O nas
Kontakt

Nadchodzący tydzień na rynkach: strefa euro powinna potwierdzić PKB za II kwartał

Laura Kowalczyk

The European Central Bank is pictured next to containers in Frankfurt,

Rynki światowe skoncentrują się na kluczowych danych ekonomicznych z głównych gospodarek, w tym końcowym PKB strefy euro za drugi kwartał, szwajcarskiej inflacji i wzroście gospodarczym oraz danych o zatrudnieniu w USA, które, jak się oczekuje, będą kształtować przyszłe trendy na rynkach finansowych.

Ponieważ oczekuje się, że banki centralne dokonają obniżek stóp procentowych w pozostałej części roku, globalne perspektywy gospodarcze będą miały kluczowe znaczenie dla kształtowania oczekiwań rynkowych.

W zeszłym tygodniu rynki europejskie kontynuowały wspinaczkę do nowych maksimów.

W tym tygodniu inwestorzy będą uważnie przyglądać się kluczowym wskaźnikom gospodarczym, w tym końcowym produktom krajowym brutto (PKB) za drugi kwartał i zmianom zatrudnienia w strefie euro, danym o zatrudnieniu poza rolnictwem w Stanach Zjednoczonych oraz decyzji Banku Kanady w sprawie stóp procentowych.

Europa

Ten tydzień powinien być stosunkowo spokojny na froncie gospodarczym dla strefy euro.

Najważniejsze publikacje obejmą ostateczne wskaźniki PMI dla przemysłu i usług za sierpień, wzrost PKB w drugim kwartale oraz sytuację w zakresie zatrudnienia w regionie.

W dwóch poprzednich szacunkach gospodarka strefy euro rosła w drugim kwartale o 0,3%, utrzymując się w tym samym tempie co w pierwszym kwartale, co wskazuje na stałe tempo ożywienia w pierwszej połowie roku po dwóch kwartałach z rzędu okresów stagnacji w gospodarce druga połowa 2023 r.

Wzrost gospodarczy był szczególnie widoczny w dużych krajach, takich jak Francja, Włochy, Hiszpania i Belgia.

Jednakże Niemcy, największa gospodarka bloku, odnotowała w drugim kwartale nieoczekiwany spadek o 0,1% z powodu utrzymujących się ograniczeń w sektorze przemysłowym.

Niemcy mają także opublikować dane dotyczące produkcji przemysłowej za lipiec, spodziewając się dalszego spadku aktywności przemysłowej w porównaniu z poprzednim miesiącem.

Ostateczna wersja PKB powinna potwierdzić wzrost w strefie euro na poziomie 0,3%.

Ze wstępnych danych wynika, że ​​w drugim kwartale liczba pracujących w strefie euro wzrosła o 0,2%, wobec wzrostu o 0,3% w pierwszym kwartale.

Choć w ostatnich kwartałach tempo wzrostu utrzymywało się na stosunkowo stabilnym poziomie, ożywienie na rynku pracy wskazuje na oznaki stabilizacji po gwałtownym wzroście w okresie po pandemii w 2022 r. i na początku 2023 r.

Ostateczne dane prawdopodobnie będą zgodne ze wstępnymi szacunkami.

Ponadto Szwajcaria opublikuje miesięczne dane dotyczące inflacji za sierpień i PKB za drugi kwartał.

W lipcu ceny konsumenckie spadły o 0,2% w ujęciu miesięcznym, co stanowi pierwszy spadek od ośmiu miesięcy, podczas gdy roczna inflacja utrzymała się na poziomie 1,3%.

Narodowy Bank Szwajcarii (SNB) dokonał w tym roku dwóch obniżek stóp procentowych, podnosząc stopę procentową do 1,25%, wcześniej niż inne główne banki centralne, w odpowiedzi na szybko spadającą inflację.

Szwajcarski wzrost gospodarczy również wykazuje oznaki przyspieszenia, osiągając w pierwszym kwartale wzrost o 0,6% rok do roku. Konsensusowe prognozy sugerują, że w drugim kwartale gospodarka będzie nadal rosła w zdrowym tempie 0,6%.

Oczekuje się, że inflacja wzrośnie w sierpniu o 0,1% w porównaniu do lipca, co mogłoby zachęcić SNB do kontynuacji obniżek stóp procentowych.

Stany Zjednoczone

Kluczowa dla nastrojów na rynku będzie zbliżająca się publikacja danych o zatrudnieniu poza rolnictwem w USA za sierpień.

Rynek pracy jest jednym z kluczowych wskaźników, któremu Rezerwa Federalna (Fed) uważnie przygląda się przy podejmowaniu decyzji dotyczących stóp procentowych.

Ostatni trend spadku zatrudnienia i spowolnienia inflacji znacząco zwiększa prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych przez Fed we wrześniu.

W lipcu gospodarka amerykańska utworzyła 114 000 nowych miejsc pracy, znacznie poniżej oczekiwań, a stopa bezrobocia osiągnęła 4,3%, najwyższy poziom od października 2021 r.

Dodatkowo, dynamika wynagrodzeń również spowolniła bardziej niż oczekiwano. Oczekuje się, że w sierpniu Stany Zjednoczone utworzą 163 000 nowych miejsc pracy, a stopa bezrobocia nieznacznie spadnie do 4,2%.

Oprócz danych o zatrudnieniu Stany Zjednoczone opublikują także wskaźniki menedżerów ds. zakupów w przemyśle i usługach (PMI), które mierzą aktywność biznesową w tych sektorach.

W lipcu wskaźnik PMI dla przemysłu spadł czwarty miesiąc z rzędu, ponieważ wysokie stopy procentowe osłabiły popyt, a konsensus sugeruje, że spadek ten może trwać do sierpnia.

Jednocześnie w lipcu sektor usług powrócił do ekspansji po skurczeniu się w poprzednim miesiącu.

Kanada

Oczekuje się, że Bank of Canada (BoC) podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych w tym tygodniu. Po obniżkach stóp procentowych przez dwa kolejne miesiące od czerwca, oczekuje się, że bank utrzyma ten trend.

Roczna inflacja spadła w lipcu do 2,5%, co oznacza najwolniejsze tempo od marca 2021. Oczekuje się, że spadające ceny konsumpcyjne wzmocnią zaangażowanie banku w dalsze obniżki stóp procentowych w tym roku.

Oprócz decyzji w sprawie stóp procentowych Kanada opublikuje dane o zatrudnieniu za lipiec, które pozwolą uzyskać wgląd w sytuację na rynku pracy w kraju.

Stopa bezrobocia wzrosła do 6,4%, najwyższego poziomu od lutego 2022 r., po dwóch kolejnych miesiącach ujemnego wzrostu liczby miejsc pracy w czerwcu i lipcu.

Ten wzrost bezrobocia może w dalszym ciągu wpływać na podejście Banku Kanady do polityki pieniężnej.

Azja i Pacyfik

W regionie Azji i Pacyfiku w centrum uwagi będzie PKB Australii za drugi kwartał.

Gospodarka kraju wzrosła w pierwszym kwartale zaledwie o 0,1%, ponieważ rosnące koszty życia i wysoki poziom zadłużenia gospodarstw domowych odbiły się na wydatkach konsumenckich.

Jednakże inflacja utrzymuje się powyżej celu Banku Rezerw Australii, co prawdopodobnie zachęca bank do utrzymania stanowiska „wyższych i dłuższych” stóp procentowych.

Konsensus sugeruje, że wzrost gospodarczy w drugim kwartale nieznacznie się poprawi, do 0,2%.