O nas
Kontakt

Naukowcy z Brazylii opracowują pierwszą szczepionkę, która może pomóc przełamać uzależnienie od kokainy

Laura Kowalczyk

Naukowcy z Brazylii opracowują pierwszą szczepionkę, która może pomóc przełamać uzależnienie od kokainy

Szczepionka ma pomóc w wytworzeniu przeciwciał antykokainowych w organizmie osoby chemicznie uzależnionej od tej substancji.

Naukowcy z Brazylii ogłosili opracowanie nowej, innowacyjnej szczepionki do leczenia uzależnienia od kokainy i jej silnej pochodnej – cracku.

Lek ten, nazwany „Calixcoca”, przyniósł obiecujące wyniki w badaniach na zwierzętach i wywołuje odpowiedź immunologiczną, która blokuje dotarcie kokainy i cracku do mózgu. Mówiąc najprościej, szczepionka będzie działać poprzez zapobieganie odurzaniu się osób uzależnionych od narkotyku.

Naukowcy zaangażowani w projekt mają nadzieję, że pomoże on użytkownikom przerwać cykl uzależnienia.

Według Frederico Garcii, psychiatry i koordynatora projektu na Uniwersytecie Federalnym w Minas Gerais w Brazylii, jeśli leczenie uzyska zgodę organów regulacyjnych, będzie to pierwszy przypadek leczenia uzależnienia od kokainy za pomocą szczepionki.

W zeszłym tygodniu projekt zdobył główną nagrodę w wysokości 500 000 euro w konkursie Euro Health Innovation Awards dla medycyny latynoamerykańskiej, sponsorowanym przez firmę farmaceutyczną Eurofarma.

Szczepionka działa poprzez pobudzanie układu odpornościowego pacjentów do wytwarzania przeciwciał, które wiążą się z cząsteczkami kokainy w krwiobiegu, czyniąc je zbyt dużymi, aby mogły przedostać się do układu mezolimbicznego mózgu, czyli „ośrodka nagrody”, gdzie lek zwykle stymuluje wysoki poziom przyjemności wywołujących przyjemność. dopamina.

Podobne badania przeprowadzono w Stanach Zjednoczonych, które według Biura Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości są największym na świecie konsumentem kokainy.

Jednak wysiłki te utknęły w martwym punkcie, między innymi dlatego, że badania kliniczne nie wykazały wystarczających wyników, powiedział Garcia.

Calixcoca okazała się jak dotąd skuteczna w testach na zwierzętach, powodując wytwarzanie znacznych poziomów przeciwciał przeciwko kokainie i niewiele skutków ubocznych.

Naukowcy odkryli również, że chronił płody szczurów przed kokainą, co sugeruje, że można go stosować u ludzi w celu ochrony nienarodzonych dzieci ciężarnych osób uzależnionych.

Szczepionka wchodzi obecnie w końcową fazę prób: testy na ludziach.

Żadnego „panaceum”

Garcia twierdzi, że Calixcoca może zmienić sposób leczenia uzależnień.

„Nie ma konkretnego zarejestrowanego sposobu leczenia uzależnienia od kokainy i cracku. Obecnie, jeśli to konieczne, korzystamy z połączenia poradnictwa psychologicznego, pomocy społecznej i rehabilitacji” – powiedział.

Garcia uważa, że ​​Calixcoca mogłaby dodać ważne narzędzie do tego schematu leczenia, pomagając pacjentom w krytycznych stadiach rekonwalescencji, na przykład po zakończeniu odwyku.

Szczepionka składa się ze związków chemicznych opracowanych w laboratorium, a nie ze składników biologicznych, co oznacza, że ​​jej produkcja byłaby tańsza niż w przypadku wielu szczepionek i nie wymagałaby przechowywania w niskich temperaturach.

Garcia jednak ostrzega, że ​​nie będzie to „panaceum”, które można podać każdemu.

Dokładna grupa docelowa będzie zależała od wyników badań klinicznych, ale teoretycznie ma obejmować osoby uzależnione, „które odstawiły kokainę i chcą tak pozostać” – powiedział.

Celem jest zmiana tego, co Garcia nazywa „smutną statystyką”.

Według amerykańskiego Krajowego Instytutu ds. Narkotyków co czwarta osoba regularnie zażywająca kokainę uzależnia się.

Tylko co czwartemu uzależnionemu udaje się rzucić palenie po pięciu latach leczenia.

Biorąc pod uwagę stawkę, oczekiwania dotyczące szczepionki są duże. Ponad 3000 osób skontaktowało się z zespołem Garcii i zgłosiło chęć wzięcia udziału w badaniach klinicznych.

Więcej informacji na temat tej historii można znaleźć w filmie w odtwarzaczu multimedialnym powyżej.