O nas
Kontakt

Najnowsze informacje o igrzyskach olimpijskich w Paryżu: szturm na boisku i szyderstwa z hymnu Izraela zakłócają pierwsze mecze

Laura Kowalczyk

A steward catches a pitch invader during the men

Mecz piłkarski Argentyna-Maroko został przerwany na prawie dwie godziny z powodu wtargnięcia na boisko, a przed meczem z Mali w Paryżu głośno wygwizdywano hymn narodowy Izraela.

Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024 rozpoczęły się od zaskakującego zwycięstwa męskiej reprezentacji Maroka w piłce nożnej nad mistrzami Panamerykańskimi, Argentyną, 2:1 w Saint-Étienne. Mecz został przerwany na prawie dwie godziny po tym, jak kilka osób wtargnęło na boisko.

Kolejny oszałamiający wynik padł w Bordeaux, gdzie Japonia rozgromiła Paragwaj 5:0, a Francja zachwyciła rodzimą publiczność pewnym zwycięstwem 3:0 nad USA.

Gospodarze rozpoczęli rozgrywki rugby 7 mężczyzn mniej obiecująco, pokonując Urugwaj 19:12, ale remisując z USA 12:12.

Złoci medaliści igrzysk w Tokio w 2020 r., Fidżi, pokonali USA 38-12 oraz Urugwaj 40-12, natomiast Irlandia pokonała aktualnych mistrzów świata, Republikę Południowej Afryki 10-5, która przegrała również z Nową Zelandią 17-5.

Głośne okrzyki za hymn narodowy Izraela

Hymn narodowy Izraela został głośno wygwizdany przed rozpoczęciem pierwszego meczu olimpijskiego przeciwko Mali na paryskim Parc des Princes w środę.

Mecz rozpoczął się od wzmożonej obecności sił bezpieczeństwa na zewnątrz stadionu w obliczu coraz bardziej napiętej sytuacji międzynarodowej, a wysiłki Francji na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa były w centrum uwagi.

Izraelska ekipa przybyła pod silną eskortą policyjną. Na czele jechali motocykliści, a za nimi około tuzina furgonetek policji.

Stadion Parc des Princes patrolowali uzbrojeni funkcjonariusze policji, choć atmosfera na zewnątrz była spokojniejsza.

Kibice Mali śpiewali dumnie, gdy ich hymn został zagrany jako pierwszy. Gdy nadszedł czas na hymn Izraela, natychmiast rozległy się buczenie i gwizdy. System nagłośnienia stadionu odtwarzający hymny stał się zauważalnie głośniejszy, co wydawało się próbą zagłuszenia okrzyków.

Gdy gra się rozpoczęła, izraelscy gracze byli wygwizdywani za każdym razem, gdy dotykali piłki. Funkcjonariusze ochrony interweniowali w tym, co wyglądało na ostrą kłótnię między niektórymi kibicami.

Kilku kibiców na trybunach Mali trzymało flagi palestyńskie.

Składy reprezentacji Izraela i Mali przed meczem piłki nożnej mężczyzn na paryskim Parc des Princes
Kibice piłki nożnej trzymający flagi palestyńskie podczas meczu Izrael-Mali

Maroko zaskakuje mistrzów panamerykańskich

Maroko zapewniło sobie szalone zwycięstwo 2:1 nad Argentyną na początku olimpijskiego turnieju piłki nożnej mężczyzn w środę – ale nie udało się to zanim wściekli kibice wbiegli na boisko, by zaprotestować przeciwko bramce wyrównawczej zdobytej w 16. minucie doliczonego czasu gry.

Na boisko posypały się przedmioty, a ochrona musiała powstrzymać kibiców, co spowodowało, że mecz w Saint-Etienne został przerwany na prawie dwie godziny, a kibicom nakazano opuszczenie stadionu.

Ostatecznie uznano, że bramka była na spalonym tuż przed wznowieniem gry, co wywołało radosne świętowanie wśród piłkarzy Maroka w ostatnich minutach spotkania.

Stewardzi łapią intruzów na boisku podczas meczu męskiej grupy B pomiędzy Argentyną a Marokiem na stadionie Geoffroy-Guichard w Saint-Étienne

Turniej rozpoczął się chaotycznie i dramatycznie po tym, jak Argentyna, zdobywczyni złotych medali na igrzyskach olimpijskich w 2004 i 2008 roku i uważana za faworyta we Francji, odrobiła straty, przegrywając 2-0 po golach Soufiane’a Rahimiego.

Giuliano Simeone strzelił gola w 68. minucie, a Argentyna zasypała bramkarza Maroka Munira El Kajoui gradem strzałów, zanim wydawało się, że do remisu doprowadziła główka Mediny z bliskiej odległości.

Wywołało to oburzenie wśród kibiców Maroka, którzy wbiegli na boisko, a inni rzucali śmieciami. W rezultacie mecz oficjalnie przerwano.

Rahimi dał Maroku prowadzenie w doliczonym czasie gry pierwszej połowy, a następnie wykorzystał rzut karny w 49. minucie, który okazał się decydującym golem przeciwko reprezentacji Argentyny, w której znajdowało się czterech zawodników kadry, która zdobyła mistrzostwo świata w Katarze w 2022 roku.

Gospodarze, Francja, dobrze rozpoczęli mecz

Oszałamiające bramki Alexandre’a Lacazette’a i Michaela Olise’a pomogły Francji odnieść zwycięstwo 3-0 nad Stanami Zjednoczonymi. Loic Bade dorzucił trzeciego gola głową pod koniec meczu, przypieczętowując zwycięstwo, które wydawało się niepewne, dopóki były napastnik Arsenalu Lacazette nie strzelił z dystansu w 61. minucie w Marsylii.

Gospodarze musieli liczyć na szczęście w starciu z amerykańską drużyną, której strzał Đorđe Mihailovića trafił w poprzeczkę, gdy wynik meczu był wciąż bezbramkowy. Gol Lacazette’a padł niemal natychmiast.