Europejskie giełdy rozpoczęły tydzień nieco ponuro, gdyż inwestorzy z niecierpliwością oczekiwali danych makroekonomicznych i kluczowych przemówień.
W poniedziałkowe popołudnie europejskie akcje spadły ze względu na ceny energii, gdy ceny ropy Brent spadły do 79,8 dolarów za baryłkę pod presją zbliżającego się spotkania OPEC+, które odbędzie się pod koniec tygodnia. Akcje spółek energetycznych, w dalszym ciągu ugrzęznięte w obliczu słabych zysków chińskiego przemysłu, stanowiły największe obciążenie dla europejskich giełd.
Rynki z niecierpliwością czekały także na zaplanowane na poniedziałek przemówienie prezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Christine Lagarde, które ma uzyskać większą jasność co do kolejnej strategii polityki pieniężnej EBC.
Ceny złota również wzrosły do najwyższego od sześciu miesięcy poziomu około 2014 dolarów za uncję troy, czemu sprzyjało osłabienie dolara i zwiększone zakłady o zakończenie zacieśnienia polityki pieniężnej przez Rezerwę Federalną USA. Wydaje się jednak, że wydatki konsumenckie w Stanach Zjednoczonych w dalszym ciągu borykają się z pewnymi problemami, ponieważ zaczynają ukazywać się opóźnione skutki kilkumiesięcznych podwyżek stóp procentowych.
Błyszczą akcje spółek farmaceutycznych i stalowych
W poniedziałkowe popołudnie indeks CAC 40 spadł nieznacznie o 0,04% do 7290 euro, indeks Stoxx 600 również spadł o 0,12% do 459 euro. Do tych pesymistycznych nastrojów przyczynił się indeks FTSE 100, który spadł o 0,31% do 7 465 funtów.
Do głównych wzrostów indeksu CAC 40 zalicza się gigant farmaceutyczny Sanofi, który zyskał 0,89% do 87,20 euro. Firma ogłosiła niedawno, że próbuje rozszerzyć zastosowanie leku Dupixent na egzemę i astmę, aby uwzględnić także „płuca palacza”.
Odbiła także cena akcji spółki stalowej ArcelorMittal, odnotowując wzrost o 0,65% do 22,5 euro, dzięki przejściu spółki na amerykański LNG jako nowe źródło gazu.
Wydaje się, że wśród największych przegranych nie utrzymały się również akcje spółek bankowych i finansowych. BNP Paribas spadł o 0,88% do 56,5 euro, spółka nabyła niedawno 51% kapitału włoskiego BCC Vita.
Francuska Société Générale również spadła o 0,73% do 22,5 euro. Bank Centralny Mauretanii wstrzymał niedawno sprzedaż Société Générale Mauritanie spółce Coris Holding z siedzibą w Burkina Faso.
Co oglądać w nadchodzącym tygodniu
Poza przemówieniem prezesa EBC i spotkaniem OPEC+, we wtorek poznamy dane dotyczące zaufania konsumentów w Niemczech GfK za grudzień, z oczekiwaniami na poziomie -28,1. Gdyby tak było, liczba ta byłaby najniższa od siedmiu miesięcy i wynikałaby głównie z rosnących cen podstawowych towarów, takich jak żywność i energia.
Francja, Turcja i Włochy również opublikują w tym tygodniu swoje wskaźniki zaufania konsumentów i gospodarki.
Ponadto w środę opublikowane zostaną listopadowe raporty o inflacji w Hiszpanii i październikowe raporty o sprzedaży detalicznej, tego samego dnia Niemcy opublikują dane dotyczące inflacji, a OECD opublikuje raport dotyczący perspektyw gospodarczych.
Dodatkowo w środę opublikowany zostanie drugi szacunek kwartalnej dynamiki produktu krajowego brutto USA za III kwartał 2023 roku. W dalszej części tygodnia inwestorzy będą zwracać uwagę na chiński indeks PMI i sprzedaż detaliczną w Niemczech.