O nas
Kontakt

Naukowcy odkryli, że zmiany chemiczne w mózgu mogą pomóc przetrwać rozstanie

Laura Kowalczyk

Can the brain help us

Naukowcy badali norniki preriowe – gryzonie znane z monogamii, aby przeanalizować związek między miłością a substancjami chemicznymi w mózgu.

Czy nieobecność naprawdę sprawia, że ​​serce staje się milsze? Chociaż bliscy i przyjaciele pozostawiają w mózgu „chemiczny ślad”, według nowego badania powiązanie to prawie zanika po okresie długiej rozłąki.

Może to dać nadzieję osobom stojącym w obliczu załamania serca lub utraty bliskiej osoby, sugerując, że mózg jest w stanie się zresetować, aby dać czas na znalezienie nowego partnera.

Naukowcy z Uniwersytetu Colorado Boulder (CU Boulder) w USA przeanalizowali rolę dopaminy w mózgach norników preriowych za pomocą technologii neuroobrazowania na potrzeby badania, które opublikowano w zeszłym tygodniu w czasopiśmie Current Biology.

Norniki preriowe należą do 3–5% ssaków, które tworzą więzi monogamiczne, pozostając razem przez długi czas i opłakując stratę partnera.

Jeden z aspektów badania dotyczył roli dopaminy w mózgu, gdy partnerzy są razem. W jednym ze scenariuszy nornik preriowy musiał nacisnąć dźwignię, aby dostać się do partnera, lub wspiąć się na płot, aby się do niego dostać.

Czujnik światłowodowy śledził aktywność części mózgu zwierzęcia zwanej jądrem półleżącym, obszaru powiązanego z nagrodą społeczną i motywacją.

Czujnik zaświeci się, gdy wykryje dopaminę, która jest neuroprzekaźnikiem i hormonem odgrywającym rolę w wywoływaniu uczucia przyjemności.

Naukowcy odkryli, że kiedy nornik preriowy nacisnął dźwignię lub wspiął się po ścianie, aby być ze swoimi partnerami, czujnik zapalał się „jak rave” – powiedziała w czasopiśmie naukowym studentka CU Boulder Anne Pierce, główna autorka badania. oświadczenie.

To samo działo się, gdy wąchali lub przytulali się do siebie, ale dla kontrastu, czujnik przygasał, gdy po drugiej stronie ściany lub drzwi zamiast partnera gryzonia znajdował się przypadkowy nornik.

„Gdy jesteśmy ludźmi, cały nasz świat społeczny jest w zasadzie definiowany przez różne stopnie selektywnego pragnienia interakcji z różnymi ludźmi, niezależnie od tego, czy jest to partner romantyczny, czy bliscy przyjaciele” – Zoe Donaldson, profesor nadzwyczajny neurologii behawioralnej na Uniwersytecie Kalifornijskim w Boulder i główna autorka książki badaniu – napisano w oświadczeniu.

„Badanie to sugeruje, że niektórzy ludzie pozostawiają w naszym mózgu unikalny ślad chemiczny, który motywuje nas do utrzymywania tych więzi w miarę upływu czasu”.

„Reset mózgu, aby utworzyć nową więź”

Naukowcy zbadali także, co dzieje się po okresie długiej rozłąki.

Trzymali partnerów nornika preriowego oddzielnie przez cztery tygodnie, czyli długo w życiu gryzonia, zanim ponownie je połączyli.

Odkryli, że kiedy para znów była razem, przypływ dopaminy prawie zniknął.

„Uważamy to za rodzaj resetu w mózgu, który pozwala zwierzęciu działać dalej i potencjalnie utworzyć nową więź” – powiedział Donaldson.

Potrzebne są dalsze badania, aby określić, jak to odkrycie przekłada się na ludzi, ale naukowcy uważają, że może to mieć konsekwencje dla osób mających trudności z rozstaniem się z przeszłym związkiem.

„Mamy nadzieję, że dzięki zrozumieniu, jak wyglądają zdrowe więzi w mózgu, będziemy mogli zacząć opracowywać nowe terapie, które pomogą wielu osobom cierpiącym na choroby psychiczne, które wpływają na ich świat społeczny” – powiedział Donaldson.