O nas
Kontakt

Naukowcy z USA przeszkolili sztuczną inteligencję do zaprojektowania robota od podstaw

Laura Kowalczyk

Naukowcy z USA przeszkolili sztuczną inteligencję do zaprojektowania robota od podstaw

Wyposażony w podstawowe podpowiedzi system sztucznej inteligencji był w stanie w ciągu kilku sekund opracować projekt podstawowego robota kroczącego.

Wraz z publicznym uruchomieniem ChatGPT w zeszłym roku sztuczna inteligencja (AI) i jej imponujące możliwości eksplodowały w głównym nurcie.

Teraz naukowcy z Northwestern University w USA wykorzystali tę dynamikę, opracowując system sztucznej inteligencji zdolny do projektowania funkcjonalnych robotów w zaledwie kilka sekund.

Badanie, opublikowane w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences, po raz pierwszy wykazało generowanie przez sztuczną inteligencję nowatorskich projektów robotów bez wpływu ludzkich uprzedzeń lub wcześniejszych projektów.

System otrzymał podstawową wskazówkę: zaprojektuj robota zdolnego chodzić po płaskiej powierzchni. Algorytm sztucznej inteligencji był następnie w stanie wygenerować własny projekt kroczącego robota.

Projekt ma formę wydrukowanej w 3D formy, którą następnie wypełnia się płynnym silikonem. Rezultatem jest gąbczasty, nieco bezkształtny obiekt, którego wewnętrzna konstrukcja pomaga naśladować ruch chodzenia.

„Właściwie zaczyna się od zera. Działa to w ten sposób, że generuje przypadkowe ciało przypominające gąbkę i ocenia jego zachowanie” – wyjaśnił Sam Kriegman z Northwestern, który kierował pracami.

„Dzięki małej sprytnej sztuczce matematycznej może w pewnym sensie zajrzeć w przyszłość i powiedzieć, jak zmiany w organizmie wpłyną na jego zachowanie, polepszą je lub pogorszą”.

Według Kriegmana ten giętki, zniekształcony robot może nie wygląda szczególnie wyrafinowanie ani imponująco, ale według Kriegmana stanowi to znaczący krok naprzód w dziedzinie narzędzi zaprojektowanych przez sztuczną inteligencję.

Podczas gdy tradycyjne podejście do sztucznej inteligencji często obejmuje kolosalne zbiory danych i energochłonne superkomputery, jedną z cech tego nowego systemu sztucznej inteligencji jest to, że może on działać na prostym komputerze osobistym.

Zespół odkrył, że pozornie przypadkowe dziury w korpusie robota odegrały kluczową rolę, zwiększając elastyczność i rozkład ciężaru, co jeszcze bardziej podkreśla zdolność algorytmu do wprowadzania innowacji wykraczających poza konwencjonalne konstrukcje ludzkie.

Kriegman opisał to jako „ewolucję w działaniu”, ponieważ algorytm projektowania oparty na sztucznej inteligencji ominął korki uliczne spowodowane ewolucją, nie opierając się na uprzedzeniach ludzkich projektantów.

„Mam nadzieję, że zaowocuje to nowymi pomysłami i hipotezami, a ostatecznie doprowadzi do powstania nowych, przydatnych technologii” – powiedział.

„W miarę jak dajemy sztucznej inteligencji więcej rzeczy do zabawy, mamy nadzieję, że zaowocuje to bardziej złożonymi i użytecznymi robotami”.

Więcej informacji na temat tej historii można znaleźć w filmie w odtwarzaczu multimedialnym powyżej.