W całej Unii Europejskiej stopa bezrobocia wyniosła w sierpniu, podobnie jak w maju i czerwcu, 5,9% i spadła o 0,1 punktu procentowego w porównaniu z lipcem.
Według opublikowanych w poniedziałek danych Eurostatu stopa bezrobocia w strefie euro spadła w sierpniu o 0,1 punktu w porównaniu z lipcem, do 6,4% ludności czynnej zawodowo, co stanowi najniższy poziom w historii.
Wskaźnik osiągnął już w czerwcu 6,4%, najniższy poziom od czasu, gdy Europejski Urząd Statystyczny zaczął zbierać te dane w kwietniu 1998 r. dla krajów, które przyjęły wspólną walutę europejską.
Prognozowano, że w lipcu będzie to 6,4%, a następnie skorygowano je do 6,5%.
Stopa bezrobocia jest o 0,3 pkt. niższa niż w sierpniu 2022 r.
Według tego samego źródła stopa bezrobocia w całej Unii Europejskiej wyniosła w sierpniu 5,9%, podobnie jak w maju i czerwcu, i spadła o 0,1 punktu w porównaniu z lipcem.
Bezrobocie w Europie gwałtownie spadło od połowy 2021 r. dzięki silnemu ożywieniu gospodarczemu po pandemii Covid, które nastąpiło po historycznej recesji.
Pomimo stagnacji aktywności gospodarczej w strefie euro od końca 2022 roku, podsycanej wojną na Ukrainie i galopującą inflacją, nadal spadała, by od wiosny ustabilizować się na poziomie nienotowanym od ćwierć wieku.
Najbardziej dotknięci są młodzi ludzie
W sierpniu w dwudziestu siedmiu państwach członkowskich UE około 12,8 mln mężczyzn i kobiet było bezrobotnych, w tym 10,9 mln w 20 krajach stosujących wspólną walutę.
Stopa bezrobocia wyniosła w sierpniu 7,3% we Francji, podobnie jak we Włoszech, co oznacza spadek odpowiednio o 0,1 punktu i 0,2 punktu w porównaniu z lipcem.
W Niemczech, podobnie jak w poprzednich trzech miesiącach, wyniósł 3%.
Najniższe wskaźniki w UE odnotowano w Czechach (2,5%), na Malcie (2,7%) i w Polsce (2,8%).
Najwyższe wskaźniki odnotowano w Hiszpanii (11,5%) i Grecji (10,9%).
Osoby poniżej 25. roku życia są w dalszym ciągu bardziej dotknięte niż ogół populacji, a stopa bezrobocia w sierpniu wyniosła 14% w całej UE i 13,8% w strefie euro.
Dane Eurostatu opierają się na definicji bezrobocia przyjętej przez Międzynarodowe Biuro Pracy (ILO). Za bezrobotnych uważa się osoby, które aktywnie poszukiwały pracy w ciągu ostatnich czterech tygodni i są gotowe do podjęcia pracy w ciągu najbliższych dwóch tygodni.