O nas
Kontakt

Nie, Iran nie zaczął atakować Tel Awiw

Laura Kowalczyk

No, Iran is not attacking Tel Aviv

W mediach społecznościowych krąży film z błędnym podpisem, rzekomo przedstawiający irański atak rakietowy na Tel Awiw, a nowy chatbot AI firmy X reklamował go nawet jako legalny. Kostka bada.

W Internecie krąży wprowadzające w błąd wideo, rzekomo pokazujące serię irańskich ataków na izraelskie miasto Tel Awiw, które miało miejsce wcześniej w kwietniu, które rzekomo stanęło w płomieniach.

Ale nie wszystko jest takie, jakim się wydaje.

Filmowi zwykle towarzyszą napisy opisujące intensywne ataki rakietowe, które spowodowały rozległe zniszczenia.

„Ognie piekielne płoną” – czytamy w jednym z takich postów.

Ten post na X wprowadza w błąd

Podzielono się nim w tym kontekście tuż po tym, jak Izrael zaatakował 1 kwietnia ambasadę Iranu w Damaszku w Syrii, zabijając różnych irańskich urzędników.

Historia była nawet promowana w głównym kanale X pod nagłówkiem: Iran uderza w Tel Awiw ciężkimi rakietami. Jednak ta historia była fałszywa.

Film faktycznie pokazuje atak rakietowy Ukrainy na okupowane przez Rosję miasto Sewastopol na Krymie w marcu tego roku.

The Cube sprawdził to za pomocą wyszukiwania wstecznego obrazu, które potwierdziło, że wideo zostało po raz pierwszy udostępnione w Internecie w kontekście ukraińskiego ataku w zeszłym miesiącu.

Serwisy informacyjne na całym świecie doniosły o tym filmie, niektóre przypisując je oficjalnym źródłom ukraińskim.

Ukraińska armia podała, że ​​w ramach ataków uderzyła w dwa rosyjskie okręty wojenne na Morzu Czarnym.

Fałszywe wiadomości promowane przez nowego chatbota AI firmy X

Inni weryfikatorzy faktów szybko potępili rolę X w promowaniu tej historii.

Odkryli, że fałszywy nagłówek, który pojawił się w popularnym kanale X, został najwyraźniej wygenerowany przez jego oficjalnego chatbota AI, Grok.

Wyjaśnili, że Twitter, jak zwykło się nazywać tę platformę, ma zespół redaktorów, którzy zajmują się selekcją wiadomości i umieszczaniem trendów w kontekście w miarę ich pojawiania się.

Jednak Elon Musk zrezygnował z kontekstu pisanego i zespołu ludzkiego, przejmując firmę w 2022 r.

Kontekst nadawany popularnym tematom na stronie eksploracji teraz powraca, tyle że według weryfikatorów faktów jest teraz pisany przez Groka, a nie redaktorów-ludzi.

Stwierdzili, że wygląda na to, że algorytm X zauważył potencjalny trend, ponieważ zauważył, że coraz więcej kont udostępnia wprowadzający w błąd film.

Następnie Grok rzekomo wymyślił kilka linii kontekstu towarzyszących tej historii, w oparciu o posty i fałszywy nagłówek.

Warto podkreślić, że X określił, że Grok jest w toku i może popełniać błędy, jednak taki błąd może mieć poważne konsekwencje i pokazuje niebezpieczeństwa wynikające z nadmiernego polegania na sztucznej inteligencji.