The New York Times złożył pozew przeciwko twórcy ChatGPT, próbując położyć kres praktyce wykorzystywania opublikowanych materiałów do szkolenia chatbotów.
„The New York Times” złożył pozew federalny przeciwko OpenAI i Microsoftowi, starając się położyć kres praktyce wykorzystywania swoich historii do szkolenia chatbotów ze sztuczną inteligencją (AI), twierdząc, że naruszenia praw autorskich w samej gazecie mogą być warte miliardy.
Artykuł dołącza do rosnącej listy osób i wydawców próbujących powstrzymać OpenAI przed używaniem materiałów chronionych prawem autorskim.
W pozwie złożonym w środę przed sądem federalnym na Manhattanie w Nowym Jorku „Times” stwierdził, że OpenAI i Microsoft rozwijają swoją technologię poprzez „bezprawne wykorzystywanie prac The Times do tworzenia konkurujących z nim produktów sztucznej inteligencji” oraz „zagraża zdolności The Times do w celu świadczenia tej usługi”.
OpenAI i Microsoft nie odpowiedziały natychmiast na prośby o komentarz.
Organizacje medialne ucierpiały z powodu migracji czytelników na platformy internetowe i chociaż wiele publikacji stworzyło przestrzeń cyfrową również w Internecie, technologia sztucznej inteligencji grozi wywróceniem do góry nogami wielu branż, w tym mediów.
Firmy zajmujące się sztuczną inteligencją zbierają informacje dostępne w Internecie, w tym artykuły publikowane przez organizacje medialne, w celu szkolenia generatywnych chatbotów AI. Firmy te bardzo szybko przyciągnęły miliardowe inwestycje.
Rosnąca liczba pozwów przeciwko OpenAI
Microsoft współpracuje z OpenAI, co pozwala mu wykorzystywać technologię sztucznej inteligencji opracowaną przez firmę zajmującą się sztuczną inteligencją.
Gigant technologiczny jest także największym sponsorem OpenAI i zainwestował w firmę miliardy dolarów od rozpoczęcia współpracy w 2019 r., inwestując 1 miliard dolarów (899,5 miliarda euro).
W ramach umowy superkomputery Microsoftu wspomagają badania OpenAI nad sztuczną inteligencją, a technologiczny gigant integruje technologię startupu ze swoimi produktami.
Rośnie liczba pozwów wnoszonych przeciwko OpenAI za naruszenie praw autorskich.
Firma została pozwana przez szereg pisarzy, w tym komik Sarah Silverman, którzy twierdzą, że ich książki zostały wykorzystane do szkolenia modeli sztucznej inteligencji OpenAI bez ich zgody.
W czerwcu ponad 4000 autorów podpisało list do dyrektorów generalnych OpenAI, Google, Microsoft, Meta i innych twórców sztucznej inteligencji, oskarżając ich o praktyki wyzysku przy tworzeniu chatbotów, które „naśladują i powtarzają” ich język, styl i pomysły.
W złożonym w środę pozwu stwierdzono, że narzędzia generatywnej sztucznej inteligencji opracowane przez OpenAI i Microsoft ściśle podsumowują treść „Los Angeles Times”, naśladując jej styl, a nawet dosłownie ją recytując.
Używanie artykułów prasowych do szkolenia GPT-4
W skardze przytoczono przykłady GPT-4 OpenAI wypluwające duże fragmenty artykułów prasowych z „Los Angeles Times”, w tym nagrodzone nagrodą Pulitzera dochodzenie w sprawie branży taksówkarskiej w Nowym Jorku, które zostało opublikowane w 2019 r. i trwało 18 miesięcy.
Przytoczyła także wyniki Bing Chat, które zawierały dosłowne fragmenty artykułów z Timesa.
„The Times” nie wymienił konkretnych żądań odszkodowania, ale stwierdził, że postępowanie prawne „ma na celu pociągnięcie ich do odpowiedzialności za wielomiliardowe odszkodowania ustawowe i faktyczne, które są im winni za bezprawne kopiowanie i wykorzystywanie wyjątkowo cennych dzieł „The Times”.
The Times jednak dąży do zniszczenia GPT i innych dużych modeli językowych lub zestawów szkoleniowych, które zawierają jego prace.
W skardze „Times” stwierdził, że Microsoft i OpenAI „próbują czerpać korzyści z ogromnych inwestycji dziennikarstwa The Times w swoje dziennikarstwo”, wykorzystując je do tworzenia produktów bez płacenia i pozwolenia.
Rozmowy pomiędzy wydawcami a OpenAI
W lipcu OpenAI i The Associated Press ogłosiły zawarcie umowy z firmą AI na udzielenie licencji na archiwum wiadomości AP.
„The New York Times” stwierdził, że nigdy nie pozwolił nikomu wykorzystywać jego treści do celów generatywnej sztucznej inteligencji.
Pozew jest także następstwem zerwania rozmów pomiędzy gazetą a obiema firmami.
„The Times” podał, że w kwietniu skontaktował się z Microsoftem i OpenAI, aby wyrazić obawy dotyczące korzystania z jego własności intelektualnej i osiągnąć rozwiązanie w tej sprawie.
Podczas rozmów gazeta oświadczyła, że stara się „zapewnić, że otrzyma godziwą wartość” za wykorzystanie jej treści, „ułatwić kontynuację zdrowego ekosystemu informacyjnego i pomóc w rozwoju technologii GenAI w odpowiedzialny sposób, który przyniesie korzyści społeczeństwu i dobrze wspiera -poinformowana opinia publiczna”.
„Negocjacje te nie doprowadziły do rozwiązania” – stwierdzono w pozwie.