O nas
Kontakt

Najpotężniejszy paszport świata: cztery kraje europejskie znalazły się na szczycie listy

Laura Kowalczyk

France is one of four European countries with the world

Cztery kraje europejskie dzielą obecnie pierwsze miejsce z Singapurem.

Cztery kraje europejskie mają obecnie najpotężniejsze paszporty na świecie.

Francja, Niemcy, Włochy i Hiszpania dzielą obecnie pierwsze miejsce z panującym liderem Singapurem. Na szczyt wróciła także Japonia, która w ostatnim zestawieniu spadła na trzecie miejsce.

Henley Passport Index klasyfikuje paszporty krajów na podstawie liczby miejsc, w których ich posiadacze mogą korzystać z ruchu bezwizowego. Jest regularnie aktualizowany w miarę zmiany informacji dla każdego kraju.

Kraje znajdujące się na pierwszym miejscu mogą wjechać do 194 krajów bez uprzednio zatwierdzonej wizy.

W październikowym rankingu na drugim miejscu znalazły się Niemcy, Włochy i Hiszpania, a na trzecim Francja.

Konkurencyjny ranking paszportów opublikowany w zeszłym miesiącu przez VisaGuide.World przyznał punkty na podstawie rodzaju ruchu bezwizowego i „oceny znaczenia” miejsca docelowego. To plasuje Hiszpanię nad Singapurem.

W pierwszej dziesiątce dominują paszporty europejskie

W nowym rankingu Henleya na rok 2024 w pierwszej dziesiątce dominują kraje europejskie.

Finlandia i Szwecja są na drugim miejscu – obok Korei Południowej – obie awansują z trzeciego miejsca na październikowej liście.

Na trzecim miejscu znajdują się Austria, Dania, Irlandia i Holandia; za nimi plasują się Belgia, Luksemburg, Norwegia, Portugalia i Wielka Brytania. Grecja, Malta i Szwajcaria znalazły się na piątym miejscu.

Pierwszą dziesiątkę zamykają Czechy i Polska, które na szóstym miejscu zajmują Australię i Nową Zelandię. Węgry zajmują siódme miejsce z Kanadą i Stanami Zjednoczonymi; Estonia i Litwa zajmują ósme miejsce; Łotwa, Słowacja i Słowenia na dziewiątym miejscu; i Islandia 10.

Inne kraje europejskie, które znalazły się w pierwszej dwudziestce, to Cypr i Liechtenstein (12.), Bułgaria, Chorwacja i Rumunia (13.), Monako (14.) i Andora (19.).

W dalszej części listy Ukraina zajmuje 32. miejsce, za nią plasuje się kilka krajów bałkańskich, w tym Serbia na 37., Macedonia Północna na 45., Czarnogóra na 46. i Albania na 48.

Mołdawia zajmuje 49. miejsce, za nią plasują się Bośnia i Hercegowina oraz Gruzja na 50., Turcja na 52., Białoruś na 64., Kosowo na 68., Azerbejdżan na 70., Armenia na 74.

Jak Henley Passport Index ocenia paszporty?

Henley Passport Index klasyfikuje 199 różnych paszportów na świecie na podstawie liczby miejsc docelowych, do których ich posiadacze mogą uzyskać dostęp bez wizy.

W tym celu firma zajmująca się doradztwem w zakresie obywatelstwa i pobytu na świecie Henley & Partners korzysta z danych Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA). Ranking istnieje od 19. roku i choć wcześniej był aktualizowany cztery razy w roku, obecnie firma twierdzi, że będzie aktualizowany co miesiąc.

Kraje otrzymują jeden punkt za każde miejsce docelowe – spośród 227 – które mogą odwiedzić bez wizy. Ma to zastosowanie, jeśli obywatele mogą uzyskać wizę po przyjeździe, zezwolenie na pobyt lub elektroniczny urząd ds. podróży (ETA) przy wjeździe do miejsca docelowego.

Żadne punkty nie są przyznawane za miejsca docelowe, w przypadku których wymagana jest wiza lub posiadacz paszportu musi przed wyjazdem uzyskać zatwierdzoną przez rząd e-wizę.

Które kraje mają najmniej wydajne paszporty?

Spośród 104 krajów i terytoriów na liście Afganistan znajduje się na samym dole listy z najsłabszym paszportem na świecie. Obecnie ma dostęp bezwizowy do 28 krajów, o jeden więcej niż w październikowym rankingu i o 166 mniej niż Francja, Niemcy, Włochy i Hiszpania.

Syria, Irak, Pakistan i Jemen również znajdują się w dolnej piątce, a za nimi plasuje się Somalia na 99. miejscu. Libia, Nepal i Terytorium Palestyńskie na 98. miejscu; Bangladesz i Korea Północna na 97. miejscu; Erytrea i Sri Lanka na 96. miejscu; a Iran, Liban, Nigeria i Sudan na 95. miejscu.