O nas
Kontakt

NATO rozważa długoterminowy plan wsparcia wojskowego dla Ukrainy

Laura Kowalczyk

Photo of missile taken from video released by Russian Defence Ministry Press Service on Saturday, March 30, 2024.

Debata ma miejsce w momencie, gdy lepiej uzbrojone wojska rosyjskie zapewniają dominację na polu bitwy.

NATO rozpoczęło debatę nad planem zapewnienia Ukrainie bardziej przewidywalnego wsparcia wojskowego w nadchodzących latach, w miarę postępu rosyjskiej inwazji.

„Jesteśmy głęboko przekonani, że wsparcie dla Ukrainy powinno w mniejszym stopniu zależeć od krótkoterminowych, dobrowolnych ofert, a bardziej od długoterminowych zobowiązań NATO” – powiedział Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg przed przewodniczeniem spotkaniu ministrów spraw zagranicznych sojuszu.

Ministrowie spraw zagranicznych 32 państw członkowskich spotkali się w środę w Brukseli z okazji 75. rocznicy powstania NATO.

„Powodem, dla którego to robimy, jest sytuacja na polu bitwy na Ukrainie. To poważna sprawa” – powiedział dziennikarzom Stoltenberg. „Widzimy, jak Rosja naciska i jak próbuje wygrać tę wojnę, po prostu przeczekując nas”.

Moskwa zyskała ostatnio przewagę w trwającym konflikcie z Ukrainą ze względu na niedobory piechoty w połączeniu z poważnymi niedoborami amunicji.

Planuje się, że NATO koordynuje prace Ukraińskiej Grupy Kontaktowej ds. Obrony – forum skupiającego około 50 krajów, które regularnie gromadziło się podczas wojny w celu gromadzenia broni i amunicji dla Ukrainy – a nie Dowództwa Europejskiego USA.

Amerykański generał Christopher Cavoli jest najwyższym dowódcą wojskowym NATO, a także szefem amerykańskiego dowództwa europejskiego, więc osoba dowodząca nie ulegnie zmianie.

Jednakże Stoltenberg stwierdził, że w miarę przeciągania się wojny potrzebne są formalne „ramy instytucjonalne” zapewniane przez NATO.

Chociaż posunięcie to nie oznaczałoby bezpośredniego dostarczenia broni Ukrainie przez NATO – przy czym sojusz pod przewodnictwem USA zgodziłby się jedynie na wysłanie nieśmiercionośnej pomocy, takiej jak sprzęt do rozminowywania, paliwo i zaopatrzenie medyczne – oznaczałoby to nowy etap jego zaangażowania w wojnę.

Zgodnie z nowym planem, który ma zostać zatwierdzony przez prezydenta USA Joe Bidena i jego odpowiedników na kolejnym szczycie w Waszyngtonie w lipcu, NATO będzie koordynować wojskową stronę wysiłków na rzecz wsparcia Ukrainy poprzez ocenę potrzeb Kijowa, zbieranie zobowiązań i organizowanie spotkań.

Gazeta Financial Times podała, że ​​plan wieloletni może obejmować nawet 100 miliardów dolarów, ale Stoltenberg odmówił podania szczegółów.