O nas
Kontakt

Na żywo. COP28: Światowi przywódcy, zobowiązania dotyczące energii jądrowej i metanu złożone w trzecim dniu konferencji klimatycznej ONZ

Laura Kowalczyk

Na żywo.  COP28: Światowi przywódcy, zobowiązania dotyczące energii jądrowej i metanu złożone w trzecim dniu konferencji klimatycznej ONZ

Oczekuje się, że w ostatnim dniu Światowego Szczytu w sprawie Działań Klimatycznych na scenę wyjdzie więcej światowych przywódców.

08:10

Jeśli dzisiaj trochę się spóźniliśmy na bloga, to dlatego, że utknęliśmy w ogromnej kolejce do wejścia do niebieskiej strefy COP28. Oczekiwanie tego ranka trwało około 2 godzin od stacji metra do drzwi lokalu.

Biorąc pod uwagę ponad 80 000 osób zarejestrowanych na konferencję, będzie to zdecydowanie największa COP w historii. Jednak wiele osób zarejestrowanych na wydarzenie ma trudności z dostaniem się na dzisiejszy poranek.
08:03

22 kraje wzywają do potrojenia energii jądrowej do 2050 r

Dwadzieścia dwa kraje wezwały do ​​potrojenia globalnej mocy jądrowej do roku 2050.

Amerykański wysłannik ds. klimatu John Kerry powiedział: „Nie przedstawiamy nikomu argumentu, że będzie to absolutnie radykalna alternatywa dla każdego innego źródła energii”.

„Ale wiemy, ponieważ nauka oraz rzeczywistość faktów i dowodów mówią nam, że nie można osiągnąć zera netto bez broni nuklearnej”.

Prezydent Francji Emmanuel Macron odchodzi po przemówieniu wygłoszonym na wydarzeniu wspierającym potrojenie globalnych mocy jądrowych do 2050 r. Źródło: AP Photo/Peter Dejong

Dodał, że to tylko „rzeczywistość naukowa”, a nie polityka czy ideologia.

Kraje popierające to wezwanie to europejskie kraje pronuklearne, takie jak Francja, Finlandia, Czechy, Słowacja, Słowenia, Polska i Wielka Brytania.

07:51

Dzień dobry z Dubaju trzeciego dnia COP28!

Jeśli przegapiłeś, oto podsumowanie tego, co wydarzyło się wczoraj:

Na konferencję w Dubaju przybyło ponad 150 światowych przywódców. Kilku z nich w swoich przemówieniach ogłosiło wpłaty na rzecz nowo uzgodnionego funduszu strat i szkód, w tym premier Włoch Meloni. Obiecała 100 milionów euro od Włoch.

Mniej bezpośrednie zobowiązanie nadeszło od francuskiego prezydenta, który obiecał „do” 100 mln euro podczas wydarzenia przywódców poświęconego finansowaniu działań związanych ze zmianą klimatu. Macron ogłosił także inicjatywę mającą na celu podwyższenie stóp procentowych dla projektów węglowych – rzadki przykład wśród przemówień nowych wysiłków na rzecz ograniczenia emisji.

Kolejne ogłoszenie o finansowaniu nadeszło ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Gospodarze COP28 utworzyli nowy prywatny fundusz inwestycyjny ukierunkowany na rozwiązania klimatyczne, rozpoczynając od hojnych 30 miliardów dolarów (27,6 miliarda euro). Niektórzy jednak wyrazili wahanie w poparciu.

Ponad 100 krajów zobowiązało się do uwzględnienia rolnictwa i rolnictwa w swoich planach klimatycznych. Deklaracja Emirates stwierdza, że ​​„każda droga” do osiągnięcia kluczowego celu 1,5°C musi obejmować żywność i rolnictwo.

Zapraszamy do obejrzenia wczorajszej relacji:

COP28: W Dubaju rozpoczyna się Światowy Szczyt Działań Klimatycznych