O nas
Kontakt

Nagradzany dokument „20 dni w Mariupolu” o oblężeniu przez Rosję ekranów ukraińskich miast przy ONZ

Laura Kowalczyk

Nagradzany dokument „20 dni w Mariupolu” o oblężeniu przez Rosję ekranów ukraińskich miast przy ONZ

„Chcemy potwierdzić nasze przywiązanie do wartości ONZ i dlatego zdecydowaliśmy się pokazać ten bardzo ważny dokument”.

Ponad stu ambasadorów, dziennikarzy i przedstawicieli szerokiego spektrum społeczeństwa obejrzało w poniedziałkowy wieczór przed ONZ pokaz wielokrotnie nagradzanego filmu dokumentalnego 20 dni w Mariupoluktóry przedstawia historię trójki dziennikarzy Associated Press podczas bezlitosnego oblężenia ukraińskiego miasta portowego przez Rosję na początku wojny.

Ambasador Wielkiej Brytanii Barbara Woodward, która była współgospodarzem pokazu, stwierdziła, że ​​film jest ważny, ponieważ „inwazja Rosji na Ukrainę zagraża temu, co reprezentuje ONZ: porządkowi międzynarodowemu, w którym suwerenność i integralność terytorialna wszystkich krajów mają fundamentalne znaczenie”.

„Chcemy potwierdzić nasze przywiązanie do wartości ONZ i dlatego zdecydowaliśmy się pokazać ten bardzo ważny dokument” – powiedziała, witając publiczność w siedzibie ONZ w Nowym Jorku.

Projekcja odbędzie się na początku 78. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ i na tydzień przed przybyciem światowych przywódców na doroczne spotkanie, na którym – jak się oczekuje – w centrum uwagi znajdzie się ponad 18-miesięczna wojna na Ukrainie – zwłaszcza z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenski po raz pierwszy miał przemawiać osobiście.

Eduardo Munoz Alvarez/AP
Dziennikarz Associated Press Mstyslav Chernov przekazuje wiadomość wideo z terenu Ukrainy przed projekcją wielokrotnie nagradzanego filmu dokumentalnego „20 dni w Mariupolu”

Ambasador USA przy ONZ, Linda Thomas-Greenfield, druga współgospodarz, powiedziała 20 dni w Mariupolu dokumentuje „okropności wojny agresywnej (prezydenta Rosji Władimira) Putina”.

„Jesteśmy tu dziś wieczorem, aby świadczyć, świadczyć o tych okropnościach i potwierdzać nasze zaangażowanie na rzecz sprawiedliwości i pokoju” – powiedziała. „Musimy nadal pociągać Rosję do odpowiedzialności za jej okrucieństwa. Musimy nadal wspierać naród ukraiński w potrzebie”.

Eduardo Munoz Alvarez/AP
Ambasador Ukrainy przy ONZ Sergiy Kyslytsya, Linda Thomas-Greenfield, ambasador USA przy ONZ, w centrum i ambasador Wielkiej Brytanii Barbara Woodward obserwują przy ONZ

Dokument pochodzi z 30 godzin materiału dziennikarza AP Mstysława Czernowa i jego współpracowników nakręconych w Mariupolu po inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 r. i oblężeniu miasta. Dokumentuje walki uliczne, miażdżące napięcie dla mieszkańców Mariupola i zespołów medycznych oraz ataki, w których zginęły kobiety w ciąży, dzieci i inne osoby.

Jest to pierwszy pełnometrażowy film Mścisława Czernowa i ważny element dziennikarstwa i filmu dokumentalnego.

Film miał swoją premierę w tym roku na Festiwalu Filmowym w Sundance w USA, gdzie zdobył Nagrodę Publiczności w kategorii Dokument Światowego Kina. Od tego czasu film gościł na kilku najważniejszych festiwalach filmowych, takich jak duński CPH DOX, kanadyjski Hot Docs Festival i ukraiński Międzynarodowy Festiwal Dokumentalnych Filmów Dokumentalnych o Prawach Człowieka Docudays UA na Ukrainie, gdzie zdobył główną nagrodę.

Zdjęcie AP
Plakat 20 dni w Mariupolu

Doniesienia AP z Mariupola wywołały gniew Kremla, którego ambasador przy ONZ Wasilij Niebenzia podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa na początku oblężenia fałszywie oświadczył, że sfilmowano następstwa ataku rakietowego na szpital położniczy.

Oblężenie, które zakończyło się 20 maja 2022 r. kapitulacją niewielkiej grupy uzbrojonych i pozbawionych ludzi ukraińskich bojowników w hucie Azovstal, pozostawiło miasto w ruinie, a szacunkowo 25 000 osób zginęło.

Ukraińska Komisja Oskarowa rozpatrzy kandydaturę 20 dni w Mariupolu nominację kandydata z Ukrainy do 96. Nagrody Akademii w kategorii Najlepszy Międzynarodowy Film Fabularny.