O nas
Kontakt

Najstarsze runy w Danii odkryte na 2000-letnim nożu

Laura Kowalczyk

The two-millennium-old discovery.

Napis na nożu brzmi „hirila”, co w języku staronordyckim oznacza „mały miecz”.

Archeolodzy w Danii znaleźli nóż sprzed 2000 lat, na którym prawdopodobnie znajdują się najstarsze runy, jakie kiedykolwiek odkryto w tym kraju.

Napis runiczny, wyryty alfabetem najwcześniejszego języka pisanego Danii, został wyryty na żelaznym ostrzu o średnicy 8 cm znalezionym w grobie pod urną w Tietgenbyen na wyspie Fionia, na wschód od centralnego miasta Odense.

„To naprawdę ekskluzywne znalezisko. Może niczym nie przypominać niczego, to mały kawałek ostrza noża, obecnie zardzewiały. Ale jest duży, bo powiązany jest z bardzo, bardzo nielicznymi znaleziskami z inskrypcjami z tak wczesnego okresu” – powiedział inspektor Muzeum w Muzeum Duńskie Muzeum Narodowe, Peter Pentz.

Każdy z pięciu znaków ma około 0,5 cm wysokości i następują po nich trzy rowki, które tworzą słowo „hirila”, które w języku staronordyckim oznacza „mały miecz”.

„Czym jest zatem Mały Miecz? Interpretujemy go jako nazwę noża, ale w zasadzie mogłoby to być także imię właściciela noża, 150 lat po narodzinach Chrystusa, całkiem precyzyjnie” – powiedział Jakob Bonde, inspektor Muzeum, w Muzeum Møntergården.

„Mały miecz” został znaleziony w Tietgenbyen na wschód od Odense, zaledwie 15 kilometrów od miejsca, w którym w 1865 roku znaleziono grzebień z tego samego okresu z napisem runicznym „harja”.

Nóż będzie można zobaczyć na specjalnej wystawie „Mały miecz”, którą można oglądać w Muzeum Møntergården od 2 lutego do 7 kwietnia.