Delegaci wrócili z dnia odpoczynku w Dubaju. Czy kraje mogą znaleźć wspólną płaszczyznę porozumienia w sprawie stopniowego wycofywania lub wycofywania paliw kopalnych?
Azerbejdżan jest głównym gospodarzem COP29
Gospodarz kolejnego szczytu klimatycznego ONZ jest wciąż niezdecydowany. Wydarzenie ma odbyć się w przyszłym roku w Europie Wschodniej, ale Rosja zawetowała zorganizowanie go w państwie UE, a potencjalni kandydaci Armenia i Azerbejdżan mieli zawetować się nawzajem.
Ale w ramach bieżących rozmów pokojowych między krajami objętymi walką Armenia oświadczyła wczoraj, że poprze starania Azerbejdżanu o organizację COP29 w 2024 r.
Działacze na rzecz klimatu nie będą jednak zachwyceni zwiększeniem szans Azerbejdżanu. Ten transkontynentalny kraj czerpie dwie trzecie swoich dochodów z ropy i gazu, zatem jego przewodnictwo oznaczałoby dwa lata z rzędu odbywania się konferencji klimatycznej w petrostanie.
To linia metra, którą TylkoGliwice Green codziennie rano śledzi podczas COP28 – naprzeciwko największej na świecie zlokalizowanej w jednym miejscu elektrowni gazowej.
Kompleks energetyczno-odsalający Jebel Ali został oficjalnie uznany za największy tego typu przez Księgę Rekordów Guinnessa w 2021 roku.
Dzień dobry z Dubaju! Wkraczamy w drugi tydzień COP28, a negocjacje w sprawie przyszłości paliw kopalnych staną się jeszcze bardziej gorące, w miarę jak kraje będą próbowały osiągnąć ostateczne porozumienie.
To ósmy dzień szczytu klimatycznego ONZ – nie licząc wczorajszego dnia odpoczynku, z którego prezydent COP28, sułtan Al Jaber, wyraził nadzieję, że delegaci powrócą z niego „w znacznie bardziej energicznym stylu”.
Dzisiejsze tematy to młodzież, dzieci, edukacja i umiejętności. Odbędą się dyskusje na wysokim szczeblu na temat nieproporcjonalnego wpływu zmian klimatycznych na młodych ludzi oraz możliwości włączenia praw dziecka do działań klimatycznych.
Zapraszamy do zapoznania się z największymi przełomowymi osiągnięciami konferencji w naszym podsumowaniu pierwszego tygodnia: