O nas
Kontakt

Najnowsze Euro 2024: Hiszpania rozgromiła Gruzję 4:1, Anglia wróciła późno i pokonała Słowację 2:1

Laura Kowalczyk

Spain

W sobotę Hiszpania zmierzy się z gospodarzami, Niemcami, w pełnym napięcia ćwierćfinale, a Anglia w sobotę zmierzy się z rewelacją turnieju, Szwajcarią.

Hiszpania otrząsnęła się po wcześnie straconym golu samobójczym i pokonała Gruzję 4:1, zapewniając sobie awans do ćwierćfinału Euro 2024. Zakończyło to jedną z najbardziej fascynujących historii outsiderów turnieju.

Bramki pomocników Rodriego i Fabiána Ruiza pozwoliły Hiszpanii wrócić do gry po tym, jak samobójczy gol Robina Le Normanda w 18. minucie dał Gruzji zaskakującą przewagę.

Nico Williams i Dani OImo zapewnili zwycięstwo drużynie z Georgii, strzelając jeszcze dwie bramki pod koniec meczu, w trakcie ulewnego deszczu.

W piątek w Stuttgarcie Hiszpania zagra w ćwierćfinale z Niemcami, gospodarzami.

Porażka kończy pierwszy w historii Gruzji turniej na dużym turnieju, który obejmował zwycięstwo 2:0 nad Portugalią Cristiano Ronaldo.

Mimo jednostronnego wyniku, bramkarz Gruzji Giorgi Mamardashvili rozegrał kolejny znakomity mecz, broniąc dziewięć strzałów i zapobiegając pogromowi.

Fabian Ruiz z Hiszpanii, drugi z prawej, strzela drugiego gola dla swojej drużyny w meczu 1/8 finału pomiędzy Hiszpanią a Gruzją

W zeszłym roku Hiszpania pokonała Gruzję w kwalifikacjach 7:1, ale w tym meczu walka była zacięta aż do ostatnich 20 minut, co świadczy o szybkiej poprawie Gruzji pod okiem trenera Willy'ego Sagnola.

Rozgrywając czwarty mecz Euro 2024, Hiszpania nie straciła ani jednej bramki przez cały turniej.

To wkrótce się zmieniło, gdy Otar Kakabadze rzucił się prawą flanką dla Gruzji i dośrodkował nisko. Le Normand przerzucił piłkę klatką piersiową obok własnego bramkarza, a obrońca najwyraźniej był rozproszony przez Khvichę Kvaratskhelię, która przybyła za nim, by spotkać się z dośrodkowaniem.

Hiszpania potrzebowała czasu, aby wrócić do gry, ale Rodri – który wrócił po zawieszeniu na jeden mecz – wyrównał wynik w 39. minucie niskim strzałem zza pola karnego.

Gruzja nadal stanowiła zagrożenie w kontrataku, między innymi po odważnym strzale Kvaratskhelii z połowy boiska, ale hiszpański pomocnik Ruiz podwyższył na 2:1 w 51. minucie, gdy wstał bez oznaczeń i po dośrodkowaniu 16-letniego Lamine'a Yamala.

Potrzebując gola, Georgia musiała otworzyć swoją zwartą formację obronną i straciła kolejne dwie bramki – Williams zdobył bramkę w 75. minucie, a osiem minut później zmiennikiem został Olmo.

Bellingham ratuje Anglię skandalicznym kopnięciem znad głowy w 98. minucie

Nadzieje Anglii na zdobycie trofeum po prawie 60 latach znów legły w gruzach, gdy drużyna przegrywała 1-0 niemal do końca meczu w Gelsenkirchen.

Wydawało się, że jedna bramka Słowaka Ivana Schranza wystarczyła, by wyeliminować Trzech Lwów już na początku rozgrywek.

Skrzydłowy Slavii Praga oddał niski strzał w prawy dolny róg siatki w 25. minucie, zapewniając przekonujący początek drużynie prowadzonej przez byłego trenera Napoli Francesco Calzonę.

Przez długi czas wydawało się, że będzie to jedna z najbardziej upokarzających porażek, jakie kiedykolwiek poniosła Anglia, przywołująca wspomnienia odpadnięcia z Euro 2016 z rąk Islandii.

W pierwszej połowie na stadionie rozległy się buczenie, a frustracja kibiców rosła.

Słowacja Ivan Schranz świętuje po strzeleniu pierwszego gola dla swojej drużyny w 1/8 meczu pomiędzy Anglią a Słowacją na Euro 2024

Nadzieje Anglii rozpaliły się ponownie w drugiej połowie, gdy przejęli kontrolę nad meczem w poszukiwaniu wyrównania.

Phil Foden wbił piłkę z bliskiej odległości. VAR jednak zauważył, że był na spalonym i nie uznał gola.

Wydawało się, że wszystko jest już rozstrzygnięte, aż do 98. minuty, kiedy Jude Bellingham wykonał niesamowity strzał przewrotką, który minął bramkarza Słowacji i wyrównał stan meczu na 1-1.

Niecałe sześćdziesiąt sekund po rozpoczęciu dogrywki Harry Kane kiwnął głową, zapewniając Anglii zwycięstwo 2-1.

Jude Bellingham zdobywa 1-1 przewrotką w meczu ze Słowacją
Harry Kane strzela gola na 2-1 dla Anglii

Jednak pomimo awansu do kolejnego etapu angielscy kibice nie wydawali się być zadowoleni ze sposobu, w jaki ich drużyna grała ze Słowacją i podczas całego turnieju.

Odnieśli tylko jedno zwycięstwo w ciągu regularnych 90 minut, pokonując Serbię 1:0 w meczu otwarcia Euro 2024.

Ćwierćfinał przeciwko Szwajcarii w przyszłą sobotę może być dla nich najcięższym meczem w historii, ponieważ ich przeciwnik udowodnił, że jest jedną z najlepszych drużyn w dotychczasowej historii, szczególnie po wygodnym pokonaniu Włoch 2:0 w sobotnim nokaucie.