Właśnie weszło w życie nowe rozporządzenie UE mające na celu uczynienie produktów bardziej zrównoważonymi. Czym ono dokładnie jest i co zmieni?
Planowane przestarzałe produkty, słaba jakość lub proste wypadki to niektóre z powodów, dla których produkty się psują. Dzisiaj coraz więcej osób chce naprawiać urządzenia i dawać im drugie życie, ale znalezienie rozwiązań może być trudne.
Thomas Opsomer, inżynier ds. polityki napraw w iFixit, wyjaśnia, że dziś naprawa produktów może być trudniejsza niż 30 lat temu.
„Jeśli chodzi o produkty głównego nurtu, stają się one coraz bardziej zintegrowane, bardziej zminiaturyzowane, z coraz bardziej złożonymi sposobami ich montażu” – mówi TylkoGliwice. Ta złożoność może również wpłynąć na koszt napraw.
Aby rozwiązać ten problem, 18 lipca weszło w życie nowe prawodawstwo ramowe UE. Rozporządzenie w sprawie ekoprojektu dla zrównoważonych produktów, znane również jako ESPR, określi wymogi dotyczące projektowania środowiskowego dla niemal wszystkich produktów, z pewnymi wyjątkami, takimi jak żywność i leki.
Wśród towarów priorytetowych w ramach tego rozporządzenia mogłyby znaleźć się tekstylia, meble, opony i elektronika.
Nowy pakiet środków ma na celu poprawę możliwości naprawy, recyklingu i obiegu zamkniętego produktów poprzez skupienie się na kryteriach projektowych. Skupienie się na fazie koncepcyjnej jest ważne, ponieważ do 80% wpływu produktu na środowisko zależy od jego projektu.
Jakie są zatem kluczowe środki rozporządzenia ESPR? I jakie wyzwania będzie ono musiało stawić czoła na drodze do stworzenia bardziej zielonej i zrównoważonej Europy?
W tym filmie instruktażowym zagłębimy się w szczegóły.