O nas
Kontakt

Nie panikuj: jak wynika z nowego badania, UE nadal mocno uczestniczy w światowym wyścigu o przywództwo w zakresie ekologicznych technologii

Laura Kowalczyk

Nie panikuj: jak wynika z nowego badania, UE nadal mocno uczestniczy w światowym wyścigu o przywództwo w zakresie ekologicznych technologii

Unia Europejska nie pozostała jeszcze w tyle w światowym wyścigu o technologie zero netto, pomimo obaw przed utratą konkurencyjności.

Chociaż Chiny są wyraźnym liderem we wdrażaniu technologii, takich jak energia odnawialna i pojazdy elektryczne, jak wynika z nowego badania opublikowanego przez Strategic Perspectives, zespół doradców zajmujący się działaniami klimatycznymi, UE nie pozostaje daleko w tyle.

W ubiegłym roku blok miał największy udział w produkcji energii elektrycznej z wiatru i słońca wśród wiodących gospodarek świata.

UE odnotowuje również najwyższy poziom wykorzystania samochodów elektrycznych na mieszkańca w porównaniu z innymi dużymi gospodarkami i wyprzedza swoich konkurentów w zakresie inwestycji w pompy ciepła, które stanowią czystszą alternatywę dla kotłów gazowych, węglowych i paliwowych.

W raporcie wykorzystano dane dotyczące produkcji i inwestycji, aby zapewnić pierwsze w swoim rodzaju porównanie wdrożenia zielonych technologii w pięciu głównych gospodarkach: Chinach, Unii Europejskiej, Stanach Zjednoczonych, Japonii i Indiach.

Autorzy argumentują, że inwestując w zielone technologie, kraje mogą zaostrzyć swoją przewagę konkurencyjną i zapewnić swoim społeczeństwom korzyści społeczne i gospodarcze.

W badaniu pochwalono UE za zainicjowanie Zielonego Ładu – ambitnego zestawu polityk mających na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. – „we właściwym czasie” i pomoc we wzmocnieniu pozycji bloku wobec Chin, potężnego producenta paneli słonecznych i pojazdy elektryczne.

UE musi jednak „zwiększyć krajową produkcję i wsparcie finansowe dla tych technologii w ciągu najbliższych kilku lat”, w przeciwnym razie ryzykuje pozostanie w tyle – ostrzega.

Dane potwierdzają również, że ustawa o redukcji inflacji (IRA), czyli program ulg podatkowych i obniżek o wartości 369 miliardów dolarów wprowadzony przez prezydenta USA Joe Bidena w celu zachęcenia do krajowej produkcji ekologicznych technologii, może poprawić wyniki gospodarcze Ameryki.

Amerykańskie postanowienie w IRA wzbudziło obawy, że unijne firmy przeniosą się na drugą stronę Oceanu Atlantyckiego, aby skorzystać z hojnych dotacji, zadając śmiertelny cios konkurencyjności bloku i światowemu wiodącej pozycji w działaniach klimatycznych.

Panika jest tak wielka, że ​​Komisja Europejska była zmuszona w rekordowym czasie zaproponować nową strategię przemysłową, aby drastycznie zwiększyć krajową produkcję technologii zero netto i zmniejszyć obciążenia administracyjne. Strategia, która jest wciąż w fazie negocjacji, uzupełnia ramy prawne ułatwiające państwom członkowskim pompowanie dotacji na rzecz zielonej gospodarki.

W tym szaleństwie raport Strategic Perspectives rzuca promyk nadziei: Zielony Ład „może stać się najlepszą strategiczną reakcją na liczne kryzysy, przed którymi stoi Europa, poprawiając jej bezpieczeństwo energetyczne, przywracając jej konkurencyjność i chroniąc gospodarstwa domowe przed wysokimi rachunkami za energię, ” to mówi.

„To naprawdę zależy od następnej Komisji”, czy wyniesie Zielony Ład na wyższy poziom, powiedziała TylkoGliwice Linda Kalcher, dyrektor Strategic Perspectives.

„To naprawdę kluczowe, aby zwiększać ich skalę, zwłaszcza że widzieliśmy, jak ustawa o redukcji inflacji ponownie wysunęła Stany Zjednoczone na pierwszy plan” – kontynuowała. „Istnieje realne zagrożenie, którego UE nie ma za Stanami Zjednoczonymi”.