O nas
Kontakt

Największe w historii IPO w Londynie wisi pod znakiem zapytania, gdy Shein przygląda się LSE

Laura Kowalczyk

Pages from the Shein website, left, and from the Temu site, right, are shown in this photo, in New York, Friday, June 23, 2023.

Brytyjski kanclerz Jeremy Hunt spotkał się z prezesem giganta handlu internetowego i omówił jego potencjalne notowanie na rynku brytyjskim.

W obliczu trudności z pierwszą ofertą publiczną w Stanach Zjednoczonych gigant handlu internetowego Shein może osiągnąć największą w historii ofertę publiczną na londyńskiej giełdzie papierów wartościowych (LSE), podczas gdy rynek walczy o powrót do dawnej sławy.

Według Bloomberga, powołując się na osoby zaznajomione ze sprawą, Shein rozważa wprowadzenie spółki na giełdę w Londynie, ponieważ uważa, że ​​amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd raczej nie zatwierdzi jej pierwszej oferty publicznej (IPO).

Założona w Chinach, a następnie mająca siedzibę w Singapurze spółka Shein złożyła wniosek o wejście na giełdę w Stanach Zjednoczonych w listopadzie 2023 r.

Jednak amerykańscy prawodawcy, tacy jak senator z Florydy Marco Rubio, stanowczo wezwali amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) do zablokowania notowania, chyba że firma oskarżona o łamanie praw człowieka nie ujawni więcej informacji na temat swojej działalności w Chinach.

Shein został oskarżony o wykorzystywanie pracy przymusowej w swoim łańcuchu dostaw w regionie Xinjiangu.

Firma zaprzecza jakimkolwiek nadużyciom i twierdzi, że prowadzi politykę zerowej tolerancji wobec pracy przymusowej.

Tymczasem gigant handlu detalicznego staje w obliczu wzmożonej kontroli ze strony chińskich władz po złożeniu wniosku o pierwszą ofertę publiczną w Stanach Zjednoczonych.

Shein może osiągnąć największe w historii IPO w Londynie

Według Bloomberga, powołując się na osoby posiadające wiedzę w tej kwestii, spółka planuje obecnie przeprowadzić pierwszą ofertę publiczną (IPO) w Londynie.

Sky News poinformowało również, że brytyjski kanclerz Jeremy Hunt rozmawiał z prezesem spółki Donaldem Tangiem na temat możliwej oferty publicznej w Londynie.

Według Bloomberga ultraszybka marka modowa, sprzedawana w ponad 150 krajach na całym świecie, w swoim wniosku chciała wycenić ją na około 90 miliardów dolarów.

Do tej pory największą spółką notowaną na giełdzie LSE była spółka handlowa i wydobywcza Glencore International, której kapitalizacja rynkowa wynosiła 36,34 miliarda funtów (42,48 miliarda euro).

Analitycy są zgodni, że debiut giełdowy modowego giganta byłby ogromnym zwycięstwem giełdy brytyjskiej stolicy, która po Brexicie straciła część reputacji światowego centrum finansowego.

Jednym z najnowszych przykładów była sytuacja, gdy na początku tego miesiąca akcjonariusze jednego z największych europejskich biur podróży, Tui, zdecydowali się wycofać spółkę z giełdy w Londynie na rzecz pierwszej oferty publicznej w Niemczech. Kolejny cios nastąpił w zeszłym roku, kiedy firma Arm Ltd z siedzibą w Cambridge zdecydowała się na wejście na amerykańską giełdę.

LSE i Shein odmówiły komentarza. Ministerstwo Skarbu odpowiedzialne za finanse Wielkiej Brytanii powiedziało Reutersowi: „Rząd nie komentuje poszczególnych spółek – każda spółka decyduje, gdzie umieści ją na giełdzie”.