Clegg, były wicepremier Wielkiej Brytanii, został odpowiedzialny za wszystkie kwestie polityczne Meta w 2022 r.
Nick Clegg, prezes ds. spraw globalnych w Meta, ogłosił, że ustąpi ze stanowiska jeszcze w tym roku, co umożliwi swojemu zastępcy, byłemu szefowi personelu Białego Domu Joelowi Kaplanowi, objęcie stanowiska szefa polityki globalnej firmy.
Clegg, który był brytyjskim wicepremierem w latach 2010–2015, dołączył do Facebooka – poprzednika Meta – w 2018 r., aby kierować jego oddziałem ds. spraw globalnych.
Awansował w 2022 r., obejmując wszystkie kwestie polityczne, co oznaczało mniejsze zaangażowanie dyrektora generalnego Marka Zuckerberga w tym obszarze.
Następca Clegga, Joel Kaplan, który dołączył do Facebooka w 2011 roku, jest obecnym wiceprezesem firmy ds. globalnej polityki publicznej. Kaplan przez osiem lat pracował w administracji republikańskiego prezydenta George’a W. Busha i pracował jako lobbysta.
Awansowanie go można postrzegać jako próbę zbliżenia się do przyszłej administracji amerykańskiego prezydenta-elekta Donalda Trumpa.
„Nie mogę się doczekać, kiedy przez kilka następnych miesięcy przekażę stery Joelowi, zanim ostatecznie opuszczę Meta po tylu przyjemnych latach w firmie” – napisał Clegg w poście na LinkedIn.
Clegg kierował takimi kwestiami, jak polityka treści i wybory firmy Big Tech, a także stał na czele powołania niezależnej rady ds. nadzoru nad treścią Meta.
„Mój czas w firmie zbiegł się ze znaczącym zresetowaniem relacji między „Big Tech” a presją społeczną przejawiającą się w nowych przepisach, instytucjach i normach wpływających na sektor” – napisał.
„Mam nadzieję, że odegrałem jakąś rolę w próbie połączenia bardzo różnych światów technologii i polityki – światów, które będą nadal oddziaływać na siebie w nieprzewidywalny sposób na całym świecie” – dodał Clegg.
Ostatnio wypowiadał się przeciwko surowym unijnym przepisom regulującym sztuczną inteligencję w ostatnich miesiącach, powołując się na ryzyko związane z innowacjami.
Meta była przedmiotem kilku dochodzeń na podstawie unijnych przepisów dotyczących platform, ustawy o usługach cyfrowych (DSA), dotyczących sposobu, w jaki radzi sobie z dezinformacją i swojej polityki ochrony nieletnich w Internecie.