Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) oświadczyła, że zainwestuje w cztery europejskie firmy technologiczne.
Inwestycje w europejską technologię obronną intensyfikują się po tym, jak we wtorek NATO potwierdziło swoje pierwsze inwestycje w głębokie technologie w ramach funduszu o wartości 1 miliarda euro, którego celem jest sprostanie dzisiejszym wyzwaniom w zakresie obronności, bezpieczeństwa i odporności.
Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego ogłosiła utworzenie funduszu w 2022 r., po inwazji Rosji na Ukrainę. Fundusz Innowacji NATO łączy rządowych nabywców technologii ze start-upami w celu rozwijania technologii obronnych.
Pierwszymi firmami, które otrzymają inwestycję, są firmy europejskie, m.in. niemiecka firma ARX Robotics, która projektuje roboty bezzałogowe, oraz trzy start-upy w Wielkiej Brytanii.
Fundusze otrzymała także londyńska firma Fractile, zajmująca się produkcją chipów komputerowych, a także iComat z Bristolu i walijski start-up Space Forge, który produkuje nowatorskie materiały kosmiczne.
Fundusz zainwestował także w cztery fundusze venture capital skupiające się na głębokich technologiach: Join Capital, Vsquared Ventures, OTB Ventures i Alpine Space Ventures. W przeciwieństwie do większości VC, które inwestują przez okres 10 lat, fundusz NATO będzie inwestować przez okres 15 lat.
NATO oświadczyło, że dokonuje również inwestycji w celu wspierania ośrodków głębokich technologii w regionach, w których istnieje duże zapotrzebowanie na kapitał dla start-upów na wczesnym etapie rozwoju, aby promować suwerenność technologiczną Sojuszu.
„Dzięki tym inwestycjom Fundusz zaczyna obecnie wprowadzać wymierne zmiany w naszych ekosystemach innowacji, zapewniając możliwości wzrostu najbardziej obiecującym przedsiębiorstwom z branży produktów podwójnego zastosowania i obronności, opracowującym rozwiązania w celu utrzymania przewagi technologicznej Sojuszu”, David van Weel, zastępca sekretarza ds. Generalny ds. Innowacji, Hybryd i Cyberprzestrzeni, stwierdził w oświadczeniu.
Van Weel powiedział w 2022 r. TylkoGliwice Next, że głównym wyzwaniem dla NATO jest wypełnienie luki w komunikacji z innowatorami, ponieważ wojsko nie zawsze jest świadome najnowszych technologii obronnych, a wielu innowatorów nie wie, czego potrzebuje wojsko.
Inną kwestią jest to, że „organizacje i rządy związane z obronnością, ogólnie rzecz biorąc, nie słyną z szybkich procesów zamówień publicznych” – stwierdził.
„Naszym wyzwaniem jest tak naprawdę zapewnienie skutecznego, sprawnego sposobu komunikowania się z innowatorami i szybkiego wdrażania nowych technologii” – dodał.
Celem funduszu jest wspieranie innowacji w zakresie nowych materiałów i produkcji, sztucznej inteligencji (AI) i robotyki.
NATO oświadczyło, że dokonuje również inwestycji w celu rozwoju ośrodków głębokiej technologii w regionach, gdzie
istnieje duże zapotrzebowanie na kapitał dla start-upów na wczesnym etapie rozwoju, aby promować suwerenność technologiczną Sojuszu.
Fundusz Innowacji NATO jest wspierany przez 24 z 32 państw członkowskich NATO. Stany Zjednoczone, Kanada i Francja są członkami, którzy nie zgodzili się go poprzeć.