O nas
Kontakt

Najpotężniejszy paszport świata w 2024 r. trafi do Singapuru, ale tuż za nim plasują się 4 kraje europejskie

Laura Kowalczyk

Revealed: These are the world’s most (and least) powerful passports in 2024.

Paszporty te, choć są jednocześnie smukłe i potężne, umożliwiają swoim posiadaczom dostęp do niemal całego świata bez konieczności posiadania wizy.

Singapur został uznany za kraj z najpotężniejszym paszportem na świecie w 2024 roku.

Obywatele tego kraju mogą teraz odwiedzić rekordową liczbę 195 krajów bez wizy, co według najnowszego Henley Passport Index czyni ich najbardziej uprzywilejowanymi podróżnymi na świecie.

Państwo-miasto wyprzedziło grupę krajów, które na początku roku dzieliły pozycję lidera; Francja, Niemcy, Włochy, Japonia i Hiszpania spadły na drugą pozycję, z których każde ma dostęp do 192 krajów bez wizy.

„Ogólny trend w ciągu ostatnich dwóch dekad zmierzał w kierunku większej swobody podróżowania, przy czym średnia liczba miejsc docelowych, do których podróżni mogą uzyskać dostęp bez wizy, wzrosła prawie dwukrotnie, z 58 w 2006 r. do 111 w 2024 r.”, komentuje dr Christian H. Kaelin, prezes Henley & Partners, który był pionierem koncepcji indeksu paszportowego.

„Jednak globalna luka w mobilności między państwami znajdującymi się na szczycie i na dole indeksu jest obecnie większa niż kiedykolwiek wcześniej, a zajmujący pierwsze miejsce Singapur jest w stanie uzyskać dostęp do rekordowej liczby 169 miejsc docelowych bez wizy niż Afganistan”.

Oto, co najmocniej wpłynęło na wynik rywalizacji o potężne paszporty, opublikowano we wtorek.

Jak Henley Passport Index klasyfikuje paszporty?

Najpierw uwaga na temat metodologii. Globalna firma doradcza w zakresie obywatelstwa i pobytu Henley & Partners korzysta z danych Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Lotniczego (IATA) w celu sklasyfikowania 199 paszportów na świecie. Indeks jest tworzony od 19 lat i jest aktualizowany kwartalnie.

Kraje zdobywają jeden punkt za każde miejsce docelowe, które mogą odwiedzić bez wizy. Dotyczy to sytuacji, gdy obywatele mogą uzyskać wizę po przyjeździe, zezwolenie na pobyt lub elektroniczną autoryzację podróży (ETA) podczas wjazdu do miejsca docelowego.

Punkty nie są przyznawane w przypadku miejsc docelowych, w których wymagana jest wiza lub posiadacz paszportu musi uzyskać zatwierdzoną przez rząd e-wizę przed wylotem.

Które kraje mają najsilniejsze paszporty w 2024 roku?

Singapur odzyskał ten tytuł, umożliwiając swoim obywatelom bezwizowy dostęp do aż 195 spośród 227 miejsc turystycznych na całym świecie.

Drugie miejsce zajmują kraje europejskie: Francja, Niemcy, Włochy i Hiszpania, obok poprzedniego zdobywcy tytułu, Japonii.

Trzecie miejsce zajmuje „bezprecedensowa” grupa siedmiu krajów, z których każdy ma dostęp do 191 miejsc docelowych bez wcześniejszej wizy: Austria, Finlandia, Irlandia, Luksemburg, Holandia, Korea Południowa i Szwecja.

Wielka Brytania utrzymuje czwarte miejsce, razem z Belgią, Danią, Nową Zelandią, Norwegią i Szwajcarią, pomimo że jej wynik w zakresie ruchu bezwizowego spadł do 190.

Wielka Brytania i Stany Zjednoczone spadły w rankingu od czasu, gdy 10 lat temu dzieliły pierwsze miejsce – obecnie Stany Zjednoczone znajdują się na ósmej pozycji.

ZEA po raz pierwszy znalazły się w pierwszej dziesiątce rankingu. Od czasu uruchomienia indeksu w 2006 r. kraj ten dodał 152 kierunki podróży i osiągnął obecny wynik 185 punktów w zakresie ruchu bezwizowego.

Dyrektor generalny Henley & Partners, dr Juerg Steffen, przypisuje rozwój kraju „przemyślanym i skoordynowanym wysiłkom rządu Emiratów Arabskich, mającym na celu uczynienie z Zjednoczonych Emiratów Arabskich globalnego centrum biznesu, turystyki i inwestycji”.

Które kraje mają najmniej silne paszporty?

Afganistan pozostaje na samym dole listy, tracąc dostęp do kolejnego celu podróży w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Obywatele kraju rządzonego przez Talibów mają teraz bezwizowy dostęp tylko do 26 krajów – najniższy wynik w historii indeksu Henleya.

Największy spadek w ciągu ostatniej dekady zanotowała Wenezuela, która spadła w rankingu o 17 miejsc, z 25. na 42. pozycję.

Kraj Ameryki Południowej jest dotknięty kryzysem gospodarczym i politycznym spowodowanym przez załamanie cen ropy naftowej w połączeniu z chroniczną korupcją rządową, mówi Henley. Wenezuelczycy będą mieć nadzieję, że wybory prezydenckie 28 lipca odmienią ich losy.

Jemen, Nigeria, Syria i Bangladesz również ostatnio zanotowały spadek w rankingu.

Tymczasem Chiny i Ukraina znajdują się w pierwszej dziesiątce krajów, które w ciągu ostatniej dekady awansowały najwyżej w rankingu.