O nas
Kontakt

Naukowcy już wiedzą, dlaczego niektórzy z nas cierpią na bóle głowy po wypiciu czerwonego wina

Laura Kowalczyk

Naukowcy już wiedzą, dlaczego niektórzy z nas cierpią na bóle głowy po wypiciu czerwonego wina

Niektórzy ludzie odczuwają ból głowy w ciągu 30 minut do trzech godzin po wypiciu jednego lub dwóch kieliszków czerwonego wina.

Naukowcy być może mają wyjaśnienie, dlaczego niektórzy ludzie odczuwają ból głowy po wypiciu kieliszka czerwonego wina.

W nowym badaniu naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w USA odkryli, że flawanol znajdujący się w czerwonym winie może zakłócać metabolizm alkoholu i powodować ból głowy.

Flawanol zawarty w czerwonym winie nazywany jest „kwercetyną” i jest uważany za zdrowy przeciwutleniacz, dostępny nawet jako suplement.

„Kiedy dostanie się do krwioobiegu, organizm przekształca go w inną formę zwaną glukuronidem kwercetyny” – powiedział Andrew Waterhouse, jeden z autorów badania i emerytowany profesor na wydziale uprawy winorośli i enologii Uniwersytetu Kalifornijskiego.

„W tej formie blokuje metabolizm alkoholu” – dodał.

Naukowcy zbadali wpływ niektórych flawanoli na konkretny enzym (znany jako ALDH2) i w tym tygodniu opublikowali swoje odkrycia w czasopiśmie Scientific Reports.

Odkryli, że kwercetyna najsilniej hamuje ten enzym, przez co może powodować gromadzenie się toksyny zwanej aldehydem octowym.

„Aldehyd octowy jest dobrze znaną toksyną, substancją drażniącą i zapalną” – stwierdziła Apramita Devi, badaczka ze stopniem doktora na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis.

„Naukowcy wiedzą, że wysoki poziom aldehydu octowego może powodować zaczerwienienie twarzy, ból głowy i nudności” – powiedziała.

Alkohol często kojarzony z bólami głowy

Według badania przeprowadzonego w 2022 roku bóle głowy są bardzo częste i codziennie mogą dotykać prawie 16 procent światowej populacji.

Napoje alkoholowe są najpowszechniej kojarzonymi z nimi środkami dietetycznymi. Wiadomo również, że spożywane w dużych ilościach powodują bóle głowy.

Flawanole, takie jak kwercetyna, są obecne w winie, ale dwa badania wykazały, że zawartość flawonoli w winach białych jest dziesięciokrotnie niższa niż w winach czerwonych – stwierdzili naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego.

Ale poziomy w czerwonym winie zmieniają się również w zależności od ekspozycji na światło słoneczne, kontaktu winogron ze skórką podczas fermentacji i starzenia.

„Zakładamy, że gdy podatne osoby spożywają wino z nawet niewielką ilością kwercetyny, pojawiają się u nich bóle głowy, szczególnie jeśli mają wcześniej migrenę lub inną pierwotną chorobę związaną z bólem głowy” – powiedział współautor Morris Levin, profesor neurologii i dyrektor Headache. Centrum na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco – w oświadczeniu.

„Uważamy, że w końcu jesteśmy na dobrej drodze do wyjaśnienia tej tysiącletniej tajemnicy. Następnym krokiem jest przetestowanie go naukowo na osobach, u których występują te bóle głowy, więc bądźcie czujni”.

Planują małe badanie kliniczne na ludziach prowadzone przez Uniwersytet Kalifornijski w San Francisco.