O nas
Kontakt

Nie lubisz clubbingu? Odkryj cichą stronę Ibizy ze sportami wodnymi, zachodami słońca i historią

Laura Kowalczyk

Nie lubisz clubbingu?  Odkryj cichą stronę Ibizy ze sportami wodnymi, zachodami słońca i historią

Chociaż Ibiza jest znana na całym świecie ze swojej legendarnej kultury imprezowania, istnieje inna, spokojniejsza strona tej pięknej wyspy dla tych, którzy nie lubią klubów – lub po prostu potrzebują od nich przerwy.

Wakacje na Ibizie od razu przywodzą na myśl ludzi bawiących się w superklubach wyspy, tańczących na plaży i pijących o zachodzie słońca. Ale wyjdź poza scenę imprezową, a jest o wiele więcej do odkrycia. „Jesteśmy małą wyspą na Morzu Śródziemnym, ale wszyscy znają nas z fiesty i imprez klubowych, ale Ibiza to znacznie więcej” – mówi TylkoGliwice Travel Vicente Marí Torres, przewodniczący Rady Wyspy Ibiza.

„Mamy niesamowite plaże, niesamowite miejsca do odwiedzenia, aby odkryć najpiękniejsze zachody słońca na świecie, mamy kulturę uznaną przez UNESCO, mamy jedzenie – a teraz chcemy przyciągać więcej wydarzeń sportowych”.

Według Torresa Ibiza to idealne miejsce do uprawiania każdego sportu przez cały rok ze względu na łagodne temperatury i dobrą pogodę. „Możemy mieć od 7 do 9 miesięcy działalności zamiast zaledwie 3 miesięcy w roku” – mówi.

W 2023 roku na Ibizie odbyło się kilka zawodów sportowych, w tym regaty kolarskie, biegowe, wioślarskie i żeglarskie, a także mistrzostwa świata w triathlonie Multisport. W przyszłym roku, pod koniec września, odbędą się tu mistrzostwa Organizacji Zawodowego Triathlonisty.

„Chcemy promować wyspę jako fantastyczne miejsce do uprawiania wszelkich sportów” – mówi Torres. „Sport to sposób na poznanie Ibizy, a potem po zawodach można odkryć całą wyspę, zrelaksować się, pójść na dyskotekę, co tylko lubisz.”

Odwiedzający mogą uprawiać niemal każdy sport wodny na Ibizie, uprawiać jogę na plaży, jeździć konno, jeździć na rowerze lub wędrować. Dla fanów padla, sportu rakietowego, który szturmem podbił świat, a zwłaszcza Hiszpanię, na Ibizie znajdziesz wiele placów zabaw.

Podczas gdy południowo-zachodnia część wyspy słynie z kultury klubowej, reszta wyspy jest spokojna i idealna do opalania na plaży.
Podczas gdy południowo-zachodnia część wyspy słynie z kultury klubowej, reszta wyspy jest spokojna i idealna do opalania na plaży.

Jaka jest cichsza strona Ibizy?

Północ wyspy jest spokojniejsza niż południowy zachód, który koncentruje się na klubach i barach.

„Jeśli chcesz się zrelaksować i zanurzyć w naturze, jedź na północ” – mówi Torres. „Jeśli chcesz najlepszej imprezy na świecie, jedź na południowy zachód wyspy”.

Ślady długiej i fascynującej historii Ibizy można znaleźć także na całej wyspie. Przeszło przez nią wiele różnych cywilizacji, a historia miasta Ibiza sięga ponad 2000 lat.

Torre des Savinar to najsłynniejsza piracka wieża strażnicza w mieście, warto ją odwiedzić ze względu na jej historyczne znaczenie. Zwłaszcza, że ​​kosztuje zaledwie 3 euro.

Ibiza słynie ze spektakularnych zachodów słońca.
Ibiza słynie ze spektakularnych zachodów słońca.

Eksploruj poza sceną imprezową

Jeśli chodzi o zajęcia na świeżym powietrzu i zajęcia sportowe, odwiedzający mają ogromny wybór.

Od parasailingu po snorkeling i nurkowanie, a także wiosłowanie na desce – turyści mogą odkryć piękno dziewiczych wód wyspy, dosłownie zanurzając się w nich.

Jak wspomina Torres, Ibiza słynie z jednych z najbardziej spektakularnych zachodów słońca na świecie. Znane miejsca do obserwacji zachodzącego słońca na wyspie to Cafe Mambos i Cafe del Mar, które znajdują się bezpośrednio przy plaży.

Miłośnicy popkultury i filmu docenią Amante, jedno z najlepszych kin plenerowych na świecie, w którym można oglądać filmy pod rozgwieżdżonym niebem, kołysany delikatnym szumem fal rozbijających się o brzeg. Sprawdź na stronie internetowej aktualne pokazy.

Nie zapomnij także odwiedzić starego miasta Ibizy, ufortyfikowanej cytadeli z 2500-letnią historią, brukowanymi uliczkami i starożytnymi domami z białego kamienia.

I oczywiście zawsze możesz po prostu cieszyć się życiem na plaży. Ibiza znana jest z długich, słonecznych dni, więc ci, którzy chcą po prostu odpocząć nad morzem, mogą to zrobić w spokojniejszych częściach wyspy.