O nas
Kontakt

„Nie idziemy na piknik”: drużyny olimpijskie kontratakują politykę Paryża dotyczącą zakazu ekologicznej klimatyzacji

Laura Kowalczyk

The Olympic rings are set up at Trocadero plaza that overlooks the Eiffel Tower.

Zespoły twierdzą, że dołożą wszelkich starań, aby zapewnić swoim zawodnikom spokój.

Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie w Paryżu w 2024 r. są reklamowane jako „najbardziej ekologiczne” w historii, a ich celem jest ograniczenie emisji o ponad połowę w porównaniu z Igrzyskami w Londynie w 2012 r. i Rio w 2016 r.

Jednym ze sposobów, w jaki organizatorzy mają nadzieję zmniejszyć ślad węglowy igrzysk, jest budowa Wioski Sportowców – w której tego lata zatrzyma się 10 500 olimpijczyków i 4400 paraolimpijczyków – bez klimatyzacji.

Burmistrz Paryża Anne Hidalgo miała nadzieję, że igrzyska przyspieszą ekologiczną transformację miasta, począwszy od sprzątania Sekwany po zamykanie ruchliwych ulic dla pieszych.

„Chcę, aby igrzyska w Paryżu były wzorowe z ekologicznego punktu widzenia” – powiedziała w marcu ubiegłego roku.

W odpowiedzi na pytania dotyczące sportowców unikających upałów Hidalgo stwierdziła, że ​​myśli „o przetrwaniu ludzkości”, gdy delegacje będą korzystać z naturalnego chłodzenia wbudowanego w wioskę olimpijską.

Jednak w obliczu groźby kolejnego rekordowo gorącego lata w Paryżu i wcześniejszych zgonów spowodowanych upałami we Francji niektóre zespoły sceptycznie odnoszą się do utrzymywania chłodu bez klimatyzacji.

Czy tego lata Igrzyska Olimpijskie w Paryżu w 2024 r. mogą być rekordowo upalne?

Niedawne badanie ostrzegało przed możliwością tygodniowych fal upałów, które mogą nawiedzić stolicę Francji podczas Igrzysk Olimpijskich w 2024 r. Twierdzi, że Paryż stoi w obliczu niemałego ryzyka pobicia rekordu wszechczasów temperatury podczas letnich igrzysk.

Według unijnej Służby ds. Zmian Klimatu Copernicus bieżący styczeń był już najgorętszy w historii, przy czym w lutym upały były bezprecedensowe.

Ostatnie pięć lat było upalne dla Paryża, a nowy rekord ustanowiono w lipcu 2019 r., kiedy firma Meteo-France odnotowała w mieście zawrotną temperaturę 42,6°C.

Latem 2019 roku w Paryżu temperatura wynosiła 42 stopnie Celsjusza.
Latem 2019 roku w Paryżu temperatura wynosiła 42 stopnie Celsjusza.

Inne badanie przeprowadzone w maju ubiegłego roku wykazało, że to właśnie tam odnotowano najwyższy wskaźnik zgonów spowodowanych upałami spośród 854 europejskich miast. Było to częściowo spowodowane brakiem terenów zielonych i gęstą zaludnieniem, ale zostało wypaczone przez dane z 2003 r., kiedy zginęło 15 000 osób.

Prezydent World Athletics Sebastian Coe ostrzegł pod koniec Igrzysk Olimpijskich w Tokio w 2021 r., że rywalizacja w „naprawdę trudnych warunkach klimatycznych” jest „nową normą” dla sportowców, zwłaszcza tych startujących w konkurencjach wytrzymałościowych.

„Rzeczywistość jest taka, że ​​myślę, że jest to wyzwanie, przed którym wszyscy teraz staniemy”.

W jaki sposób Paryż 2024 planuje zapewnić sportowcom spokój?

Organizatorzy igrzysk twierdzą, że już planują fale upałów i ekstremalne warunki pogodowe. Przeprowadzili symulacje, aby zobaczyć wpływ zmiany harmonogramu wydarzeń plenerowych na wcześniejsze lub późniejsze rozpoczęcie dnia i upewnienie się, że obiekty kryte są budowane z myślą o zmianach klimatycznych.

Uczestnicy wydarzeń takich jak maraton, tenis i siatkówka plażowa, które odbywają się na świeżym powietrzu, są postrzegani jako szczególnie narażeni na skutki ekstremalnego upału.

Jednak w szczególności jeden ekologiczny wybór wywołał zamieszanie wśród delegacji zaniepokojonych upałami – decyzja o nieinstalowaniu klimatyzacji.

Zamiast tego trzy obiekty w pobliżu Sekwany, pomiędzy Saint-Ouen, Saint-Denis i L’Ile-Saint-Denis, zaprojektowano tak, aby zapewniały chłód przy użyciu naturalnego systemu chłodzenia geotermalnego.

Budynki wioski olimpijskiej sfotografowano w piątek, 1 grudnia 2023 r. w Saint-Denis pod Paryżem.
Budynki wioski olimpijskiej sfotografowano w piątek, 1 grudnia 2023 r. w Saint-Denis pod Paryżem.

„Opracowano sieć geotermalną, która zaopatruje budynki wioski: wytworzona energia (z czego 68 procent to energia odnawialna) zapewni zarówno ogrzewanie, jak i chłodzenie obiektów mieszkalnych, biur i mieszkań, które zostaną zbudowane w tych murach po igrzyskach.” Paryż 2024 mówi.

Dodają, że to, wraz z innymi środkami, takimi jak folie fotowoltaiczne, wysokowydajna stolarka i ogólny projekt wioski, „gwarantuje konstrukcyjną temperaturę 6°C w porównaniu z temperaturami zewnętrznymi”. Jeśli to okaże się niewystarczające, sportowcy otrzymają rozwiązania rezerwowe w postaci wentylatorów.

Aby osiągnąć te wyniki, delegacjom mówi się, jak ograniczyć temperaturę w pomieszczeniach mieszkalnych i oszczędzać energię.

Organizatorzy twierdzą, że nawet jeśli na zewnątrz będzie 39°C, uda im się osiągnąć docelową temperaturę w pomieszczeniu od 23 do 26°C.

Jednak dla niektórych delegacji nie jest to na tyle fajne, aby utrzymać przewagę konkurencyjną.

Reprezentacje olimpijskie chcą klimatyzacji w swoich pokojach

Kilka zespołów zaniepokojonych wynikami swoich sportowców oświadczyło, że w swoich pokojach będą używać przenośnych klimatyzatorów.

Grecka delegacja olimpijska będzie miała na igrzyskach w Paryżu własne przenośne klimatyzatory. Przewodniczący Greckiego Komitetu Olimpijskiego Spyros Capralos powiedział na początku tego roku greckiej gazecie Kathimerini, że „nie będą szczędzić wydatków” dla swoich sportowców i planują zakup klimatyzatorów lub znalezienie sponsora, który pokryłby ich potrzeby w zakresie klimatyzacji.

W listopadzie ubiegłego roku australijska reprezentacja olimpijska oświadczyła, że ​​jest gotowa wydać ponad 100 000 dolarów australijskich (60 000 euro) na zapewnienie swoim sportowcom chłodu za pomocą klimatyzacji i wentylatorów.

Dyrektor generalny Australijskiego Komitetu Olimpijskiego (AOC) Matt Carroll powiedział prasie, że „doceniają koncepcję braku klimatyzacji ze względu na ślad węglowy”. Dodał jednak, że „to są igrzyska o wysokiej wydajności. Nie jedziemy na piknik.”

Powiedział, że AOC wyznaczył specjalistę ds. ciepła, który rozumie ludzkie ciało i najlepsze temperatury zapewniające najwyższą wydajność.

Nafissatou Thiam z Belgii próbuje zachować spokój podczas skoku wzwyż w siedmioboju podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich 4 sierpnia 2021 r. w Tokio, Japonia.
Nafissatou Thiam z Belgii próbuje zachować spokój podczas skoku wzwyż w siedmioboju podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich 4 sierpnia 2021 r. w Tokio, Japonia.

„Jak wyjaśniliśmy Komitetowi Organizacyjnemu w Paryżu, sportowcy muszą spać w ciągu dnia, ponieważ zawody odbywają się w nocy” – dodał Carrol.

„Dzień będzie najgorętszy. To wpłynęło na naszą decyzję o zainstalowaniu tymczasowych klimatyzatorów w pokojach sportowców i kibiców.

Obecnie Irlandzka Federacja Olimpijska planuje również zapłacić swoim sportowcom za klimatyzację w pokojach podczas igrzysk w 2024 r. ze względów „związanych z wynikami”.

Organizatorzy twierdzą, że nie będą zapewniać delegacjom urządzeń klimatyzacyjnych. Jednakże osoby chcące dodać do swoich pomieszczeń przenośne klimatyzatory, mogą to zrobić „poprzez listę wypożyczonego sprzętu oferowanego przez Paryż 2024”.

Jednak, jak mówią, wszystkie zastosowane przez nich środki chłodzące dają im „pewność, że sportowcy i ich pracownicy będą czuć się komfortowo w wiosce bez konieczności korzystania z klimatyzacji”.