O nas
Kontakt

Naukowcy uważają, że odkryli sekret starzenia się – ukryty w naszych jelitach

Laura Kowalczyk

Naukowcy uważają, że znaleźli związek między bakteriami w naszych jelitach a tym, jak szybko się starzejemy

Nowe odkrycia sugerują, że wyższy poziom bakterii zapalnych jest powiązany z przyspieszonym starzeniem się i gorszą wydajnością fizyczną.

Ludzkie jelita to złożony ekosystem, w którym żyją biliony mikroorganizmów, które odgrywają istotną rolę w utrzymaniu naszego zdrowia.

Niedawne odkrycia opublikowane w czasopiśmie Developmental Cognitive Neuroscience wykazały, że różnorodność drobnoustrojów w jelitach może nie tylko wpływać na naszą sprawność fizyczną, ale także na to, jak szybko się starzejemy.

Odkrycia dokonane przez zespół z Węgierskiego Uniwersytetu Nauk o Sporcie otwierają nowe możliwości wykorzystania mocy probiotyków w celu promowania zdrowia i długowieczności, powiedział profesor Zsolt Radak, główny autor badania.

Wraz ze swoim zespołem w Budapeszcie Radak zbadał związek między różnorodnością mikrobiomu jelitowego, wiekiem biologicznym – naszym wiekiem określanym na podstawie stanu naszego ogólnego stanu zdrowia, a nie lat życia – i sprawnością fizyczną 80 wioślarzy-amatorów.

Na potrzeby badania każdy uczestnik przeszedł serię ocen sprawności i dostarczył próbkę kału do analizy bakterii w jelitach, a także próbki krwi w celu określenia jego wieku biologicznego za pomocą markerów epigenetycznych.

Markery epigenetyczne działają jak przełączniki w naszym DNA, które mogą kontrolować włączanie lub wyłączanie niektórych genów i odgrywają kluczową rolę w określaniu rozwoju, funkcjonowania i reagowania naszych komórek na środowisko.

Na jakość naszych komórek mogą wpływać takie czynniki, jak nasz styl życia, dieta i narażenie na czynniki środowiskowe, które ostatecznie mogą mieć wpływ na nasze zdrowie i sposób, w jaki się starzejemy.

Markery epigenetyczne pozwalają naukowcom mierzyć ten upadek komórek, co zapewnia migawkę naszych „zegarów epigenetycznych”, czyli „wieku biologicznego”.

Nieoczekiwane wyniki

„Odkryliśmy, że bakterie zapalne w rzeczywistości przyspieszają proces starzenia, więc jeśli masz więcej bakterii zapalnych, oznacza to zaawansowane starzenie się” – Radak powiedział TylkoGliwice Next, dodając, że przyspieszone starzenie „oznacza, że ​​jesteś starszy niż wiek chronologiczny”.

Podobnie, analizując specyficzne bakterie obecne w mikrobiomie jelit wioślarzy, naukowcy odkryli, że wyższy poziom bakterii przeciwzapalnych był skorelowany z lepszymi wskaźnikami sprawności i wolniejszym tempem starzenia się.

Z drugiej strony obecność bakterii zapalnych wiązała się z gorszymi wynikami testów sprawnościowych.

Zawodnicy byli w wieku od 38 do 84 lat i brali udział w World Rowing Masters Regatta 2019, międzynarodowych zawodach wioślarskich zaprojektowanych specjalnie dla mistrzów wioślarstwa.

Kluczowy związek między jelitami a starzeniem się

Odkrycia sugerują kluczowy związek między bakteriami jelitowymi, stanem zapalnym, kondycją i procesem starzenia, podważając powszechne założenie, że więcej bakterii oznacza po prostu lepsze zdrowie, mówi Radak.

W badaniu nie ustalono jednak przyczyny i skutku. Może się zdarzyć, że prawdopodobnie zdrowsze wybory żywieniowe sportowców pozytywnie wpływają na obfitość pożytecznych bakterii w jelitach.

Jednakże „bakterie te nie są powiązane ze starzeniem chronologicznym. Co moim zdaniem jest całkiem interesującą obserwacją, ponieważ oznacza, że ​​bakterie te faktycznie biorą udział w starzeniu się poprzez metylację DNA (starzenie epigenetyczne) (i w związku z tym nie są) wynikiem (chronologicznego) starzenia się. starzenia się” – powiedział Radak.

Innymi słowy, bakterie zapalne, jeśli występują w dużych ilościach, są powiązane z przyspieszonym starzeniem.

„Myślę, że te odkrycia są ważne, ponieważ najpierw musimy zidentyfikować zależności. Następnie, oczywiście, jeśli możesz to potwierdzić, następnym krokiem będzie modyfikacja (leczenie) tego rodzaju obfitości (bakterii zapalnych), a następnie wprowadzenie modyfikacji w mikrobiomie jelitowym, co być może pozwala na spowolnienie starzenia się i zdrowsze życie” – powiedział.

Zespół Radaka prowadzi obecnie kolejne sześciomiesięczne badanie, podczas którego za pomocą probiotyków zmieniono mikrobiom jelit wioślarzy, aby ocenić, czy interwencja ta bezpośrednio wpływa na wiek biologiczny.

Oczekuje się, że wyniki zostaną opublikowane na początku 2024 r.

W międzyczasie pracują także nad innym badaniem z udziałem 60 mistrzów olimpijskich w wieku od 25 do 102 lat, którego celem jest zbadanie wpływu wczesnej intensywnej aktywności fizycznej na proces starzenia.

Wstępne wyniki wykazały już, że elitarni sportowcy mają młodszy wiek epigenetyczny niż ich wiek chronologiczny, Radak powiedział TylkoGliwice Next.