O nas
Kontakt

Naukowcy odkryli nowego wirusa żyjącego na głębokości 8900 metrów w najgłębszej części oceanu

Laura Kowalczyk

Naukowcy odkryli nowego wirusa żyjącego na głębokości 8900 metrów w najgłębszej części oceanu

Naukowcy stwierdzili, że nowy wirus znaleziony w Rowie Mariańskim może być najgłębiej poznanym bakteriofagiem odkrytym w oceanie.

Zespół naukowców odkrył wirus, który może być najgłębiej zlokalizowany w oceanach Ziemi.

Odkryli nowego wirusa znajdującego się w osadzie pobranym z głębokości 8900 metrów w Rowie Mariańskim na Oceanie Spokojnym.

Rów jest najgłębszym miejscem na Ziemi, sięgającym najniższego punktu 11 000 metrów w pobliżu Marianów.

„Według naszej najlepszej wiedzy jest to najgłębiej znany izolowany fag w globalnym oceanie” – stwierdził w oświadczeniu wirusolog morski Min Wang.

Zespół z Ocean University of China opublikował w zeszłym tygodniu wyniki w czasopiśmie Microbiology Spectrum.

Nowo odkryty wirus głębinowy, nazwany vB_HmeY_H4907, jest bakteriofagiem, co oznacza, że ​​infekuje i replikuje się wewnątrz bakterii.

Bakteriofag ten infekuje bakterie zwane Halomonas, które występują obficie w Rowie Mariańskim na Antarktydzie oraz w kominach hydrotermalnych – szczelinach w dnie morskim, przez które uwalniana jest podgrzana woda.

Analiza genomu wirusa sugeruje, że jest on podobny do swojego żywiciela bakteryjnego i występuje powszechnie w oceanie.

Naukowcy twierdzą, że nowy bakteriofag pochodzi z nowej rodziny wirusów o nazwie Surviridae.

Wirusa znaleziono w strefie hadalowej oceanu, znajdującej się na głębokości od 6 000 do 11 000 metrów i nazwanej na cześć greckiego boga podziemi, Hadesa.

„Ostatnie badania ujawniły ogromną różnorodność, nowość i ekologiczne znaczenie wirusów hadal. Jednak wyizolowano tylko dwa szczepy wirusów hadal” – stwierdzili naukowcy w badaniu.

Stwierdzili, że identyfikacja tego nowego bakteriofaga pogłębia wiedzę na temat zachowania wirusów w tej części oceanu w trudnych warunkach, w tym poprzez koewolucję z gospodarzami bakteryjnymi.

Strefa hadal jest domem dla kilku unikalnych organizmów, które potrafią przystosować się do ekstremalnych warunków niskich temperatur, wysokiego ciśnienia i braku światła w głębinach morskich.

Twierdzą, że wirusolodzy morscy szukają obecnie innych nowych wirusów w ekstremalnych lokalizacjach.

„Ekstremalne środowiska oferują optymalne perspektywy odkrywania nowych wirusów” – powiedział Wang.