Lentona, kierownika raportu Tima Lentona z brytyjskiego Uniwersytetu w Exeter, zapadnięcie się rozległych pokryw lodowych na Grenlandii i Antarktydzie Zachodniej oraz śmierć raf koralowych w ciepłych wodach to dwie takie zmiany, które mogą wywołać „niszczycielskie efekty domina”.

Dziś podczas różnych wydarzeń przywódcy miast i transportu będą omawiać, co mogą zrobić, aby zmniejszyć zanieczyszczenie dwutlenkiem węgla, które napędza kryzys klimatyczny. Odbywa się także czterogodzinne „globalne forum zrównoważonego lotnictwa”, choć nie jest jasne, co ono przyniesie.

Bądź z nami, aby otrzymywać najświeższe informacje z COP28. I nadrób zaległości poniżej, co przegapiłeś wczoraj.

Aktywiści, w tym Vanessa Nakate (z prawej), protestują przeciwko paliwam kopalnym na szczycie COP28 w Dubaju 5 grudnia. Źródło: AP Photo/Rafiq Maqbool

Rekordowi lobbyści zajmujący się paliwami kopalnymi, śmiertelne zobowiązania Europy w zakresie emisji i chłodzenia w dniu 6

Analiza przeprowadzona przez koalicję Kick Big Polluters Out (KBPO) wykazała, że ​​co najmniej 2456 lobbystów zajmujących się paliwami kopalnymi uzyskało dostęp do COP28. Mówią, że to znacznie więcej osób, niż niemal każda delegacja krajowa. Przewyższają je jedynie Brazylia z 3081 osobami i ZEA, które są gospodarzami, z 4409 osobami.