O nas
Kontakt

Naukowcy opracowali nowy lek, który naśladuje wszystkie zalety rygorystycznych ćwiczeń

Laura Kowalczyk

Naukowcy opracowali nowy lek, który naśladuje wszystkie zalety rygorystycznych ćwiczeń

Nowy lek przyspieszył metabolizm i pomógł w przyroście mięśni i utracie wagi u myszy – choć minie wiele lat, zanim zostanie przetestowany na ludziach.

Naukowcy z powodzeniem przetestowali nowy lek, który może naśladować korzyści płynące z rygorystycznego treningu.

Zespół z Uniwersytetu Florydy w USA przetestował lek na otyłych myszach, przyspieszając ich metabolizm oraz zwiększając przyrost mięśni i utratę wagi.

Regularne ćwiczenia mogą mieć ogromny pozytywny wpływ na zdrowie, a korzyści są udowodnione u osób cierpiących na choroby układu krążenia, cukrzycę i niektóre nowotwory.

Ponadto według brytyjskiej Narodowej Służby Zdrowia (NHS) aktywność fizyczna została powiązana z lepszym stanem mózgu i niższym ryzykiem stresu, depresji lub demencji.

Jeśli chodzi o ilość ćwiczeń, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby aktywność o umiarkowanej intensywności wynosiła od 2,5 do 5 godzin tygodniowo.

Niestety, 25 procent dorosłych i 80 procent nastolatków nie przestrzega tych zaleceń.

Aby czerpać korzyści z aktywności fizycznej, naukowcy od lat poszukiwali sposobów na odtworzenie choćby ułamka tych korzyści zdrowotnych – i wydaje się, że im się to udało.

Więcej mięśni i utrata tkanki tłuszczowej

Zespół kierowany przez Thomasa Burrisa z Uniwersytetu Florydy testował ten nowy lek – cząsteczkę o nazwie SLU-PP-332 – przez 28 dni i opublikował swoje wyniki w czasopiśmie Journal of Pharmacology and Experimental Therapeutics.

Lek należy do proponowanej klasy leków znanych jako „mimetyki ćwiczeń”, które imitują adaptacje fizjologiczne związane z aktywnością fizyczną.

„Ten związek w zasadzie mówi mięśniom szkieletowym, aby dokonały takich samych zmian, jakie obserwujesz podczas treningu wytrzymałościowego” – powiedział Burris, profesor farmacji.

Naukowcy zaobserwowali, że myszy biorące udział w badaniu zwiększyły wydatek energetyczny, co oznacza, że ​​spaliły więcej kalorii, bez jakiejkolwiek zmiany nawyków.

Myszy zgromadziły także mniej tłuszczu w swoich ciałach i poprawiły swój układ metaboliczny.

Jak działa lek?

W miarę wysiłku fizycznego organizm potrzebuje więcej tlenu i energii. Zmiany metaboliczne można obserwować na poziomie komórkowym.

Podczas badania naukowcy skupili się na receptorach związanych z estrogenem (ERR), które znajdują się wewnątrz komórek.

ERR znajdują się w częściach ciała, które wymagają dużo energii, takich jak mięśnie, serce i wątroba. Poziom ERR zwiększa się pod wpływem aktywności fizycznej, a efekt ten jest replikowany przez SLU-PP-332.

„Kiedy podaje się myszom lek, widać, że metabolizm całego ich organizmu opiera się na wykorzystaniu kwasów tłuszczowych, co jest bardzo podobne do tego, czego używają ludzie, gdy poszczą lub ćwiczą” – powiedział Burris.

Myszy biorące udział w badaniu zyskały 10 razy mniej tłuszczu, tracąc 12 procent masy ciała w porównaniu z grupą kontrolną.

„Zużywają więcej energii po prostu żyjąc” – dodał Burris.

Jeśli zostanie pomyślnie opracowany, lek może zmienić zasady gry dla osób cierpiących na otyłość, cukrzycę lub po prostu osób starszych, u których z biegiem czasu obserwuje się spadek masy mięśniowej.

„Dzięki temu ludzie mogą zachować zdrowie w miarę starzenia się” – powiedział Burris.

Choć wstępne wyniki badań wyglądają obiecująco, przed rozpoczęciem badań na ludziach potrzebne są dodatkowe badania, w tym dotyczące skutków ubocznych.