O nas
Kontakt

Naukowcom po raz pierwszy udało się wyekstrahować cząsteczki RNA z wymarłego gatunku

Laura Kowalczyk

Naukowcom po raz pierwszy udało się wyekstrahować cząsteczki RNA z wymarłego gatunku

Naukowcy mają nadzieję, że przełom umożliwi im zbadanie ewolucji wirusów RNA.

Jako pierwsi na świecie naukowcom ze Szwecji udało się wyekstrahować i zsekwencjonować cząsteczki RNA z wymarłego gatunku – w tym przypadku stuletniego tygrysa tasmańskiego znanego jako wilk workowaty.

Uważa się, że tygrysy tasmańskie wyginęły w 1936 r., a ostatni znany żyjący okaz zginął w zoo w Hobart w 1936 r.

Jednak od 1891 roku jedno ze zwierząt jest przechowywane i konserwowane w Szwedzkim Muzeum Historii Naturalnej, co umożliwiło naukowcom pobranie próbki z okazu.

Cząsteczki RNA są znacznie mniejsze niż DNA, a badacze wcześniej uważali, że ulegają one szybkiemu rozkładowi w temperaturze pokojowej, co sprawiło, że odzyskanie cząsteczek tygrysa tasmańskiego było znaczącym osiągnięciem.

„To pierwszy raz, kiedy komukolwiek udało się odzyskać RNA wymarłego gatunku” – powiedziała Love Dalen, profesor genomiki ewolucyjnej na Uniwersytecie w Sztokholmie, która współkierowała projektem.

Według Dalena celem projektu nie jest „wskrzeszenie” gatunku, ale raczej zapewnienie planu działania innym naukowcom, którzy chcą zbadać ewolucję wirusów RNA i mieć inne zastosowania.

Centrum Paleogenetyki w Sztokholmie jest wspólnym przedsięwzięciem Uniwersytetu Sztokholmskiego i Szwedzkiego Muzeum Historii Naturalnej.

Kuratorka ssaków w muzeum, Daniela Kalthoff, stwierdziła, że ​​jest zachwycona projektem.

„To po prostu fantastyczne i ekscytujące być częścią tego” – powiedziała, przemawiając w pomieszczeniu zbiorów, w którym przechowywany jest okaz.

Kalthoff powiedziała, że ​​zwrócili się już do niej inni badacze w sprawie pobrania próbek z innych okazów na potrzeby różnych przyszłych projektów.

„Otrzymaliśmy już prośby, czy możemy to zrobić z innymi okazami z naszych kolekcji, więc jest jeszcze wiele przed nami” – powiedziała.

Więcej informacji na temat tej historii można znaleźć w filmie w odtwarzaczu multimedialnym powyżej.